Dönme Dolap

Dönme Dolap - Tülin Kozikoğlu

Kategori: Çocuk Kitaplığı

Yazar: Tülin Kozikoğlu

Kitap Türü: Eğitim

Yayınevi: Doğan ve Egmont Yayıncılık

Basım Yılı: 2020

Sayfa Sayısı: 40

Dil: Türkçe

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ağustos 26, 2020

Savaş ve göç hakkında konuşmak için şiirsel bir okuma yolculuğu

O sırada, dünyanın bir yerinde, birileri daha “Haydi” diyerek yola çıkıyordu.

Ve dünyanın bambaşka bir yerinde bir dönme dolap umutla uyanmayı bekliyordu.

Sadece çocuklar için yazdığı kitaplarla değil, ilkokul öğrencileri için öğretmenlere yönelik hazırladığı Çocuklara Yaratıcı Yazı Nasıl Öğretilir? eğitimleriyle de tanıdığımız Tülin Kozikoğlu’nun kaleme aldığı ve Hüseyin Sönmezay’ın resimlediği Dönme Dolap, savaşın sonuçları karşısında durabilmek için bize empatinin gücünü hatırlatan bir yolculuk öyküsü anlatıyor.

Dünyanın iki farklı şehrinden yola çıkan iki aile… Onların yolculuklarındaki aynılıklar ve ayrılıklar bizi de iç dünyamıza doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Empatinin gücü sayesinde, ortak noktalarımızı ve aramızdaki görünmez bağları keşfediyor, hepimizin aynı gökyüzüne baktığını hatırlıyoruz. Ve görüyoruz ki ne olursa olsun oyun hep var, umut hep var. Savaş ve göç hakkında konuşmak için şiirsel bir okuma yolculuğu.

Empatiyi ve umudu merkezine koyan bu göç öyküsünde kitabın sağ ve sol tarafında birbirine paralel akan birbirinden bağımsız iki ayrı öyküyü okurla buluşturuyor. Bir anne oğul ile bir baba kızın eş zamanlı ilerleyen öykülerinde anne oğul bir sabah lunaparka gitmek üzere evden çıkarlar. Baba kız ise başka bir ülkeye göç etmek üzere yollara düşmüştür. Yol boyunca her iki ailenin yolculuklarındaki benzerlikleri görürüz, varılacak hedefe giderken karşılaştıkları durumlarda benzer tepkiler veren çocukların adeta birbiriyle yer değiştirdiğini hissettiren kurmaca çocuklara göç konusunu ve empatinin önemini daha iyi anlatabilmek için eşsiz bir okuma deneyimi sunuyor.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Kitaplar Yazarlar Yayınevleri Kitap Türleri En Yeniler E-Kitap Çok Okunanlar Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT