Wisteria

Mutfak Türü: Uluslararası Mutfak

Adres: Bereketzade Mah. Galata Kulesi Sok. No: 20/A Kuledibi Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 252 72 18

Web: http://www.wisteriaistanbul.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Haziran 1, 2012

Galata Kulesi`nin yanındaki sokaktan aşağı doğru süzüldüğünüzde büyük kapılı, yarı Atrium görünümlü bir yapının önünden geçmek durumundasınızdır. İster istemez içeri bakarsınız ve manyetik bir alana tutulmuş gibi içeri girersiniz. "Ben daha önce buraya gelmiştim" duygusu, daha sonra "ait olma" duygusuna dönüşecektir kesinlikle.

1868 yılında yapımına başlanmış bu bina 1870`de bitmiş ve "Misyoner Okulu" olarak açmış kapılarını. 1934`e kadar sürmüş bu faaliyet ve 1933`de çıkan bir "Maarif Yasası" nedeniyle bu okulda okuyan Müslüman kökenli öğrenciler Türk okullarına gönderilmişler.

Papaz Okulu`nun mistik ruhu, Wisteria`nın bahçesindeki, aynı zamanda bu görkemli mekana adını veren ve bahçenin neredeyse büyük bölümüne hakim olan dev bir "Mor Salkım" ağacının gövdesinde bütünleşmiş. Soluduğunuz o koku, "Dünya Yemekleri"nin sofranızdaki kokusuyla buluşunca, hiç bir zaman yaşayamayacağınız bir coşku, adrenalin, hatta zaman ötesi bir yolculuğun ilk adımları başlıyor. Siz "Daha fazlası ne olabilir?" derken yakınlardan gelen bir müzik sesi, daha da dinginleşmenize neden oluyor. Mor Salkım ağacının tam altında bulunan piano, nedense o ağacın altından başka bir yere konunca çalmıyor!

1934-1961 arasında marangozhane olarak çalıştırılan bu mekan o tarihte arsanın üzerine yapılan ek bir bina ile, elektrik malzemesi, radyo, trafo, transistör gibi üretimler yapan bir sektörün atelyesi haline dönüşüyor ve Türk sanayisine önemli katkıları oluyor. 1981 yılında binaya İnform A.Ş. geliyor ve 15 yıl yine aynı sektörel konumda çalıştıktan sonra yeri ve arsasını satın alıyor. 1996 yılından günümüze dek atıl duran bu bina, bir kaç ay önce başlayan çalışmalarla bugünkü konumuna geliyor. Wisteria kapılarını sabah sekizden başlayarak açıyor. Kahvaltıda damak zevkimize, bildiğimiz tatların yanında Wisteria "özelleri`` eşlik ediyor. Öğle servisinde çalışan kesim için, dünya yemeklerinin dışında ekonomik seçenekler de sunuluyor.

Bu görkemli atmosferi tamamlayan ve tanımlayan önemli öğelerden birinin personel olduğunu duyumsayacak ve "personel" kelimesinin yalnızca "belirleyici" bir kavram olduğuna, çalışan arkadaşların da burayı en az kendi yerlerinde hizmet veriyormuşçasına içselleştirdiklerine tanık olacaksınız.

Wisteria işte böyle bir yerdir. Burada, Mor Salkım ağacının üzerinde Marangozhane`nin talaşı, Papaz Okulu`nun mistik ruhu, Elektrik Atölyeleri`nin enerjisi gezinip durmuştur yıllar boyu. Böyle farklı ruhların toplamıdır Wisteria.

Wisteria her yer olabilir ama hiç bir yer Wisteria olamaz...

Park Yeri Var

Kredi Kartı: Bütün Kartlar Gecerli

Wisteria

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Kafe Bar Restoran Haberler Yemek Tarifleri Popüler Mekanlar Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT