Yalnızca 300 Adet Üretilecek

Tarihler: 27 Haziran 2014 Cuma ~ 27 Ağustos 2014 Çarşamba

Firma: Bentley

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Haz 27, 2014 ~ Ağu 27, 2014

Bentley, Grand Tourer'lerden oluşan saygın Continental ailesinin en nadir ve en dinamik üyesi yeni Continental GT3-R'nin tanıtımını yaptı.

Bentley'in 84 yıl sonra kazandığı İngiltere'deki ilk yarış olan Silverstone'da Blancpain Endurance Series'in ikinci turunda zafere koşan yeni Continental GT3 yarış otomobilinden ilham alındı. Çekiş ve yol tutuş alanında kendini ispatlamış özellikleri bünyesinde barındıran Continental GT3-R, hem çok özel bir model hem de performans odaklı lükse benzersiz bir yorum getiriyor. Üretimi de yalnızca 300 adetle sınırlandırıldı.

Continental GT3-R'nin 300 adedinin tamamı Crewe'de elle üretiliyor ve son dokunuşları da Bentley'in Motor sporları birimi tarafından yapılıyor. Bentley mühendisleri, bu iki koltuklu GT için Bentley'in yarışlarda kendisini kanıtlamış olan yüksek performanslı 4.0 litrelik çift turbo V8 motorunu yeniden düzenledi. Ağırlıkta yapılan 100 kilogramlık azaltma ve daha kısa vites aralıklarıyla birlikte ve 6.000 d/d'de 580 HP ve 1.700 d/d'de 700 NM tork gücüne sahip olan Continental GT3-R, bugüne kadar üretilmiş en çabuk hızlanan Bentley olma özelliğine de sahip. 0-100 km/s hızlanmasını sadece 3,8 saniyede tamamlayan GT3-R, yarış otomobili performansına sahip bir Grand Tourer. Bentley'in ünlü dört çekişli sürüş sisteminde yapılan bir diğer iyileştirme olarak revize edilen güç aktarım mekanizmasında artık ilk kez tork yönlendirme de yer alıyor. Modifiye edilen Elektronik Stabilite Kontrolü (ESC) ve kesintisiz viraj dönüşleri için en uygun hale getirilen şasi ayarıyla birlikte Continental GT3-R, bugüne kadar üretilen en dinamik, en hassas ve en gelişmeye açık Bentley yol otomobili.

Hızlanma için Revize Güç Aktarım Mekanizması

Continental gücünü yollara sekiz vitesli ZF otomatik şanzımanıyla aktarıyor ve dört tekerlekten çekiş sistemini daha da hızlı hale getirmek amacıyla daha kısa vites aralıkları ile donatıldı. Bir Bentley'de ilk kez yer alan bir özellik olarak, güç aktarım sistemi, tork yönlendirme kullanılarak arka tekerleklerin her birinin torkunu ayrı ayrı kontrol edebiliyor. Yeniden ayarlanan kontrol yazılımı, Drive ve Sport modlarının birbirinden iyice ayrıştığı anlamına geliyor. Her iki mod da farklı özelliklere sahip olurken, Sport modu da daha heyecanlı bir sürüş sağlıyor. Tamamen yeniden ayarlanan pedal değiştirme fonksiyonelliği sayesinde azami sürücü kontrolü elde ediliyor.

En Üst Düzey Sürücü Etkileşimi Sağlayan Şasi Sistemi

Grand Touring segmentinde benzersiz bir dinamik kapasite sunmak amacıyla GT3-R'de hem performansa odaklanan hem de gündelik kullanım için kendine has bir sadeliğe sahip bir şasi sistemi yer alıyor. Havalı yay ve tamponlarda Bentley'nin bugüne kadar geliştirdiği en iyi yol tutuşa sahip model olarak bilinen Continental V8 S'de yer alan sisteminin sportif sürüşe göre düzenlenmiş hali kullanılıyor.

Spor sürüş odaklı Elektronik Stabilite Kontrolü programıyla birlikte bu birleşim, yol tutuş dinamiklerini ve çevikliği yeni bir düzeye çıkartan bir Continental ortaya çıkartırken, hem şasi hem de güç aktarım organları gaz pedalından gelen komutlara anında yanıt veriyor.

Hız kesme ise Bentley'nin rekorlara imza atan Karbon Silikon Karbür (CSiC) fren sistemiyle yapılıyor. 420 mm'lik ön diskler, göz alıcı yeşil renge sahip 8 pistonlu kaliperlerle yavaşlatılırken, arka aksta da 356 mm'lik diskler yer alıyor. Tek bir duruşta 10 megajule kadar enerji emerken aynı zamanda güç kaybına karşı dirençli olma özelliğiyle Bentley'nin CSiC, başlı başına bir mühendislik şaheseri.

Olağanüstü Performansla Lüksü Birlikte Sunuyor

Bentley'lerin tamamında olduğu gibi Continental GT3-R’da lüks ve performansın bir birleşiminden oluşuyor. Benzersiz iki kişilik kabini, karbon lif, Alcantara ve en iyi deri kullanılarak elle imal edilen GT3-R, iç tasarıma yaklaşımında da dinamik yeteneklerinde olduğu kadar nefes kesici.

Dinamik Dış Tasarım

GT3-R'nin dış tasarımında özel karbon lifiyle yapılan ön bölümdeki ayırıcı, bagaj kapağına uygun yeni eklenen arka kanatla kurduğu dengeyle otomobilin önüne de iddialı bir görünüm sağlıyor. Motor kapağında, tekrarlanan hızlanmalar için güç aktarım sisteminin soğutma kapasitesini iyileştirmek amacıyla iki havalandırma deliğini içinde barındırırken, Continental GT3 yarış otomobilinin biçimin işlevin arkasından geldiği tarz unsurunu da anımsatıyor.

Parlak karbon lifi, 300 otomobilinin tamamında kullanılacak olan Buzul Beyazı boyayla tezat bir görüntü oluşturuyor ve Continental GT3 yarış otomobilden gelen ilham da, otomobilin yan profilinde, biri ön tekerleklerden arkaya doğru ilerleyen, diğeri de Continental GT'nin ikonik arka kemerli yapısının şeklini takip eden iki güçlü çizgi izleyen iki tonlu yeşil grafiklerin kullanılmasıyla ön plana çıkartılıyor.

Continental GT3'den esinlenen bir diğer özellik de tamamı tarz sahibi parlak siyah renge boyanan far çerçeveleri, matris ızgarası, cam çerçeveleri ve tampon çizgilerindeki boyalarda kendini gösteriyor.

Continental GT3-R'nin görsel çekiciliği, ağırlığı hafif yepyeni 21 inçlik lastikler, çok güçlü makine tarafından dövülen alaşım ve parlak siyah boya ile tamamlanıyor.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT