Aşk, göç, hatırlama ve unutma üzerine bir roman! Savrulanlar

Tarihler: 22 Mayıs 2006 Pazartesi ~ 25 Mayıs 2006 Perşembe

Firma: Merkez Yayınları

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr May 22, 2006 ~ May 25, 2006
Esmahan Aykol
Savrulanlar
Aşk, göç, hatırlama ve unutma üzerine bir roman!

Savrulanlar üç yıllık bir emeğin ürünü. Esmahan Aykol bu romanı yazmak için Londra’da bulaşıkçı, garson ve tezgâhtar olarak çalıştı, Kapalıçarşı sadekârları yanında çıraklık yaptı, Ermeni ve Kürt mitolojisini taradı. Savrulanlar, romanları beş dile çevrilen Esmahan Aykol’un üçüncü romanı.

Evli sevgilisini hayatından çıkarmaya karar veren Ece, kurtuluşu Londra’ya gitmekte bulur. Bir Kürt lokantasında bulaşıkçılık yaparak çeşitli ülkelerden gelen göçmenler arasında yeni bir hayat kurmaya, belleğinden kötü anıları silmeye çalışır. Hayatına yön vermiş olan büyükbabasından dinlediği geçmişin hikâyelerinin onun bugününü biçimlendirdiğinin farkına varır. Savrulanlar, okuru Birinci Dünya Savaşı öncesi Van sokaklarına, Kapalıçarşı sadekârlarının yaşam fışkıran atölyelerine ve Londra’nın dışlanmış göçmen mahallelerine götürüyor. Hakkâri’den Van’a, Veliko Tırnovo’dan İstanbul ve Londra’ya yayılan ve birkaç kuşağın hikâyesini bütünleştiren Savrulanlar, Balkan Savaşları ve tehcir yıkımından günümüze uzanan bir göçün, tutunmaya çalışanların romanı.

“…Bu işe ihtiyacım yoktu, hiçbir işe ihtiyacım yoktu fakat deli gibi korkuyordum. Hem de her şeyden: Londra’dan, karşıdan karşıya geçmekten, sokaklarda kaybolmaktan, markette bulaşık deterjanının yerini bulamadığımda soru cümlesini nasıl kuracağımı bilememekten, hazır para yiyerek büyükbabamın vasiyetine ihanet ediyor olmaktan ve sonunda parasız kalmaktan; Tamer’i hatırlatacak şeylerden: kendi bedenimden, hafızamdan, İstanbul’dan…”
Esmahan Aykol şefkatle yazan ama en önemlisi bilgili bir yazar... Hızlı ve espri dolu ...
Angela Gatterburg/ Der Spiegel (Almanya)


istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT