"Misafirler: Sanatçılar ve Zanaatkârlar Sergisine Paralel Eğitim Programı

"Misafirler: Sanatçılar ve Zanaatkârlar Sergisine Paralel Eğitim Programı

Tarihler: 26 Şubat 2020 Çarşamba ~ 19 Temmuz 2020 Pazar

Yer: İstanbul Modern

Ücret: Ücretsiz

Adres: Asmalımescit Mahallesi Meşrutiyet Caddesi, No:99 Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 334 7300

Faks: 0212 243 4319

Web: https://www.istanbulmodern.org/

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şub 26, 2020 ~ Tem 19, 2020

İstanbul Modern, “Misafirler: Sanatçılar ve Zanaatkârlar” sergisi için çocuklara eğitici olduğu kadar eğlenceli, özel bir sergi deneyimi tasarladı. Program hafta içi çocuklara özel sergi turlarını ve hafta sonları çocuk ve aile atölyelerini içeriyor.  

Hafta içi eğitim kurumları için düzenlenen özel sergi turları, 4-12 yaş grubundan çocuklar için uygulanıyor. Bu sergi turları kapsamında çocuklar “İşbirliğinden Doğan Sanat” adlı etkinlik ile “Misafirler” sergisinin oluşum hikâyesini keşfediyor. Sergi gezisinin ardından onlar için hazırlanan etkinlik kartlarını okulda tamamlayarak geleneksel sanat formlarından esinlenen çağdaş sanat çalışmaları üretiyorlar. Kesme, birleştirme, yapıştırma, boyama ve çizim aşamaları ile tamamlanan bu kartlar, çocuklar için özel bir müze hatırasına dönüşüyor. 

Hafta sonu 4-15 yaş gurubu için düzenlenen çocuk atölyeleri “Neşeli Kuklalar” ve “Kâğıttan Çömlekler”; 4-10 yaş grubu çocuklu aileler için düzenlenen aile atölyesi ise “Ebrudan Tasarımlar” adını taşıyor. Bu programlarda çocuklar önce sergiyi geziyor, ardından atölyede geleneksel sanat üretim biçimlerinden yola çıkan çağdaş sanat uygulamaları gerçekleştiriyor. 

  Okul Programları
  İşbirliğinden Doğan Sanat 

4-7 ve 8-12 Yaş grubu İçin
Pazartesi hariç hafta içi her gün eğitim kurumları için “Misafirler” sergisine paralel düzenlenen bu eğitim programı, çocukların sanat ve zanaat kavramları arasındaki benzerlik ve farklılıkları incelemeye davet ediyor. Bu sergi deneyimi çocukların çağdaş sanatçıların üretimlerine konu olan geleneksel sanat formlarını keşfetmelerine aracı oluyor.

Müze eğitim uzmanı eşliğinde sergiyi gezen çocuklar, sergi turunda çağdaş sanatçıları ve onların üretimlerinin nasıl ortaya çıktığını öğrenerek programa başlıyor. “Misafirler” sergisinin hikâyesini dinliyor, Servet Koçyiğit’in yorgancılar ve nakışçılarla, Wael Shawky’nin bakır ustalarıyla, Faig Ahmed’in dokumacılarla yaptığı işbirliği gibi bu sergiyi ortaya çıkaran süreçleri öğreniyor, zanaat örneklerini inceliyorlar.

Sergi gezilerinin ardından çocuklar müzeden ayrılırken, İstanbul Modern’in onlar için özel hazırladığı bir etkinlik kartıyla programı okula taşıyorlar. Sanatçıların izinden giderek geleneksel kültür formlarından ilham alıyor ve bu kartlara, çağdaş sanat çalışmaları yapıyorlar. Çini motiflerini kesip, birleştirip boyayarak yeni bir kompozisyon oluşturuyor ya da sanatçıların imgelerinden yola çıkarak yeni tasarım fikirleri geliştiriyorlar. Ayrıca, sergide görülen zanaatları ele alan bir bulmacayı çözerek müzede öğrendikleri kavramları hatırlıyorlar.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Biletino Etkinlikleri Çocuk Oyunları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT