Antik Mısır Dini ve Mitolojisi

Tarihler: 10 Ocak 2021 Pazar ~ 10 Ocak 2021 Pazar 10 Ocak 2021 10:00

Yer: Online Etkinlikler

Ücret: 1. Kategori - 1200.00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Adres: Çeşitli Mekanlar İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Oca 10, 2021 ~ Oca 10, 2021
Mısır Dini ve Mitolojisi ile ilgili tüm merak ettiğini yanıtlamak üzere Dr. Cengiz Göncü birçok kez gittiği Mısır’la ilgili bu kursu hazırladı.

"Antonina Online Mektep programları kapsamında 8 ders ve toplamda 16 saat sürecek bu kursta görkemli piramitler, heybetli tapınaklar, altın hazineleri, esrarengiz hiyeroglifler, güçlü firavunlar, garip tanrılar ve gizemli mumyalarla binlerce yıldır insanları büyüleyen Eski Mısır dini ve Mitolojisi ele alınacaktır. Herodot gibi antik çağın Anadolu, Yunan ve Romalı yazarları Mısır’ın kültür ve tarihi yönlerini eserlerinde yazmışlardır. Bu kursta bilinmezlerle dolu Mısır’ın tanrılar dünyasına yolculuğa çıkıyoruz."

Eğitmen: Dr. T. Cengiz GÖNCÜ

Bu eğitime neden katılmalısın?
Antik Mısır Dini ve Mitolojisini, tarihini ve inanç esaslarını dinlerken görseller ve haritalar eşliğinde zamanda yolculuğa çıkıyorsun.

Bu eğitimde neler öğreneceksin?
Antik Mısır’ı ve Mısır Dinini tanıyorsun
Eski Mısır’da din ve krallar
Eski Mısır Dini nasıl gelişti
Eski Mısır’da Krallar ve Tanrıların Savaşı
Eski Mısır’ın Tanrılar Dünyası
Eski Mısır’da ibadet ve dinsel törenler
Mumya, Mumyalama ve Ölülerin Dünyası

Bu eğitimde kazanacağın yetkinlikler
Tarih, Din, Mitoloji, Dinler Tarihi, Arkeoloji

Eğitim Seviyesi
Eğitim her seviyeye uygundur.

Eğitim Nasıl Verilecek?
Bu eğitimin süresi 8 ayrı günde olmak üzere hafta bir gün toplamda 16 saat olarak gerçekleştirilecektir. Kursun süresi 8 haftadır.
Derslikler 24 kişiyle sınırlıdır
Ders süresi 2 saattir. Her dersin sonunda soru ve yanıtlar için 30 dakikalık süre olacaktır
Canlı yayına katılabilmek için bu deneyime kayıt yaptırman gerekmektedir. 
Canlı yayın Zoom üzerinden gerçekleşecektir. Yayının gerçekleşeceği Zoom bağlantısı, kayıt yaptıranlara 24 ile 48 saat öncesinden e-posta yöntemi ile paylaşılacaktır.

Kayıt Yaptırma Koşulları
Program öngörülemeyen durumlar nedeniyle değişiklik gösterebilir.
Antonina Online Mektep etkinliğin akışında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
Derse kaçıranlar için telafi ders yapılmayacaktır.

Eğitim İle İlgili Diğer Bilgiler
Kursun süresi 8 haftadır. Her ders süresi 2 saattir. 
Kursun başlangıç ve tamamlanma tarihleri
Sabahçı sınıf: Başlangıç 10 Ocak 2021, bitiş 28 Şubat 2021
Gececi sınıf:  11 Ocak 2021, bitiş 1 Mart 2021

MÜFREDAT
Müfredat Başlıkları

Antik Mısır’ı ve Mısır Dinini tanıyalım: Mısır’ın Dünya Tarihindeki Önemi, Coğrafyası Neresidir, Mısırlılar Kimdir, Nil Nehri, Hanedanlıklar, İlk Başkent, İlk Mezarlık, İlk İnanç Merkezi, Yaratılış Mitleri, Piramit, Çöl, Delta, Aşağı-Yukarı Mısır, Nilometre, Felluka gibi kavram ve konuları öğreniyoruz.

Eski Mısır Dini ve Krallar : Mit Nedir, Krallar nasıl Tanrı oldu, Tanrıların Krallığı Nasıl Oluştu, Mısır Firavunu Kimdir?, Horus’un yüzü, Ra’nın oğlu, Tanrı Ra: Güneş kültü, Sonsuz yaşam hayali, Uzun yaşamın sırrı: Heb-Sed ve Ced törenleri, Tanrı Ptah dünyayı nasıl yarattı, Ölülerin Tanrısı Osiris bu dersin konuları arasında bulunuyor.

Eski Mısır Dini nasıl gelişti: Piramitler Çağı: Güneşe Yükselen Merdivenler, Firavunlar: Tanrı Ra’nın oğulları  Horus’un Yaşayan Yüzü, Piramit Metinleri: Cennete Ulaştıran Büyülü Metinler, Tanrı Ra’nın Yaşlanması, Tüm Mısırlılar Niçin Cennete Gider, Ra öldü! Yaşasın Osiris!, Herkese İbadet Özgürlüğü Nasıl Verildi? Sanduka/Tabut Metinleri, Herkese Mezar Hakkı Nasıl Ortaya Çıktı? Tanrı Amon Sahneye Nasıl Çıktı ? Anadolu Kökenli Hiksoslar Tanrı Seth’i Nasıl Tahtta Oturttu, Amon’lu ve Amon’suz yıllar, Firavun Ahmose İle Teokratik Yönetime Dönüş Nasıl oldu, gibi  konular işlenecek. 

Eski Mısır’da Krallar ve Tanrıların Savaşı: Piramitlere veda, Krallar ve Kraliçeler Vadisi, Kadın Firavun: Ra’nın kızı Hatşepsut, Erkekler “Horus” olursa, kadınlar da “Horet” olur, İki tanrının harmanı: Amon-Ra, Akhenaton: Tektanrı Mısır’a egemen olur, Aton’a yazılan ilahilerin Semavi dinlerdeki benzerliği nedir? Musa Peygamber hangi firavunun muhatabı idi?, Tutankhamun Tanrı Amon’u Niçin Yeniden Geri Getirir? Krallıktan Din Devleti’ne Geçiş: 20. Hanedan, Kral Mezarları Neden Yağmalandı? Büyük İskender: Nasıl “Amon’un Oğlu” oldu? Son hanedanlık Döneminde Mısır Tanrılarının Dönüşümü, Ptolemaios’un Mısır – Yunan Harmanı Tanrısı: Serapis, Ptolemaios Döneminin Dinsel Ziyaret Merkezleri” bu günün konuları olacaktır.

Eski Mısır’ın Tanrılar Dünyası 1: Bu dersimizin konuları: Günlük yaşamda dinin önemi neydi? Tanrılar neye benzerdi? Tanrılar nasıl tasvir edilirdi? Tanrı Grupları ve Öne Çıkan Diğer Tanrılar (Tapınak ve Mezarlarda En Çok Tasvir Edilen Tanrı ve Tanrıçalar), Heliopolis Dokuzlu (Ennead) Tanrıları, RaAtum, Şhu, Tefnut, Geb, Nut, Isis, Osiris, Seth, Neftis, Memfis Üçlüsü, Ptah, Sehmet, Nefertem, Hermpolis Sekizli (Ogdoad) Tanrıları, Nun-Naunet, Heh-Hauet, Kek-Kauket, Amon-Amaunet, Horus, Maat.

Eski Mısır’ın Tanrılar Dünyası 2: Bu dersimizde Mısır tanrılarını keşfe devam ediyoruz. Toth, Montu, Hathor, Anubis, Khnum, Hapi, Aton, Benu, Sobek, Bastet, Ammut, Meretseger, Nehbet, Uacet, Bes, Mut, Khonsu, Serapis, İmhotep konusu işlenecek tanrılardır. 

Eski Mısır’da ibadet ve dinsel törenler: Bu dersin komuları şunlardır: Tapınak nedir ? Tapınak Sembolizmi, Tapınakta Yapılan Törenler, Rahipler ibadeti Nasıl Yönetirdi? Rahip Yardımcılarının İşlevi Neydi? Mısır Ritüel ve Büyü Yazıları, İlahiler, Dualar, Mezar Yazıları, Halk Mezarlarında Tabut Metinleri Ne İşe Yarar ? Amduat Kitabı (Gizli Oda’nın Kitabı) nedir? Kapılar Kitabı Nedir? Mağaralar Kitabı Nedir? Ölüler Kitabı nedir? Resmi Dinsel Törenler, Festivaler, Heb-Sed Festivali, Opet Festivali, Apis Boğası töreni, Horus Edfu Draması, Eski Mısır’da Halk Dini Ne Anlama gelir? Eski Mısır’da Bilicilik, Eski Mısır’da Büyü, Muskalar Neden Kullanılırdı? Eski Mısır’da Kedi Neden Kutsal’dı? Eski Mısır Ne Zaman Sihirbazlar Ülkesi Olarak Adlandırıldı? 

Mumya, Mumyalama ve Ölülerin Dünyası: Son dersimizde “Eski Mısır’da Ölüm Kültü ve İnancı, Eski Mısırlılara Göre Ölüler Dünyası, Mumya nedir, Mumyalama nasıl yapılır? Ölüler dünyasına yolculuk, Cenaze işlemleri, Ruhun Ötedünya’da Yargılanması, Ağız Açma Ritüeli, Tanrılar Mahkemesi, Olumsuz İtiraf, Ölüler Dünyasında Yaşam” konuları işlenecektir.

EĞİTMEN
Dr. T.CENGİZ GÖNCÜ
1967 İstanbul doğumlu T. Cengiz Göncü, Pertevniyal Lisesi’nden sonra Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. 2000 yılında Marmara Üniversitesi’nde Arap Dili ve Belagati Anabilim Dalı’nda ilk Yüksek Lisansını ve 2006 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Anabilim Dalı’nda ikinci Yüksek Lisansını ve aynı enstitüde 2015 yılında (Dolmabahçe Sarayı’nın İnşa Süreci, Mekan ve Teşkilat konulu) doktorasını tamamladı. Doktora tezi Temmuz 2019’da İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Suna & İnan Kıraç Vakfı tarafından yayınlandı.

Cengiz Göncü 1986 yılında TBMM Milli Saraylarda “rehber” olarak başladı; daha sonra aynı kurumda Milli Saraylar Osmanlı Arşivi Sorumlusu (2004-2010), Beylerbeyi Sarayı Müdür Yardımcısı (2010-2012) ve Dolmabahçe Sarayı Müdürü (2012-2016) gibi idari görevlerde de bulundu. Cengiz Göncü halen TBMM Florya Atatürk Köşkü Amiri olarak görev yapmaktadır. 

Cengiz Göncü’nün 2011 yılında TBMM Milli Saraylar tarafından yayınlanan “Harem ve Cariyelik” isimli bir kitabı da var. Kendisinin diğer akademik çalışmalarına academia.edu isimli siteden ulaşılabilir.

1993 yılında Profesyonel rehberlik lisansını da alan T. Cengiz Göncü, 2014 yılından bu yana Antonina Turizm kadrosunda rehber olarak görev yapmaktadır. İstanbul ve yurtiçinde turların yanında yurtdışında da Mısır ve Kudüs turlarını gerçekleştirmektedir.


- Etkinlik video konferans yazılımı üzerinden gerçekleştirilecektir.- Etkinlik linki ve şifresinin size iletilebilmesi için biletinizi satın aldıktan sonra güncel e-mail adresinizden Biletix işlem referans numaranızı, satın almış olduğunuz etkinliğin adını ve tarihini antonina@antoninaturizm.com adresine mail atmanız gerekmektedir.- Belirtilen bilgilerin tüketici tarafından doğru olarak verilmemesi nedeniyle katılım linki ve şifresinin size iletilememesi ve buna bağlı olarak seminere katılamamanız halinde Biletix'in veya organizasyon firmasının sorumlululuğu bulunmamaktadır.- Tüketicinin elektrik, internet kesintisi veya kişisel sebeplerle eğitime zamanında katılamaması, bu sebeplerle eğitimin bir kısmını veya tamamını almaması organizasyon firmasının veya Biletix'in sorumluluğunda değildir. Bu tür durumlarda iade veya değişiklik hakkı sağlanmayacaktır.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Biletino Etkinlikleri Çocuk Oyunları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT