Baharat Yolu

Tarihler: 12 Nisan 2021 Pazartesi ~ 12 Nisan 2021 Pazartesi 12 Nisan 2021 20:30

Yer: Online Etkinlikler

Ücret: - 95.00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Adres: Çeşitli Mekanlar İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 12, 2021 ~ Nis 12, 2021
"Kristof Kolomb ve Vasco de Gama'nın bu bağlamda keşiflerini ve Baharat Yolu hikayelerini Atilla Tuna’'dan dinliyoruz."

Baharat iki ayrı yoldan Avrupa'ya taşınırdı; ilki daha çok ipek taşımacılığında kullanılan İpek Yolu güzergahı idi. Diğer yol ise, Hindistan ve Seylan'dan (Sri Lanka) Kızıldeniz'deki Akabe Körfezi'ne, Yemen kıyılarına ya da Basra Körfezi'ne gelen deniz yoluydu ki baharat bu limanlardan kara yolu ile Filistin kıyılarına, Mısır/İskenderiye'ye ve Karadeniz'e taşınırdı. Buralardan yine gemi ile Avrupa'ya ulaştırılırdı. Baharatlar, altın kadar kıymetliydi bu yüzden sadece varlıklı Avrupalı soyluların sofralarında yer alırdı. Hatta karabiber ticaretinin dünyadaki ilk borsa oluşumlarını tetiklediği düşünülür ve bir şeyin değerli ve özel olduğunu anlatmak için, “Karabiber gibi” ifadeler kullanılırdı. Baharatların yanı sıra, çeşitli otlar, ilaçlar, afyon, ipek ve benzeri ürünlerin de bu yolla taşındığını biliyoruz. Constantinapole'un (İstanbu'un) fethiyle Osmanlılar, bu yollar üzerinde faal olan tüccarları vergiye bağladığı için Avrupalılar Afrika’yı geçerek Doğu’nun zenginliklere ulaşmak için alternatif deniz yolları aramaya başlar.

Konuşmacı: Sanat Tarihçi Atilla Tuna

Bu konferansa neden katılmalısın?
● Baharatlar, binlerce yıl boyunca dünyanın farklı coğrafyaları arasında yer değiştirerek, sadece lezzet yaymadılar. Kültürlerin birbirini tanımasına, farklı alışkanlıkların, dinlerin ve dillerin yayılmasına aracılık etti; farklı coğrafya ve kültürlerle tanışmamıza nasıl aracılık ettiğini Hindistan’a defalarca giden bir profesyonel rehberden dinle.

Bu konferansta neler öğreneceksin?
● Baharat Yolu'nun hangi ülkelerden geçtiğini ve güzergahını öğreniyorsun
● Baharat Yolu'nun ne zaman başlayıp bittiğini sebepleri ile beraber dinliyorsun
● Baharat  Yolu'nun ticaret dışında başka hangi konularda doğu ve batının birbirini nasıl etkilediğini öğreniyorsun
● Baharat Yolu'nda hangi eşyaların ticaretinin yapıldığını öğreniyoruz n seyahatlerinden Baharat Yolu izlenimlerini öğreniyorsun.

Eğitim Seviyesi
Her seviye

Konferanslarımız Hakkında Genel Bilgilendirme
● Bu konferans bilgisayar ya da telefonunuzdan görüntülü olarak gerçekleşmektedir.
● Görüntüler verilirken eğitmen müzede eserler, olaylar ve görüntüde olan yapı/müze hakkında yorum ve anlatım yapmaktadır.
● Konferans sırasında anlatım sürerken eğitmene yazılı olarak soru sormak ya da notlar iletmek mümkündür
● Konferans 2 saat sürmektedir. Her konferans sonrasında 30 dakikalık soru / sohbet bölümü vardır
● Canlı yayın Zoom üzerinden gerçekleşecektir. Yayının gerçekleşeceği Zoom bağlantısı, kayıt yaptıranlara 24 ile 48 saat öncesinden e-posta yöntemi ile paylaşılacaktır.
● Canlı yayına katılabilmek için bu deneyime kayıt yaptırmanız gerekmektedir. 
● Konferansa katılımcı sayısı 75 kişi ile sınırlıdır.
● Program öngörülemeyen durumlar nedeniyle değişiklik gösterebilir.
● Antonina Online Mektep etkinliğin akışında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
● Konferansı kaçıranlar için telafi ders yapılmayacaktır.
● Bu konferansın süresi 2 saattir. Konferansın sonunda soru ve yanıtlar için ayrıca 30 dakikalık süre olacaktır

Konferansın Konuşma Akışı
● Baharat Yolu nedir
● Nerde başlar ve biter
● Hangi ülkeler bu güzergah üstündedir
● Ne zaman başlar ve biter
● Baharat Yolu'nda nasıl seyahat edilir
● Tarihteki hangi devletler Baharat Yolu'nu kontrol etmiştir
● Baharat Yolu'nun tarihte ticaret dışında kültürel, dinsel, bilimsel, yaşamsal ve sağlıkla ilgili etki alanları 
● Baharat Yolu ürünleri ve eşyaları nelerdir
● İstanbul'un fethi ve sonuçlarının Baharat Yolu'na etkisi ne olmuştur

Konuşmacı
Sanat Tarihçi ATİLLA TUNA

Üsküp [Makedonya) 'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü' nden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimine İstanbul Teknik Üniversitesi' nde devam etti. İngilizce, Makedonca, Sırpça ve Hırvatça dillerinde profesyonel turist rehberidir. 1997 yılında Antonina Turizm. 2008'de Istanbul Walks ve 2017 yılında da Tehran Daily Tours olmak üzere turizm faaliyetlerinde bulunan üç ayrı seyahat acentesini kurmuş ve halen bu şirketlerin Genel Müdürlüklerini yapmaktadır. İstanbul şehrinin kültürel ve mimari mirasını korumak için 2002 yılında kurulan Şehristanbul Derneği'nin kurucu başkanıdır. TÜRSAB Boğaz BYK [2003-2005] üyeliği yapmıştır. ll.. ve 15. Galata Şenliği'nin ve 1. Uluslararası Galata Festivali "Galata Fest" in direktörlüğünü yapmıştır. İstanbul Balık Festivali'nin festival direktörüdür. Beyoğlu Turizm Geliştirme Platformu [2003-2004] üyeliği yapmıştır. Turizme yeni bakış açıları getiren Nostaljik Dolmuş. Hazine Avı. Kutu Avı gibi projeleri hayata geçirdi. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği üyesi, İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Rehberler Odası, Rumeli Türkleri Dayanışma Derneği, Rumeli Yöneticiler ve İşadamları Derneği [RUYİAD], Teşvikiye Rotary Kulübü üyesidir. İstanbul Filarmoni Derneği Yönetim Kurulu başkanıdır. “Bursa Yeni Kaplıca - Bursa'da Yeni Kaplıca Hamamı" başlıklı bilimsel bir kitabı ve çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmış makaleleri vardır. 128 ülkeye seyahat etmiş ve 90 ülkede yerel rehber olmaksızın rehberlik yapabilmektedir.Cumhuriyet, Söz, Radikal Seyahat, Hürriyet Seyahat gibi Türkiye'nin en prestijli gazete ve dergilerinde çeşitli makaleleri bulunmaktadır. IZ TV'de [Digiturk] 17 seyahat belgeseli hazırladı ve sundu. İstanbul'da günlük Nova Makedonija ve Birlik Makedonya gazetelerine muhabirlik yaptı.Sibel Tuna ile evli ve Ekin Celal, Ozan ve Bulut adlarında üç çocuk babasıdır.

- Etkinlik video konferans yazılımı üzerinden gerçekleştirilecektir.- Etkinlik linki ve şifresinin size iletilebilmesi için biletinizi satın aldıktan sonra güncel e-mail adresinizden Biletix işlem referans numaranızı, satın almış olduğunuz etkinliğin adını ve tarihini antonina@antoninaturizm.com adresine mail atmanız gerekmektedir.- Belirtilen bilgilerin tüketici tarafından doğru olarak verilmemesi nedeniyle katılım linki ve şifresinin size iletilememesi ve buna bağlı olarak seminere katılamamanız halinde Biletix'in veya organizasyon firmasının sorumlululuğu bulunmamaktadır.- Tüketicinin elektrik, internet kesintisi veya kişisel sebeplerle eğitime zamanında katılamaması, bu sebeplerle eğitimin bir kısmını veya tamamını almaması organizasyon firmasının veya Biletix'in sorumluluğunda değildir. Bu tür durumlarda iade veya değişiklik hakkı sağlanmayacaktır.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Biletino Etkinlikleri Çocuk Oyunları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT