Antik Roma Sanatı, Mimarisi ve Arke

Tarihler: 09 Mart 2021 Salı ~ 09 Mart 2021 Salı 09 Mart 2021 19:30

Yer: Online Etkinlikler

Ücret: 1. Kategori - 600.00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Adres: Çeşitli Mekanlar İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mar 9, 2021 ~ Mar 9, 2021
Antik Roma Sanatı, Mimarisi ve Arkeolojisini profesyonel rehber, arkeolog Dr. Mehmet Kürkçü eşliğinde keşfetmeye hazırlanın.

Bin yılı aşkın bir süreçte Roma, kendine özgü kültürünü yine kendine özgü bir tarz yaratarak ifade yolunu seçti. Başlangıçta Etrüsk ve özellikle Helen sanatından etkilenen Roma sanatı zamanla bu etkilerden arınma başarısını gösterdi. Roma’da, isimlerinin öne çıkmadığını gördüğümüz sanatçılar daha çok sipariş sahiplerine, devlet adamlarına ve imparatora bağlı kaldıklarından sanatın gelişimi dönemlere bölünmez. Roma’da Sanat politiktir demek yanlış bir tanım olmaz. Cumhuriyetten imparatorluğa, birbirini izleyen rejimlere, yöneticilere bağlıdır sanat. Böylelikle, tamamen siyasi yapının kendine has tarzını sergilemeye yönelik bir ifade şeklidir.

Eğitmen: Dr. Mehmet Kürkçü

Bu eğitime neden katılmalısın?
Antik Roma Sanatı, Kültürü, Mimarisi  ve Arkeolojisini dinlerken görseller ve haritalar eşliğinde zamanda yolculuğa çıkıyorsun.

Bu eğitimde neler öğreneceksin?
● Roma Sanatı’nın kökenlerini öğreniyorsun
● Roma Sanatı’nın özelliklerini öğreniyorsun
● Antik Roma’nın tarihini, kültürünü ve sanatını öğreniyorsun
● Antik Roma’da  kent ve mimarinin nasıl geliştiğini öğreniyorsun
● Roma Tapınakları ve Mimarisi’ni görüyorsun
● Roma Mozaik Sanatı’nı öğreniyorsun

Bu eğitimde kazanacağın yetkinlikler
Sanat Tarihi, Kültür, Tarih, Arkeoloji, Mimari, Şehir Plancılığı

Eğitim Seviyesi
Başlangıç

Eğitim Nasıl Verilecek?
● Bu eğitimin süresi 4 ayrı günde olmak üzere hafta bir gün toplamda 8 saat olarak gerçekleştirilecektir. Kursun süresi 4 haftadır.
● Derslikler 24 kişiyle sınırlıdır
● Ders süresi 2 saattir. Her dersin sonunda soru ve yanıtlar için 30 dakikalık süre olacaktır
● Canlı yayına katılabilmek için bu deneyime kayıt yaptırmanız gerekmektedir.
● Canlı yayın Zoom üzerinden gerçekleşecektir. Yayının gerçekleşeceği Zoom bağlantısı, kayıt yaptıranlara 24 ile 48 saat öncesinden e-posta yöntemi ile paylaşılacaktır.
● Program öngörülemeyen durumlar nedeniyle değişiklik gösterebilir.
● Antonina Online Mektep etkinliğin akışında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
● Derse kaçıranlar için telafi ders yapılmayacaktır.

Eğitim İle İlgili Diğer Bilgiler
● Kursun süresi 4 haftadır. Her ders süresi 2 saattir. 
● Kursun başlangıç ve tamamlanma tarihleri
● Başlangıç 9 Mart 2021, bitiş 30 Mart 2021

MÜFREDAT
Müfredat Başlıkları

1. Hafta:
● Roma’nın kuruluşu, tarihçesi 
● Roma’da şehircilik ve kentlerin kuruluşları
● Mimari Düzenler
● Kamu Yapıları
● Konut mimarisi

2. Hafta: 
● Roma Mimarlığı’nın şifreleri
● Opus Caementicum, Roma Betonu ve Mimari’de devrim
● Pompei evlerinden örnekler
● Pompei evleri duvar resimleri stilleri (4 dönem)

3. Hafta:  Jules Sezar ve İmparator Augustus ile başlayan değişim
● Luna (Carrara) Mermerleri
● Etrüsk Tapınakları ve Roma’ya etkileri

4. Hafta: 
● Mozaik Sanatı
● Duvar ve taban mozaikleri
● Roma Portre Sanatı
● Zafer takları ve onursal kapılar
● Bahçe Mimarisi

EĞİTMEN
Sanat Tarihçi, Arkeolog DR. MEHMET KÜRKÇÜ

1966 yılında Biga’da dünyaya geldi. 1989 yılında turizm dünyasına girdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 1992 yılında açtığı kurslar sonrasında turist rehberi olmaya hak kazandı. Sanat ve arkeolojiye olan tutkusu nedeniyle 2004 yılında “sanatlar tarihi” okumak üzere üniversiteye geri döndü.  Fransa’nın Grenoble kentinde, Université Pierre Mendes France’da aldığı lisans eğitimi sonrasında Sanat Tarihi ve Arkeoloji Yüksek Lisansı için Paris Sorbonne Üniversitesi’ne davet edildi. Aynı disiplindeki doktorasını da “onur” derecesiyle yine Sorbon Üniversitesi’nde 2014 yılında tamamladı. Yurt dışında Apollonia (Arnavutluk), ardından Türkiye’de Tlos, Patara, Aizanoi, Aigai ve Phaselis’te kazılara ve yüzey araştırmalarına katıldı. Doktora tezi sürecinde Termessos Antik kentinde altı dönem yüzey araştırmaları gerçekleştirdi. Akdeniz Havzası’ndaki birçok antik kentte araştırmalarda bulundu. Yurt içi ve yurt dışında bilimsel organizasyonlara katıldı. Ulusal ve uluslararası bilimsel dergilerde makaleleri yayınlandı, hakemlik yaptı. Aynı zamanda arkeoloji kitaplarından bölüm çevirileri bulunuyor. Turist Rehberleri Birliği’nin (TUREB) Turizm Fakülteleri ve meslek yüksekokulu öğrencileri için düzenlediği, tüm Türkiye’yi kapsayan eğitim ve uygulama gezilerinde eğitmen rehber ve gözetmen olarak görev aldı. Farklı üniversitelerde çeşitli alanlarda dersler verdi.  
Kürkçü, Türkiye’deki profesyonel turist rehberi sertifikası yanında, tüm Fransa’da geçerli “guide – conferencier” belgesine de sahiptir.
Turist Rehberliği bölümlerinde gördüğü eksiklikleri ve yanlış uygulamaları kapsayan çalışmalarını 17. Ulusal Turizm Kongresi’nde dile getirdi ve ardından 3. Turizm Şurası Bilimsel Heyeti’ne davet edildi. Akademik hayatının yanında kültürel gezilerimizde görev almaktadır.

- Etkinlik video konferans yazılımı üzerinden gerçekleştirilecektir.- Etkinlik linki ve şifresinin size iletilebilmesi için biletinizi satın aldıktan sonra güncel e-mail adresinizden Biletix işlem referans numaranızı, satın almış olduğunuz etkinliğin adını ve tarihini antonina@antoninaturizm.com adresine mail atmanız gerekmektedir.- Belirtilen bilgilerin tüketici tarafından doğru olarak verilmemesi nedeniyle katılım linki ve şifresinin size iletilememesi ve buna bağlı olarak seminere katılamamanız halinde Biletix'in veya organizasyon firmasının sorumlululuğu bulunmamaktadır.- Tüketicinin elektrik, internet kesintisi veya kişisel sebeplerle eğitime zamanında katılamaması, bu sebeplerle eğitimin bir kısmını veya tamamını almaması organizasyon firmasının veya Biletix'in sorumluluğunda değildir. Bu tür durumlarda iade veya değişiklik hakkı sağlanmayacaktır.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Biletino Etkinlikleri Çocuk Oyunları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT