Yaşar Çallı Resim Sergisi

Tarihler: 05 Ekim 2004 Salı ~ 04 Kasım 2004 Perşembe

Yer: Toprak Sanat Galerisi

Adres: Toprak Center, Ihlamur Yıldız Cd. No.10 Beşiktaş İstanbul

Telefon: (0212) 326 35 80

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eki 5, 2004 ~ Kas 4, 2004
Toprak Sanat Galerisinde 05 Ekim - 04 Kasım 2004 Tarihleri Arasında Yaşar Çallı’nın Eserleri Sergilenecek.

Cumhuriyet dönemi ressamlarımızın geleneği çerçevesinde,tartışmasız bir ustalığın ürünü olan Yaşar ÇALLI’nın eserleri, gerek Anadolu’muzun güzel doğasını gerek geleneksel yaşam biçimini olumlu ve sade bir üslupla yansıttığından,Ülkemizde ve yurtdışında büyük bir beğeni ile izlenmektedir.Çallı’nın otantik resimleri ve Anadolu’daki diğer çalışmaları hasret türküleri gibi insanı hemen etkiliyor…bu hasreti gidermek için Çallı ve eserleri bir kez daha Toprak Sanat Galerisinde sanat severlerle buluşuyor.

YAŞAR ÇALLI 1941 Yılında Denizli’de Doğdu. İstanbul Güzel Sanatlar Akademisinde Halil Dikmen ve Zeki Faik İzer atölyelerinde resim eğitimi gördü.Eczacıbaşı seramik fabrikalarında Prof.Sadi Diren’le 10 yıl seramik ve heykel çalışmaları yaptı. 1978 yılında Dolmabahçe Sarayına saray ressamı olarak atandı,1981 yılından 2001 yılına kadar TBMM’nde Sanat Danışmanı ve ressam olarak görev yaptı. 1977 Yılında Irak’ta çeşitli devlet adamlarının portrelerini yaptı. Makedonya Strumiçe Plastik Sanatlar Kolonisinde 1983-2000 yılları arasında diğer ülkelerden sanatçılarla beraber çalışmalar yaptı,yine 01 Ağustos-20 Ağustos 2004 tarihleri arasında sanat kolonisi kapsamında başarılı çalışmalar gerçekleştirmiştir,buradaki sanat otoriteleri tarafından büyük ilgi görmüş ve beğenilmiştir. 1989 yılında Çin Devlet Başkanın Portresini yaptı,Çin Halk Cumhuriyeti’nin davetlisi olarak gittiği Çin’de yaptığı resimleri ülkemizde ve 1990 yılında Newyork’ta sergilendi. Ülkemizi ziyaret eden tüm devlet başkanlarının portrelerini yaptı,Yaşar Çallı’nın portredeki bu başarısı ona haklı bir ün kazandırmıştır,bu nedenle bir çok yabancı devlet başkanı tarafından ülkelerine davet edilerek orada portre çalışmaları yapmıştır. STFA Firmasının misafiri olarak İngiltere,Fransa ve İtalya’da 2 ay süreyle sanat çalışmaları yaptı.Almanya’da Essen,Münstein ve Köln şehirlerinde sergiler açtı. 2001 yılında Polonya’da Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisinde çalışmalar yaptı,aynı yıl TBMM’nde emekli olan sanatçı;Cumhurbaşkanlığı Atatürk Arşivi Projesi çerçevesinde fahri olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Denizli Belediyesince her yıl düzenlenen Uluslarası Plastik Sanatlar Kolonisinin kurucusudur. Genç Denizliler Birliği tarafından 22 Ağustos 04 Eylül 2004 tarihleri arasında Dedesi İbrahim Çallı anısına Denizli’de <> adıyla uluslararası bir etkinlik düzenlendi,bu etkinliğe katılan Almanya, Fransa, Yunanistan ve Polonya’dan 104 sanatçı ile beraber 15 gün atelye çalışmaları yaptılar. Yaşar Çallı Ankara’da yaşıyor, yurtdışı sergileri yanı sıra Türkiye’de 100 ün üzerinde kişisel sergi açtı.
Sergi Süresi:05 Ekim - 04 Kasım 2004
Galeri; Hafta içi 10.00-19.00 C.tesi 11.00 – 17.00 saatleri arası açık, Pazar günleri kapalı.

Yaşar Çallı Resim Sergisi

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT