Baharat Yolu

Tarihler: 02 Mart 2021 Salı ~ 02 Mart 2021 Salı 02 Mart 2021 19:30

Yer: Online Etkinlikler

Ücret: - 95.00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Adres: Çeşitli Mekanlar İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mar 2, 2021 ~ Mar 2, 2021
"Kristof Kolomb ve Vasco de Gama'nın keşiflerini ve Baharat Yolu hikayelerini Profesyonel Rehber Tülay Zeybek Özcan'dan dinliyoruz.

Baharat iki ayrı yoldan Avrupa'ya taşınırdı; ilki daha çok ipek taşımacılığında kullanılan İpek Yolu güzergahı idi. Diğer yol ise, Hindistan ve Seylan'dan (Sri Lanka) Kızıldeniz'deki Akabe Körfezi'ne, Yemen kıyılarına ya da Basra Körfezi'ne gelen deniz yoluydu ki baharat bu limanlardan kara yolu ile Filistin kıyılarına, Mısır/İskenderiye'ye ve Karadeniz'e taşınırdı. Buralardan yine gemi ile Avrupa'ya ulaştırılırdı.

Baharatlar, altın kadar kıymetliydi bu yüzden sadece varlıklı Avrupalı soyluların sofralarında yer alırdı. Hatta karabiber ticaretinin dünyadaki ilk borsa oluşumlarını tetiklediği düşünülür ve bir şeyin değerli ve özel olduğunu anlatmak için, “Karabiber gibi” ifadeler kullanılırdı. Baharatların yanı sıra, çeşitli otlar, ilaçlar, afyon, ipek ve benzeri ürünlerin de bu yolla taşındığını biliyoruz. Constantinapole'un (İstanbu'un) fethiyle Osmanlılar, bu yollar üzerinde faal olan tüccarları vergiye bağladığı için Avrupalılar Afrika’yı geçerek Doğu’nun zenginliklere ulaşmak için alternatif deniz yolları aramaya başlar."

Konuşmacı: Profesyonel Rehber Tülay Zeybek Özcan

Bu konferansa neden katılmalısın?
Baharatlar, binlerce yıl boyunca dünyanın farklı coğrafyaları arasında yer değiştirerek, sadece lezzet yaymadılar. Kültürlerin birbirini tanımasına, farklı alışkanlıkların, dinlerin ve dillerin yayılmasına aracılık etti; farklı coğrafya ve kültürlerle tanışmamıza nasıl aracılık ettiğini Hindistan’a defalarca giden bir profesyonel rehberden dinle.

Bu konferansta neler öğreneceksin?
Baharat Yolu'nun hangi ülkelerden geçtiğini ve güzergahını öğreniyorsun
Baharat Yolu'nun ne zaman başlayıp bittiğini sebepleri ile beraber dinliyorsun
Baharat  Yolu'nun ticaret dışında başka hangi konularda doğu ve batının birbirini nasıl etkilediğini öğreniyorsun
Baharat Yolu'nda hangi eşyaların ticaretinin yapıldığını öğreniyoruz n seyahatlerinden Baharat Yolu izlenimlerini öğreniyorsun.

Eğitim Seviyesi
Her seviye

Konferanslarımız Hakkında Genel Bilgilendirme
Bu konferans bilgisayar ya da telefonunuzdan görüntülü olarak gerçekleşmektedir.
Görüntüler verilirken eğitmen müzede eserler, olaylar ve görüntüde olan yapı/müze hakkında yorum ve anlatım yapmaktadır.
Konferans sırasında anlatım sürerken eğitmene yazılı olarak soru sormak ya da notlar iletmek mümkündür
Konferans 2 saat sürmektedir. Her konferans sonrasında 30 dakikalık soru / sohbet bölümü vardır
Canlı yayın Zoom üzerinden gerçekleşecektir. Yayının gerçekleşeceği Zoom bağlantısı, kayıt yaptıranlara 24 ile 48 saat öncesinden e-posta yöntemi ile paylaşılacaktır.
Canlı yayına katılabilmek için bu deneyime kayıt yaptırmanız gerekmektedir. 
Konferansa katılımcı sayısı 75 kişi ile sınırlıdır.

Kayıt Yaptırma Koşulları
Program öngörülemeyen durumlar nedeniyle değişiklik gösterebilir.
Antonina Online Mektep etkinliğin akışında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
Konferansı kaçıranlar için telafi ders yapılmayacaktır.

KONFERANSIN KONUŞMA AKIŞI
Baharat Yolu nedir
Nerde başlar ve biter
Hangi ülkeler bu güzergah üstündedir
Ne zaman başlar ve biter
Baharat Yolu'nda nasıl seyahat edilir
Tarihteki hangi devletler Baharat Yolu'nu kontrol etmiştir
Baharat Yolu'nun tarihte ticaret dışında kültürel, dinsel, bilimsel, yaşamsal ve sağlıkla ilgili etki alanları 
Baharat Yolu ürünleri ve eşyaları nelerdir
İstanbul'un fethi ve sonuçlarının Baharat Yolu'na etkisi ne olmuştur

KONUŞMACI
Profesyonel Rehber Tülay Zeybek Özcan

İstanbul'da dünyaya geldi. İlköğretimini, doğduğu ve tarihi sevmeye başladığı yer olan Sultanahmet 44 İlköğretim Okulu'nda tamamladı. Özel Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nda orta ve lise öğrenimini bitirerek, 1979 yılında yüzyıllık okulun "ilk kızları" ünvanıyla mezun oldu. Marmara Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü filoloji ve öğretmenlik için ise psikoloji ve pedagoji yan dalları okuyarak 1984 yılında diploma aldı. 

1989 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın açtığı sınav ve eğitimi yüksek dereceyle bitirerek, "profesyonel turist rehberi" olmaya hak kazandı. "Gezmek yaşamaktır. Yaşam ise bir yolculuktur bizi kendimize getiren ..." Sözlerindeki mana ile ülkemize gelen yabancı konuklara ve yerli gezginlere; Türk kültürünü ve ülkemizin maddi manevi varlıklarını tanıtmak için, 31 yıldır turist rehberlik mesleğini aşkla icra etmektedir. Yerli ve yabancı kuruluşların düzenlediği bir çok sertifika programlarına katılarak, uzmanlık alanlarını "arkeoloji", "pre-historia", "Anadolu'da Yunan ve Roma Uygarlıkları", "Büyük İskender'in izinde", "Anadolu'da inanç sistemi", "Anadolu'dan Dünya'ya etki eden ilk'ler", "Anadolu'da Yedi Kiliseler", "St Paul'ün ayak izinde", "Anadolu'da Musevi Mirası", "Mezopotamya Uygarlıkları ve Doğu Kültürü", "Bizans ve Yemek" gibi konularda çeşitlendirmiştir. “Işık doğudan yükselir” felsefesine ilgisi dolayısıyla doğu ülkeleri, Kafkas Coğrafyası, İpek Yolu, Baharat Yolu, Eski Ticaret Yolları ve kültürü özel çalıştığı konulardır. Anadolu tarihte birçok medeniyetin başladığı yer olması münasebetiyle, yurtdışında katıldığı sertifika programlarında kadim medeniyetlerin kült sanatı ve medeniyetlerin devamlılığında kültürün, sanatın ve inanç sisteminin önemi hakkında sunumları dünyayı kucaklamakta “Biz” kavramına dikkat çekmiştir. 
"Kültürler Ebrusu" Anadolu aşığı olan Özcan, turist rehberliği ile beraber, öğretmen olarak İstanbul Üniversitesi ve İTÜ'de; ayrıca çeşitli yabancı okullarda yönetici pozisyonunda görev aldı. Öğretmenliği öğrencisinden hep bir şeyler öğrenmek gayretiyle yaptı. En iyi öğretmeni ise evladı oldu. "Seyahat etmek nedir?" sorusuna Aziz Augustine'nin sözleriyle yanıt veriyor: "Dünya bir kitaptır ve seyahat etmeyenler onun sadece bir sayfasını okurlar." 

- Etkinlik video konferans yazılımı üzerinden gerçekleştirilecektir.- Etkinlik linki ve şifresinin size iletilebilmesi için biletinizi satın aldıktan sonra güncel e-mail adresinizden Biletix işlem referans numaranızı, satın almış olduğunuz etkinliğin adını ve tarihini antonina@antoninaturizm.com adresine mail atmanız gerekmektedir.- Belirtilen bilgilerin tüketici tarafından doğru olarak verilmemesi nedeniyle katılım linki ve şifresinin size iletilememesi ve buna bağlı olarak seminere katılamamanız halinde Biletix'in veya organizasyon firmasının sorumlululuğu bulunmamaktadır.- Tüketicinin elektrik, internet kesintisi veya kişisel sebeplerle eğitime zamanında katılamaması, bu sebeplerle eğitimin bir kısmını veya tamamını almaması organizasyon firmasının veya Biletix'in sorumluluğunda değildir. Bu tür durumlarda iade veya değişiklik hakkı sağlanmayacaktır.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Biletino Etkinlikleri Çocuk Oyunları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT