“Sonsuz İmparatorluk” Roma’dan İlham Alıyor

“Sonsuz İmparatorluk” Roma’dan İlham Alıyor

Tarihler: 03 Nisan 2018 Salı ~ 03 Haziran 2018 Pazar

Firma: Faber-Castell

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 3, 2018 ~ Haz 3, 2018

Graf von Faber-Castell Yılın Kalemi Serisi 2003 yılından günümüze kadar yazı kültürü duayenleri arasında önemli bir yere sahip. Her yıl farklı bir konseptte, sınırlı sayıda sunulan bu özel yazım gereçleri olağanüstü malzemeler kullanılarak ince el işçiliği ile üretiliyor. Yılın kalemi serisi, insanlık tarihine iz bırakan kişilikleri ve halkları konu olarak işliyor. 2018 yılı için hazırlanan koleksiyonun çıkış noktası ise M.Ö 8. yüzyıldan itibaren Avrupa, Asya ve Afrika’yı birbirine bağlayan Roma İmparatorluğu…

Halklarının çeşitliliği ile Roma İmparatorluğu, “imperium sine fine” yani “sonsuz imparatorluk” düşüncesini bünyesinde barındıran Roma şehrinden yükseldi. Graf von Faber-Castell Yılın Kalemi serisi de yazı kültürünün sonsuz tarihini Roma ile buluşturarak günümüze taşıyor. Şehrin simgesi Kolezyum, Gladyatörlerin efsanevî dövüş arenası, çağların dönüşümünü yenen mimarî bir şaheserdir.

Roma İmparatorluğu’nun sanat, kültür ve bilim alanındaki bu çok yönlü ve derin etkisi Yılın Kalemi 2018’in değerli koleksiyonuna konu oluyor. Yunanlılar mermerin güzelliği karşısında duydukları saygıyı “tanrılar taşı” sözleriyle ifade eder. Romalılar ise Yunanlılardan örnek alarak mermerden ürettikleri onur heykellerini sadece tanrılar ve imparatorlara adar. Saygı uyandıran bu abidelerin tüm karizması ise Toskana’daki Carrara bölgesinden çıkarılan en yüksek kaliteli mermerlerden geliyor.

Yılın Kalemi 2018 “Imperium Romanum” beyaz seri Carrara’nın gri damarlı eşsiz Statuario mermerinin işlenmesi ile ortaya çıktı. Yüzyıllar önce Michelangelo, sanat tarihinin en fazla bilinen heykeli olan anıtsal Davut’u bu olağanüstü ince taneli, beyaz parıltılı taştan yaratmış. Faber-Castell şatosunun giriş holünde etkileyici görünümündeki gibi Statuario inceliği, lüksün dünyasında prestiji ve en iddialı değerleri simgeliyor.

Bu serideki her bir parça, Stephan mücevher atölyesinde elle üretildi. Kalem gövdesi, mermer segmentleri arasında şanı ve başarıyı simgeleyen ve yazı gerecine taklit edilemez zarafetini veren defne çelenkli platin halkalar ile işlendi. Serinin olağandışı detayı ise, ünlü Kolezyum’un gravürü ve minyatür Sezar Dinarının incecik işlendiği kapağı… Sezar Dinarının kalıbı olarak da imparatorun çehresinin yer aldığı, M.Ö. 44 yılına ait çok ender, antik bir gümüş sikke kullanıldı.

Roller ve dolma kalem seçeneği ile sınırlı sayıda üretilen kalemler Kont Charles von Faber-Castell’in imzasını taşıyan sertifikası ve parlak cilalı siyah ahşap kutularıyla sunuluyor. Sadece 400 adet üretilen Yılın Kalemi 2018 platin kaplama dolma kalem 3.200 €’dan, 120 adet üretilen roller kalem ise 2.900 €’dan satışa sunuluyor.

Yılın Kalemi 2018 “Imperium Romanum” siyah seri, büyüleyici tezatları ile karizmatik bir duruş sergiliyor. Bu seride Statuario mermeri için en uygun eş olarak Bask ülkesinin Vizcaya bölgesindeki Nero Marquina tercih edildi. Bu emsalsiz mermer dokuya, kullanım sırasında parlak bir yüzeye dönüşen titanyumlu antrasit grisi PVD kaplaması mükemmel uyum sağladı. Bu maskülen kalem gövdesinin dolmakalem ucu, rutenyum kaplama 18 karatlık altın ile el işçiliğiyle donatıldı. Beyaz seride olduğu gibi siyah serinin kapağı da Kolezyum’un gravürü ve bir minyatür Sezar Dinarını ile süslendi.

Sadece 330 adet üretilen Yılın Kalemi 2018 titanyum kaplama dolma kalem 4.500 €’dan, 100 adet üretilen roller kalem ise 4.200 €’dan satışa sunuluyor. Siyah serideki her bir parça da tek tek numaralandırılmış olup parlak vernikli, siyah bir ağaç kutuda muhafaza ediliyor. Charles Graf von Faber-Castell imzasını taşıyan sertifika ise yine serinin değerini belgelendiriyor.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT