Ülkemizin ilk ve Tek Uçurtma Müzesi

Ülkemizin ilk ve Tek Uçurtma Müzesi

Tarihler: 23 Ekim 2017 Pazartesi ~ 23 Ekim 2017 Pazartesi

Yer: Üsküdar Uçurtma Müzesi

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eki 23, 2017 ~ Eki 23, 2017

6 Kıta, 33 ülkeden toplanmış 2500’ün üzerindeki uçurtma ve benzeri ürünlerden oluşan koleksiyonuyla Ülkemizin ilk ve tek, dünyanın ise 18 uçurtma müzesinden biri Üsküdar’da.

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi “Çocuk Dostu Müzedir” 2008 Yılında Kültür Bakanlığının başlattığı “Çocuk dostu müze projesi”ne uygun konseptiyle, Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi çocukların ziyaret edebileceği en ideal müzelerden birisidir. 03 Yaş itibariyle ziyaretçi kabul eden müzede, bünyesinde barındırdığı anaokulu öğretmenlerinden oluşan eğitimcileriyle her yaş gurubuna muhatabının anlayacağı bir dil kullanarak rehberlik yapılmaktadır.

2 Ayrı müze salonu, 3 ayrı atölye bölümü ile aynı anda 200 öğrenciye hizmet verebilecek, toplamda 500 m2’lik alana sahip müzede, Hiç bir ürün cam fanuslar arkasında gizlenmemektedir, uzman eğitimci rehberleri ile birebir her ürün için ayrı hikâyeler, tarihi bilgiler çeşitli belgeler ve görseller eşliğinde sunum yapılmaktadır.

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi “Atölye çalışması ile desteklenmektedir”

2011 yılında İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünün başlattığı “Müzeli eğitim Projesi”ne uygun konseptiyle, Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi, çocukların ziyaret ettiğinde, dilerlerse uçurtma atölyelerine katılarak ülkemiz kültürünü temsil eden uçurtma modellerini uzman eğitimcilerin destekleri ile kendi uçurtmalarını kendilerinin yapabileceği tek müzedir.

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesinde “Araştırmalar desteklenmektedir”

 

Uçurtma kültürünü daha yakından tanımak veya benzeri çalışmalar yapmak isteyen amatör veya profesyonel araştırmacılar için tüm imkânlar sunulmaktadır. Bu çerçevede, talep eden ziyaretçiler için müzemizdeki “Gülen Okumuş Uçurtma Kütüphanesi” tüm ofis imkânlarıyla birlikte ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi “Büyük bir koleksiyona sahiptir ”

33 Ülkeden toplanan (Eylül 2017 itibariyle) 2500 adetin üzerinde (uçurtma, uçurtma yayınları, uçurtma malzemeleri ve çeşitli objelerden oluşan) farklı kültürlere ait geniş bir koleksiyon bulunmaktadır.

İstanbul Uçurtmacılar Derneğinin 2012 yılından itibaren sürdürdüğü proje çerçevesinde, dünyanın çeşitli ülkelerindeki uçurtma kurumları mercek altına alınarak yoğun bir çalışmaya girilmiş ve her geçen gün koleksiyonun genişlemesi sağlanmaktadır.

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi “Ziyaretçilerden ücret almamaktadır”

İstanbul Uçurtmacılar Derneğinin sosyal sorumluluk projelerinden biri olan Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi Pazar hariç tüm mesai günleri 09 00 – 17 00 arası açık olup ziyaretçilerden giriş ücreti talep edilmemektedir.

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi “Nerede”

Müzenin konumunu tarif etmek gerekirse; Üsküdar marmaray iskelesine, sahildeki eski Üsküdar evlendirme dairesine ve Üsküdar meydanına 200 mt mesafede ve tam ortadadır. Üsküdar merkezde bulunan Yeni Camii'nin tam arka sokağına paraleldir. Ayrıca adres tarifi isteyenler için konum atılabilir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT