Sanal Işık - William Gibson

Tarihler: 05 Şubat 2007 Pazartesi ~ 05 Şubat 2007 Pazartesi

Firma: Altın Kitaplar

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şub 5, 2007 ~ Şub 5, 2007

SANAL IŞIK – WILLIAM GIBSON
Altın Kitaplar

Siberpunk’ın yaratıcıları arasında yer alan William Gibson, Kont Sıfır, Matrix Avcısı ve Mona Lisa’dan sonra Sanal Işık’la yeniden okuru ile buluşuyor. Nueromancer’ın ile siberuzay’ın vaftiz babası olarak tanınan William Gibson’ın romanlarında sunduğu bir çok fikir şimdilerde sanat, sosyoloji ve teknolojinin çeşitli alanlarında karşımıza çıkıyor.

Siberuzay’ın babası
William Gibson , Neuromancer (Matrix Avcısı) ile siberuzayın vaftiz babası olmuştur. Bu ifadenin abartı olmadığını belirtmek için "cyberspace - siberuzay" teriminin isim babasının William Gibson olduğunu ve ilk kez 1982 yılında yazdığı Burning Chrome adlı öyküsünde bu tanımlamayı kullanıldığı söylemek yeterlidir. Neuromancer tartışmasız bilimkurgu alanında üzerinde en çok konuşulan kitaplardan biridir. Sadece bilimkurgu yazarları ve eleştirmenleri tarafından değil edebiyatın diğer dallarından yazar ve eleştirmenler tarafından da sayısız olumlu, olumsuz eleştiri almış, edebiyat dünyasının uzun süre üzerinde tartıştığı bir eser haline gelmiştir. Özellikle sosyoloji alanında bir çok akademik çalışmaya da taban teşkil eden bu kitap bilimkurgu dünyasının kült eserleri arasında kendine önemli bir yer edinmiştir.

Neuromancer’ın diğer bir önemli özelliği, genellikle yazarların birbirinden oldukça fazla etkilendiği ve dönemsel akımların dışına çıkamadıkları bilimkurgu edebiyatında yeni bir alt türü tek başına başlatan bir eser olmasıdır. Altın Çağ’ın en önde gelen yazarlarından Isaac Asimov, Arthur C. Clarke veya Yeni Dalga akımının öncülerinden Ursula K. Le Guin gibi bilimkurgunun büyük ustalarının hiçbir eseri başlı başına içinde bulundukları akımı tanımlayacak öncü kitap özelliğine sahip değilken, Neuromancer, cyberpunk olarak adlandırılan bu türün bir nevi manifestosu haline gelmiştir. Neuromancer’ın yayınlanmasının ardından iki üç sene içerisinde cyberpunk sadece bir edebi akım olmaktan çıkmış, belli kesimler tarafından benimsenen bir alt kültür, bir hareket halini almıştır.

Sanal Işık
KuKal ve GüKal’e, yani eskiden Kaliforniya olan yerin huzursuz kardeş eyaletlerine hoş geldiniz. Bin yıl aradan sonra geride sadece kendi uyanışıyla hayrete düşmüş insanları bırakmıştır. Los Angeles’ta, eskiden silahlı mücadele ekibinde çalışan kiralık polis Berry Rydell artık bir ödül avcısı için çalışmaktadır. Bu arada bisikletli bir kurye olan Chevette Washington iradesine hakim olamayıp birinin cebinden masum görünüşlü güneş gözlüğünü çalınca yan kesiciye dönüşür. Çaldığı sıradan bir gözlük değildir. İleri teknoloji bu gözlüğün gerisinden görünenler insanı zengin edebileceği gibi onun hayatına da mal olabilecektir.

Sanal Işık - William Gibson

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT