Antik Yunan Dini ve Mitolojisi

Tarihler: 09 Aralık 2020 Çarşamba ~ 09 Aralık 2020 Çarşamba 09 Aralık 2020 15:00

Yer: Online Etkinlikler

Ücret: 1. Kategori - 1200.00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Adres: Çeşitli Mekanlar İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ara 9, 2020 ~ Ara 9, 2020
"İlyada, Odyseus, Theogonia temelinde şekillenen antik Yunan mitolojisinde yapacağımız gizemli ve bir o kadar da keyifli bu yolculuğa antik çağı ve antikçağ insanını merak eden herkesi bekliyoruz.

“Mythos” eski Grek dilinde “Masal” anlamına gelir. Lâkin Mitler masaldan çok daha fazlasını anlatırlar, nesilden nesile aktarılan geleneksel hikâyelerdir. Bazıları, bir ulusun kurulması gibi çok önemli olaylarla ilgilidir.

Diğer mitler büyük kahramanları ve kahramanların hikâyelerini, zorluklar karşısında gösterdikleri cesareti anlatırlar. Bazı mitler başı belaya giren ya da büyük işler yapan insanlar hakkındadır. O halde tüm bu nesiller boyunca anlatılanlardan hangi sonuçları çıkaracağız?  İnsanlar bu anlatıları dinlemekten niçin hoşlanıyor? Derslerimiz Mitosun bireyler, toplumlar ve uluslar için oynadığı işlevine, dolayısıyla bizlere de, odaklanacaktır.  Profesyonel Rehber Timur Guda’nın hazırlayıp sunduğu “Antik Yunan Mitolojisi ve Dini” kursunun tematik kahramanı Odyseus’tur, yani bildiklerinin ötesine geçerek kendini bulmaya çalışan insandır. Bizler de antikçağın mitler vasıtasıyla aralanmış kapısından geçerek tıpkı Odyseus gibi bir yolculuğa çıkacağız. Sekiz bölüm olarak planladığımız derslerimizin her birinde tematik konular, tanrılar ve kahramanların dünyasına yelken açacağız.  Her dersimiz Odyesus’tan yapacağımız okumalar ve antik Yunan çağının önemli metinlerinden “Homerik İlahiler”le zenginleştirildi. Evrenin yaratılışı, tanrılar ve ölümlüler arasındaki ilişki, insan doğası, din, aile, seks, aşk, delilik ve ölüm gibi çeşitli konular eşliğinde yapılacak derslerimizin son on dakikası antik Yunan müziği ile tamamlanacak."

Eğitmen: Timur Guda

Bu eğitime neden katılmalısın?
Antik Yunan Dini, Mitolojisi, karşılaştırmalı mitoloji etkileşimlerini, efsanelerini dinlerken Sanat tarihinde resim, heykel, opera, bale, sinema dallarında binlerce sanat eserinin ilham kaynağı olan mitlerin hikâyelerini ve kökenini öğreniyorsun. Derslerde görseller eşliğinde zamanda yolculuğa çıkıyorsun.

Bu eğitimde neler öğreneceksin?
Mitolojinin tarihsel kaynakları nedir
İlyada ve Odysseia destanları
Yunan tanrılar panteonu
Antik Yunan dünyasında tanrılaşan insanlar
Mitolojik kahramanlar ve efsaneleri
Güzel sanatlarda mitoloji
Antik Yunan dünyasında dinsel törenler, ritüeller

Eğitim Seviyesi
Eğitim her seviyeye uygundur.

Eğitim Nasıl Verilecek?
Bu eğitimin süresi 8 ayrı günde olmak üzere hafta bir gün toplamda 16 saat olarak gerçekleştirilecektir. Kursun süresi 8 haftadır.
Derslikler 24 kişiyle sınırlıdır
Ders süresi 2 saattir. Her dersin sonunda soru ve yanıtlar için 30 dakikalık süre olacaktır
Canlı yayına katılabilmek için bu deneyime kayıt yaptırmanız gerekmektedir.
Canlı yayın Zoom üzerinden gerçekleşecektir. Yayının gerçekleşeceği Zoom bağlantısı, kayıt yaptıranlara 24 ile 48 saat öncesinden e-posta yöntemi ile paylaşılacaktır.

Kayıt Yaptırma Koşulları
Program öngörülemeyen durumlar nedeniyle değişiklik gösterebilir.
Antonina Online Mektep etkinliğin akışında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
Derse kaçıranlar için telafi ders yapılmayacaktır.

Eğitim İle İlgili Diğer Bilgiler
Kursun süresi 8 haftadır. Her ders süresi 2 saattir.
Bu kursun eğitim günleri ve saatleri:
Çarşamba günleri: 16.00 – 18.00 
Kursun başlangıç ve tamamlanma tarihleri
Başlangıç tarihi 9 Aralık  2020, bitiş tarihi 3 Şubat 2021’dir.

MÜFREDAT
Müfredat Başlıkları

MİTOLOJİYE GİRİŞ:  Yunan Mitolojisine Hoş Geldiniz! Bu ilk hafta, kursun kendisinin nasıl çalıştığına dikkat ederek sınıfı tanıtacağız. Elimizdeki konu hakkında da düşünmeye başlayacağız: Mitler! Miti tanımlamaya nasıl başlayabiliriz? Mit nasıl işliyor? Mitoloji Nedir? Mitler, Ritüeller ve Yenilenme Ayinleri Nedir? Bu hafta, epik şiire en iyi şekilde nasıl yaklaşabileceğimize dair bir gözle Homeros’un dünyasına da girmeye başlayacağız. Dersin sonunda Homerik İlahilerle bugünkü müfredatı tamamlayacağız.
MİTOLOJİNİN KAYNAKLARI:  Antik ve modern teorisyenler, filozoflar ve diğer düşünürler mit hakkında neler yazdılar? Mitlerin varlıklarını korumaları ve gizlenmeleri nasıl gelişti? Hesiodos’u ve onun ölümsüz eseri Theogonia’yı, Tanrıların Yaradılışı’nı tanıyoruz. Orpheus ve İnisiyason, esrarengiz sırları barındıran Misterler; Platon ile Aristoteles’in felsefe ve mitolojik bağlantıları, Herodot, Thukydides ve Strabon’un eserlerinde kullandıkları mitolojik temaları tanıyacağız.Odysseia kitap okuması:  Bugünkü dersimizin ikinci bölümünde Homeros’un destansı şiiri Odysseia aracılığıyla mit üzerine yoğun incelememize de başlıyoruz. Bu temel metin bize sadece kendi değerine göre takdir edebileceğimiz heyecan verici bir hikaye vermekle kalmıyor, aynı zamanda bize efsaneyi farklı teorik yaklaşımlar kullanarak araştırabileceğimiz bir tür laboratuvar sunuyor. Bu hafta, Lotus Yiyenler ve Polyphemos ile yola çıkıyoruz. Yol boyunca kahramanlık, tanrılar ve ölümlüler arasındaki ilişkiler, aile dinamikleri ve Homeros’un konukseverlik ve beceriklilik değerlerini inceleyeceğiz.
THEOGONIA – KOZMOGONİ ve KUTSALLIK
Yunan antik döneminden kozmosun kökeni hakkındaki en ikonik öykü olan Hesiodos’un Theogonia-Tanrıların Yaradılışı- adlı eserine  yakından bakacağız: Hesiodos, genellikle Homeros’a rakip olabilecek tek şair olarak kabul edildi. Theogonia veya “Tanrıların Yaradılışı”, güçlü tutkular ve tuhaf güçler tarafından yönlendirilen Zeus’tan önceki daha eski bir tanrı düzeninden bahseder! Bu destan, dünyanın başlangıcını, evren kaostan şekillenmeye ve düzene girmeye başlarken şiddetli bir mücadele ve şiddet zamanı olarak sunar. Bu epik eserde adı geçen ilk dönem tanrılarından Chaos,Erebus, Nyx, Aether, Hemera, Ourea, Pontus,  Kronos, Uranos, Gaia, Rhea ve ayrıca eski dönemin tanrılar grubu Titanları tanıyacağız.
Odysseia kitap okuması: Odyessia okumamızda bu hafta, Odysseus’un deniz ve kara üzerindeki heyecan verici maceralarını inceleyeceğiz. Kahramanın yurtdışı yolculukları ve memleketine yeniden girmesi tehlikelerle doludur. Odysseia’nın bugünkü bölümünde Kirke var.
YUNAN PANTHEONU – OLYMPOS’UN TANRI ve TANRIÇALARI 1
Yunan mitolojisinde Dünya’yı yöneten tanrılar grubu On İki Olimposlular ya da sadece Olimposlular olarak bilinir. Kendilerinden önceki tanrı grubu olan Titanları, Titanların Savaşı’nda yenerek yönetimi ele geçiren Olymposluların lideri “Tanrıların Kralı” sıfatıyla Zeus, tahta oturmuştur. Bugünkü dersimizde bu oniki tanrıdan baş tanrı Zeus, eşi Hera, denizler tanrısı Poseidon, Doğa Tanrıçası Demeter, Aşk Tanrıçası Afrodit ve bilgelik tanrıçası Athena’yı tanıtacağız. Bu tanrı ile tanrıçaların Mezopotamya ve Anadolu mitolojisiyle bağlantılarına da değineceğiz.
Odysseia kitap okuması:  Bugün  Odysseus’un maceralarını izliyoruz. Onun yoldaşları ve akrabaların gölgeleriyle tanıştığı Yeraltı Dünyasına kadar takip ediyoruz. Burada, Adı Olmayanlar, Yüzü Olmayanlar ile karşılaşıyoruz.
YUNAN PANTHEONU – OLYMPOS’UN TANRI ve TANRIÇALARI 2
Olympos’un on iki tanrısından diğer altı tanrıyla bugün tanışıyoruz. Savaş tanrısı Ares, güneş tanrısı Apollon, bereket tanrısı Artemis, zanaatkar tanrı Hephaistos, haberci tanrı Hermes ve şarap tanrısı Dionysos’un öykülerini ve bu tanrıların Anadolu, Mısır ve Mezopotamya mitolojileri ile bağlantılarını işleyeceğiz.
Odysseia kitap okuması:  Ithaca’daki yerini yeniden almaya ve ailesiyle birlikte olmaya gittikçe yaklaşırken, Odysseus Kalypso adasına da varır.
YUNAN PANTHEONU – OLYMPOS’UN DİĞER TANRILARI 3
Yunan tanrılar pantheonunda Olympos’un oniki tanrısının yanında başka tanrılar da vardır. Bugün bu tanrıları tanıyoruz. Yeraltı tanrısı Hades, ateş tanrıçası Hestia, sağlık tanrısı Asklepios, aşk tanrısı Eros, Eos, İris, Persphone, Pan, İris ve Hebe’yi ve Mezopotamya mitolojisi ile olan bağlantısını işleyeceğiz.
Odysseia kitap okuması: Odysseus, Phaiakların Adası
İNSANLAR: MİTLEŞEN İNSAN  VE İNSAN MİTOLOJİSİ
Bu hafta insan ve mitoloji arasındaki bağlantıyı inceleyeceğiz. Birinci bölümde titanlardan Prometheus’u ve onun insanla olan ilişkisini göreceğiz. Homeros ve Troia Efsanesine mitolojik ve tarihsel açıdan değineceğiz. Yunan mitolojisinin en güzel hikayelerinden  Herakles’in Oniki İşini ve Eros ile Psykhe’yi işleyeceğiz. Dersimizin ikinci bölümünde ikisi de Thebes’te geçen, suçluluk ve kimlik sorularına odaklanan iki ünlü trajediyi işleyeceğiz: Sophocles’in Oedipus Rex ve Eurpides’in Bacchae. Oedipus, Delfi kahininin önceden bildirdiği engellenemez kaderden kaçabileceğinden emindir; Sonunda yaptığı şeyin dehşetini anlarken izliyoruz. Oedipus kimliklerimizin gözlerimizin önünde nasıl çözülebileceğini gösteriyor. Oidipus efsanesi, kasıtlı ve kasıtsız ihlallerden biridir ve insan bilgisinin sınırları hakkındadır. Euripides’in Bacchae adlı eserinde tanrıların ve ölümlülerin kimliği inceleniyor. Burada şarap ve trajedi tanrısı Dionysos, aynı zamanda delilik de sahnede bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Pentheus’un dağılmasıyla, bir tanrının ilahiliği gerektiği gibi kabul edilmediğinde ortaya çıkabilecek korkunç sonuçları görüyoruz.
Odysseia kitap okuması: İthake’ye Dönüş.Kimliğini; hizmetçileri, köpeği, oğlu ve nihayet karısı Penelope gibi hanesinin çeşitli üyelerine dikkatli bir şekilde açıklamaya başladığında, aynı zamanda yerini gasp edenlere karşı entrikalar yaparken birçok yeniden birleşme örneği göreceğiz.
DİN VE RİTÜEL
Bugün Yunan dinine çeşitli kisveleriyle yakından bakıyoruz. Efsane, elbette, dinin önemli bir yönünü oluşturur, ancak ayin de öyle. Antik mitlerin ve ritüellerin nasıl etkileşime girdiği bu iki güçlü kültürel form hakkında bize çok şey öğretir. Yunan tapınaklarında ritüeller nasıldı? Dini ayinler nasıl yapılırdı? Bu dersimizde Antik Yunan çağında tapınak ayinlerini, büyü törenlerini işliyoruz.
SANATTA MİTOLOJİ
Müzik, Resim, Edebiyat, Heykel ve Sinemaya esin kaynağı olmuş mitolojik temealardan bahsediyoruz.
Homerik İlahiler dinsel törenlerin önemli kısımını  oluştururlar. Dersimizin son bölümünde Olimpos tanrılarına en büyük ilahilerden ikisini okuyup yorumlayacağız. Apollo ve Demeter ilahileri.

EĞİTMEN
Profesyonel Rehber TİMUR GUDA

1966 yılında İzmir’de doğdu. Orta ve Lise eğitimini İstanbul İtalyan Lisesi’nde, Üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi İİBF Uluslar arası Pazarlama ve Reklamcılık Bölümü’nde tamamladı.

1989 -1996 yılları arasında Net Holding bünyesindeki Net Turizm A.Ş.’de dış pazarlama departmanında İtalya sorumlusu olarak çalıştı.
1996 yılında Turizm Bakanlığı Profesyonel Turist Rehberliği Sertifika Programını tamamlayarak Profesyonel Turist Rehberi Kokartı aldı.
1996 – 2000 yılları arasında Roma’da Vatikan Devleti tarafından düzenlenen;’’ Dinler Tarihi’’, ’’İkonografi’’, “Felsefe’’, “Mitoloji’’ ve ’’Anadolu’daki İlk Hıristiyan Toplulukları’’ konularında sertifika programlarına katıldı.

1996 – 2001 yılları arasında kurduğu Seyahat Acentesi ile incoming-outgoing turlar düzenledi. 

1996 yılından bu yana Profesyonel Turist Rehberliğine devam etmektedir. Türkiye ve İtalya başta olmak üzere İspanya, Fransa, Portekiz, Almanya, Yunanistan, Balkanlar, Baltık Ülkeleri, Finlandiya, Arjantin, Patagonya ve İngiltere’de Türk gruplarıyla medeniyetler tarihinin izlerini sürmektedir.

2001 – 2005 yılları arasında İzmir İtalyan Ticaret Odasında tercümanlık ve çevirmenlik yaptı. 

2017 yılında Doğu-Batı Yayınevi tarafından, İtalyancadan Türkçe'ye çevirdiği Francesco Petrarca’nın Secretum Meum ve Niccolo Machiavelli’nin Prens kitapları yayınlandı.

2021 yılında Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından yayınlanacak Pietro Greco’nun Pi Sayısının Tarihi ve Dante Alighieri’nin Ziyafet kitapları basıma hazırlanmaktadır.  

2005 yılından bu yana farklı sektörlerde faaliyet gösteren Türk işadamlarına İtalya’da katıldıkları fuarlarda ve iş gezilerinde eşlik etmekte, İtalyan firmaları ile ticari ilişkilerini planlama ve koordinasyonu alanında danışmanlık hizmeti vermektedir. Timur Guda evli ve bir çocuk babasıdır.







- Etkinlik video konferans yazılımı üzerinden gerçekleştirilecektir.- Etkinlik linki ve şifresinin size iletilebilmesi için biletinizi satın aldıktan sonra güncel e-mail adresinizi antonina@antoninaturizm.com adresine mail atmanız gerekmektedir.- Belirtilen bilgilerin tüketici tarafından doğru olarak verilmemesi nedeniyle katılım linki ve şifresinin size iletilememesi ve buna bağlı olarak seminere katılamamanız halinde Biletix'in veya organizasyon firmasının sorumlululuğu bulunmamaktadır.- Tüketicinin elektrik, internet kesintisi veya kişisel sebeplerle eğitime zamanında katılamaması, bu sebeplerle eğitimin bir kısmını veya tamamını almaması organizasyon firmasının veya Biletix'in sorumluluğunda değildir. Bu tür durumlarda iade veya değişiklik hakkı sağlanmayacaktır.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Biletino Etkinlikleri Çocuk Oyunları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT