Antep Fıstığı

Antep Fıstığı

Sinema Film Arşivi Antep Fıstığı
Antep Fıstığı

Orjinal Adı: Antep Fıstığı

Vizyon Tarihi: Nisan 6, 2018

Yönetmen: Oğuz Yalçın

Film Türü: Komedi

Film Süresi: 108 dk.

Senaryo: Orhan Uslu.
Yapımcılar: Meral Ay, İbrahim Ay.
Görüntü Yönetmeni : Cüneyt Denizer.
Müzik: Barış Aryay.
Oyuncular: Ivana Sert, Orhan Uslu, Tuncay Günhan, Sefa Zengin, Vural Buldu.
Dağıtım: TME Films.

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr 06 Nisan 2018 Cuma
Antep Fıstığı

Oğuz Yalçın'ın yönettiği Antep Fıstığı, Almanya'da doğup büyümüş, babası Gaziantepli olan Simge'nin, dedesinin kendisine miras bırakması sonucu Gaziantep'e gelmesiyle gelişen olayları anlatıyor.

Simge Almanya'da doğmuş büyümüş ve Gaziantep'i hiç görmemiş genç bir kızdır. Babası Gaziantepli annesi Alman vatandaşıdır, yani yabancıdır. Babası genç yaşlarda Almanya'ya gitmiş annesiyle tanışmış ve evlenmiştir. Simge'nin dedesi oğlunu bir Gaziantepli ile evlenmediği için hiç affetmemiştir ve yıllarca Simge ne dedesini ne de Gaziantep'i görebilmiştir. Bir kaza sonucu ailesini kaybeden Simge uzun bir süre tek başına yaşamıştır.

Simgenin dedesi Gaziantep'te tek başına yaşamaktadır ve artık ölüm döşeğindedir. Yaşayan tek varisi Simge'ye Gaziantepli biriyle evlenme şartı karşılığında mirasının tamamını bırakma kararı alır ve ölüm döşeğindeyken Simge'yi Gaziantep'e davet eder.

Simge bu daveti aldığında ilk başta korkar. Hiç görmediği bir şehre gitmek onu korkutur. Gaziantep'i bir köy gibi hayal eder ancak geldiğinde bakar ki gelişmiş bir şehirdir ve şehri sever, zamanla da şehre hayran olur.

Hayri, Simge'nin dedesinin yıllardır hizmetlisi olan Ümmühan'ın oğludur. Uzun yıllar tek yaşayan Simge'nin dedesine Hayri'nin annesi bakmıştır, o bakımdan Hayri ve ailesi Simge'nin dedesi için çok değerlidir. Hayri ve ailesi Gaziantep'e gelen Simge'yi ağırlamak ve misafir etme görevini üstlenir. Zaman içerisinde Simge'ye ilgi duyar ve aşık olur.

Hanifi küçük yaşta anne ve babasını kaybetmiş bir yetimdir. Hanifi'yi Hayri'nin annesi Ümmühan büyütmüştür. Hanifi küçük esnaf olmasına rağmen saflığı ve işi bilmemesinden dolayı sürekli bir yerlere borçlanır, Hayri'nin ise Hanifi'nin borçlarından dolayı sürekli başı belaya girer ve en sonunda borcu için mafya Simge'yi kaçırır. Uzun bir uğraştan sonra Simge kurtarılır kendini kurtaran Hayri'ye Simge de aşık olur.

Ümmühan, Gaziantep kültürüne hakim olmayan bir gelini almak istemez, evlenmeleri için Simge'nin Gaziantep kültürünü iyice öğrenmesini şart koşar. Simge'ye Gaziantep kültürünü, yemeklerini, adetlerini öğretmeye çalışırlar. Simge istenilen kıvama geldiklerinde Ümmühan'ı ikna eder.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

En Yeniler Vizyondakiler Pek Yakında Sinema Salonları Top 10 Film Arşivi Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT