Erol Özkoray`ın `Totaliter Türkiye Çiftliği` Adlı Kitabı Çıktı

Tarihler: 24 Nisan 2006 Pazartesi ~ 30 Nisan 2006 Pazar

Firma: Belge Yayınları

Telefon: 0 (212) 638 34 58

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 24, 2006 ~ Nis 30, 2006
ÖZKORAY’IN “TOTALİTER TÜRKİYE ÇİFTLİĞİ” ADLI KİTABI ÇIKTI
Özkoray: ‘Türkiye ne yeşil faşizme, ne de haki militarizme mahkûmdur’

Gazeteci Erol Özkoray’ın altı kitaptan oluşan siyasi dizisinin ilk eseri “Totaliter Türkiye Çiftliği – Siyasi yazılar ve söyleşiler” Ragıp Zarakolu’nun yönetimindeki Belge Yayınları’ndan çıktı. Attila Tuygan’ın yayına hazırladığı 504 sayfalık kitap Özkoray’ın 1978-2006 yılları arasındaki 28 yıllık söyleşi, röportaj ve makalelerinden seçmeleri içeriyor. Kitabın amacı Türkiye’de rejim-devlet-sistem üçlüsünün analizini yapmak, teşhisler koymak ve demokratikleşme için çözüm önermek.

Siyaset bilimci, gazeteci ve iletişimci olarak edindiği birikim ve deneyimleri bu kitapta Paris-İstanbul ekseninde yansıtan Özkoray, siyasi yapıları ve kuruluş omurgaları birbirine çok benzeyen Fransa ve Türkiye’yi de karşılaştırarak ileri bir demokrasi örneğini anlamamızı sağlıyor.

Erol Özkoray, kitabında Türkiye’deki siyasi sistemi, “Sinsi Totaliter Rejim” olarak niteliyor. Özkoray, Türkiye’de rejimin sinsi totalitarizmden gerçek bir demokrasiye geçebilmesi için de şunları öneriyor: “Türkiye’de gerçek bir demokrasi kurulabilmesi için laik cumhuriyetin demokratikleşmesi; siyasette dualitenin sağlanması, yani sağ ve sol ana gövde partilerinin kurulması; ordunun ‘iç düşman’ kavramını terk edip asli işi olan dış düşmana yönelmesi; hastalıklı olan ‘partiler sistemi’ yerine çoğulcu yapının kurulması; Anayasa’nın sivilleştirilmesi; seçme-temsil-denetleme üçlüsünün sağlanması, böylelikle yolsuzlukların da önlenmesi; siyasetin finansmanında şeffaflık kanununun çıkarılması ve Basında Anti-Tekel Kanunu’nun çıkartılarak acil olarak uygulanması gerekiyor. Ancak bütün bunlar yapıldığında Türkiye gerçek demokrasi ile tanışabilecek ve AB yolunda ilerleyebilecektir. Bunlar bir bütündür ve bu sıraladıklarımdan bir tanesi bile gerçekleşmezse Türkiye’nin demokratikleşme projesi çöker”.

Özkoray kitapta bir yandan aydın bilinciyle Türkiye’nin yapısal hastalıklarını teşhis ederken diğer yandan da bir siyaset mimarı gibi ‘Türkiye Projesi’nin teorisyenliğini de yapıyor. Çağdaş bir sosyalizm/sosyal demokrasi yorumu yapan Özkoray, Türkiye’de bilinen kalıpların dışındaki tavrı, yurtsever ve eleştirel gözlüğü, batıda demokrasilerin geldiği en ileri noktadan Türkiye’ye bakabilmesi ile ayrı bir bakış açısı sunuyor. Özkoray kendini, Ordu’nun siyasetten uzaklaşmasını isteyenlerin islamcılara yaslanması, tam tersine laikliği islamcı tehlikeden korumak isteyenlerin de orduya dayanması gibi totaliter bir dengenin de dışında konumlandırıyor: “Türkiye ne yeşil faşizme, ne de haki militarizme mahkûmdur”.

“Totaliter Türkiye Çiftliği”nde 500 sayfalık içerik şu ana başlıklar altında toplanıyor: Sinsi Totaliter Rejim; Gerçek İktidar: TSK; Partiler Sistemi; Yolsuzluk; Laiklik ve İslamcılar; Türkiye’nin Geleceği: Avrupa Birliği; Kürt Sorunu; Tarihle Yüzleşme, Ermeni Sorunu ve Soykırım; Basın Özgürlüğü ve Yalan Laboratuarları; Uluslararası İlişkiler; Kültür.
“Kitabın hedeflerinden biri de, 25 yıldır depolitizasyona maruz kalmış ve ‘toplumsal soykırım’a uğramış olan ülkemizde, fikirlerin oluşmasına katkıda bulunan ve bu fikirleri kullananlardan oluşan ‘Kültürel Topluluk’ ile iletişim kurmak ve onları politika ile buluşturmak” diyen Özkoray, sözlerine şöyle son veriyor: “Dezenformasyon, yalan ve şiddetin her türlüsünün olağanlaştığı, lumpenliğin yüceltildiği totaliter Türkiye’de, artık geç olmadan demokratik değerleri sahiplenmek ve bu değerler için tavizsiz mücadele etmek zorundayız”.

Erol Özkoray’ın demokrasi alanındaki misyonu 1998 yılında yayınladığı İdea Politika dergisi ile ivme kazandı. Statükoyu derinden sarsan ve tabulara karşı şoke edici çıkışlar yapan bu siyaset kültürü dergisi, Ordu kaynaklı sekiz dava, toplatma, kapatılma gibi baskılara maruz kaldı. Kitapta, bu dergide yayınlanan ve gürültü koparan bazı yazılar da bulunuyor. Özkoray, demokrasi mücadelesi sırasında Turizm Bakanlığı’na yolsuzluk davası açmak ve Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün basın özgürlüğüne müdahale ederek Paris’te dava açan Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu’na karşı şahitlik yapmak gibi öncü çıkışlar yapmış, bunlar karşısında bir karalama kampanyası ile de karşılaşmıştı. İfade özgürlüğünün özgürlüklerin anası ve demokrasinin temeli olduğunu söyleyen Özkoray’ın bu davalarla ilgili yorumu şöyle: ”İfade özgürlüğü yoksa demokrasi de yoktur. Ben kendi ifade özgürlüğüme de kimseyi karıştırtmam”.

Özkoray’ın Belge’den çıkacak olan bundan sonraki kitapları ise şöyle: İdea Politika’dan seçmeler I-II (‘Sözde Demokrasiden Yeni Topluma’ ve ‘Yeni Dünya Düzensizliği’), siyasi ve mesleki anıların yer aldığı ‘Bir Dinozor Hikayesi’ ve Ermeni sorununun işlendiği ‘Sözde!’.
Belge Yayınları – İstanbul 24 Nisan 2006
Erol Özkoray
Totaliter Türkiye Çiftliği – Siyasi yazılar ve söyleşiler, 1978-2006 504 sayfa, Belge Yayınları, İstanbul 2006
Tel: 0 (212) 638 34 58
E-mail: belgeyayinevi@hotmail.com Belgekitapkulubu@yahoo.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT