Cartier Privé

Cartier Privé

Tarihler: 27 Kasım 2018 Salı ~ 27 Ocak 2019 Pazar

Firma: Cartier

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Kas 27, 2018 ~ Oca 27, 2019

Koleksiyonerler ve saat tutkunları için seçkin bir kürasyon sunan Cartier’nin yeni erkek saat koleksiyonu Cartier Privé, 2015’te Crash ve 2017’de Tank Cintrée’nin yeniden yorumlanmasının ardından Masion de Cartier’nin ikonik modelleriyle farklı erkek saat şekillerini kutlamaya devam ederek yeni bir sayfa daha açıyor. Cartier, tasarımın talepkar gerekliliklerine hizmet eden ileri teknolojisiyle, saat ustalığını en üst noktaya taşımak için bu anı kaçırmıyor; mekanizmalar ve kalibreler saatin formunun zorunluluklarına uyum sağlarken, şekillerin zamana meydan okuyan güzelliğini benzersiz ve sınırlı edisyonlar dahilinde sunulan tasarımlarına ayak uyduruyor. Cartier bu yıl bu efsanevi saat şeklini, yeniden tasarlanmış bir akrep ve yelkovan modeli ve iskelet çift zaman dilimiyle kutlarken, 100 parçayla sınırlı Cartier Privé, tüm modelleriyle saat estetiğini yeni bir boyuta taşıyor.

Başlangıç Noktası; Bir Vizyonerin Saati

Bu isim, o zaman da tuhaf bulunmuştu ama saatin şekli hem güçlü hem de sadeydi. Kadran, dikdörtgen ve ovalin tam kesişim noktasında yer alırken kasa, hafif kıvrımlarıyla bileğe daha iyi oturmasını sağlayacak ilk önemli modifikasyonlardan biri haline gelmişti. Cartier, birçok saatin altından yapıldığı bir çağda,Tonneau’yu avangart estetik anlayışını vurgularcasına platin kapladı. Çerçeve kulaklarını süsleyen “vis armurier” stili tüp vidalar, 1910’larda bile ayrıntıya verilen önemi kanıtlar nitelikte. Sade ve doğal bir materyal olan deri kayışı değerli taşlarla bir araya getiren Louis Cartier, saatin güzelliğine bu sadelikle vurgu yaptı; saat çok moderndi ve insanlar sevmişti.

Cartier Tonneau
Tonneau'nun bezeli, plakada herhangi bir çıkıntı ya da kesinti olmaksızın tek bir bloktan oluşturuldu. Dış kenarları ve çerçeve kulakları, saat kasasıyla kesintisiz birleşiyor. Cilalı rodyum kaplı rakamlar, pembe altın versiyonunda şampanya rengi, platin modelde gümüş olmak üzere, kadran arka planıyla kontrast oluşturarak öne çıkıyor. Gerek pembe altın gerek platin olsun, yakut kabaşonla süslenmiş bu 100 parçalık sayılı ve sınırlı edisyonun tüm modelleri, 1917 MC Manufacture kalibreye sahip.

Çift Zaman Dilimli İskelet Mekanizmalı Tonneau

Kıvrımlı bir kasa seçip içine çift zaman dilimi yerleştirmek ve tüm işleyişi tek bir mekanizmada, yani 9919 MC kalibresinde gerçekleştirmek ve dişli takımını bir hatta oturtmak; teknik ustalığın her bir zerresinin seferber edilmesini ve Cartier’nin sergileyebileceği inovasyon ruhunu gerektiriyordu. Orijinal şekile sadık kalmak için iki karmaşık görev gerekiyordu; ilk olarak saat kasasının uzatılmış formunu koruyabilmek için dişli takımının tüm çarkları saat 12 ve 6 arasında hizalanmak zorundaydı. Ardından mekanizmanın şekli modifikasyondan geçerek, Tonneau saat kasasının kıvrımlı dış hatlarına oturacak şekilde kıvrımlı hale getirildi. Dişli takımı, yay tamburunun ve eşapman çarkının üzerinde açılı bir kesime sahip.

Konfor ve ergonomik tasarıma gösterilen bu ihtimam, saatin bileğin kıvrımını takip etmesini sağlarken, saat yapım hünerinde böyle bir cesaret gerektiriyordu. Son olarak, estetik tutkusuyla, faydalı olanı keyifli olanla birleştiren etkileyici bir ekran yaratmak için iki saat dilimi bir araya getirildi. Saati iskelet köprülerde okumak çok kolay; ikinci saat dilimi ise saat 4 pozisyonunda kola basarak ve bir saatlik atlamalarla ayarlanıyor.

Cartier, saat işçiliğindeki imzasını, iskelet mekanizmayla ve geleneksel olarak zorlu bir işe hafiflik ve asalet kazandırarak atıyor; biçimi ve işlevi kusursuzca dengelemenin gerçek bir gösterisi. Pembe altın ve platin versiyonlar, sınırlı ve sayılı olan 100 parçalık edisyonlarla sunulurken, 20 sayılı parça ise baget kesimli elmasa oturtulmuş platin serisinde yer alıyor.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT