4. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali Yarışma Filmleri Belli Oldu

4. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali Yarışma Filmleri Belli Oldu

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve Medya Akademisi tarafından düzenlenen ve 10-18 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek 4.Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’ne geri sayım başladı.

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Kasım 1, 2016

Festivalin Uluslararası Yarışmalarına 122 ülkeden 3.679 film başvurdu. Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Ulusal Uzun Metraj yarışması için 68, Ulusal Kısa yarışmalara (Belgesel, Kurmaca) ise 347 film başvurdu. Festivalin Seçici Kurulunun uzun uğraşlar sonucu değerlendirdiği filmlerden yarışma programına seçilenler belirlendi.

Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Ulusal Uzun Metraj Yarışma programında Reha Erdem’in dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde gerçekleştirdiği son filmi “Koca Dünya”, Derviş Zaim’in son filmi “Rüya”, Mehmet Can Mertoğlu’nun prömiyerini Cannes Film Festivali’nde gerçekleştirdiği ilk uzun metraj filmi “Albüm”, Ümit Köreken’in 66. Berlin Film Festivali Generation Ana Yarışma seçkisinde yer alan filmi “Mavi Bisiklet”, Kıvanç Sezer’in ilk uzun metraj filmi olan “Babamın Kanatları”, M.Tayfur Aydın’ın ikinci uzun metraj filmi olan “Siyah Karga”, Bedir Afşin’in “Son Kuşlar” ve Gözde Kural’ın ilk uzun metraj filmi “Toz” 100,000 TL değerindeki “En İyi Ulusal Uzun Metraj Film Ödülü” için yarışacaklar.

Uluslararası Uzun Metraj yarışmada ise bu yıl yarışacak 7 film şöyle: Polonyalı belgeselci yazar yönetmen Marta Minorowicz’in ilk uzun metraj kurmaca filmi “Zud”, genç yönetmen Emma Rozanski’nin Bosna-Hersek yapımı ilk uzun metraj filmi “Papagajka”, Kazakistan’ın orta kuşak yönetmenlerinden Yerlan Nurmukhambetov’un Busan Film Festivali’nde ilgiyle karşılanan filmi “Walnut Tree”, İran kökenli Hollandalı yazar ve yapımcı Kaweh Modiri’nin Rotterdam Film Festivali’nde Fipresci ödülü alan filmi “Bodkin Ras”, Macar yönetmen, senarist ve aktör Szabolcs Hajdu’nun filmi “It’s Not The Time Of My Life”, Ronny Trocker’ın prömiyerini 73. Venedik Film Festivali’nde gerçekleştirdiği ilk uzun metraj filmi “The Eremites” ve deneysel video çalışmalarıyla tanınan yönetmen-senarist Ivan Marinović’in prömiyerini 22. Saraybosna Film Festivali’nde gerçekleştirdiği filmi “The Black Pin”. Türkiye prömiyerlerini 4.Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde gerçekleştirecek olan filmler 25,000$ değerindeki “En iyi Uluslararası Uzun Metraj Film Ödülü” için yarışacaklar.

ÖDÜLLER:

Uzun Metraj:
En iyi Ulusal Uzun Metraj Film Ödülü: 100,000 TL
En iyi Uluslararası Uzun Metraj Film Ödülü: 25,000$
En İyi Yönetmen Ödülü: 5.000$
En İyi Senaryo Ödülü: 2.500$
En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: 2.500$
En İyi Kurgu Ödülü: 2.500$
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: 2.500$
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: 2.500$

Kısa Film Ödülleri:

Ahmet Uluçay Büyük Ödülü: 50.000 TL
En İyi Ulusal Kısa Kurmaca Film Ödülü: 15.000 TL
En İyi Ulusal Kısa Belgesel Ödülü: 15.000 TL
En İyi Uluslararası Kısa Kurmaca Film Ödülü: 10.000 TL
En İyi Uluslararası Kısa Belgesel Ödülü: 10.000 TL
Kısa Film İzleyici Ödülü: 5.000 TL

İSTANBUL MEDYA AKADEMİSİ KISA FİLMLERİ İstanbul Medya Akademisi Kısa Filmleri’nin kendi aralarında yarışacağı İMA Kısaları programında ise 7 film kendi aralarında yarışacaklar. İstanbul Medya Akademisi, en iyi kısa filme “En İyi Genç Yetenek Ödülü” verecek ve ödül alan film, 5.000 TL’lik ödülün de sahibi olacak.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
En Yeniler Vizyondakiler Pek Yakında Sinema Salonları Top 10 Film Arşivi Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT