Beyoğlu: Bir Levanten Şehri

Etkinlik Atölye Kurs Beyoğlu: Bir Levanten Şehri

Tarihler: 08 Nisan 2018 Pazar ~ 08 Nisan 2018 Pazar 08 Nisan 2018 09:30

Yer: Bilgi İstasyonu

Ücret: - 140.00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 8, 2018 ~ Nis 8, 2018
Beyoğlu: Bir Levanten Şehri, Bilgi İstasyonu'nda!

İstanbul’un Avrupa yüzüdür Beyoğlu. 

Beyoğlu denildiği zaman akla ilk gelen fotoğraf da İstiklal Caddesi’dir. İstiklal Cadde’sinde yürürken, günümüzde biraz tahrip edilmiş olsa da zaman zaman bizleri 19. yüzyıl İstanbul’una götüren binalar, pasajlar, mağazalar, dükkânlar Beyoğlu’nu Beyoğlu yapan mekânlardır. İstanbul’un hem ağır abisidir hem de serseri oğludur Beyoğlu.

İmparatorluk döneminde modanın merkezidir. Bu kimliğini cumhuriyetin ilk yıllarında da korumuştur; ilk şapka dükkânları burada açılmıştır. Beyoğlu Osmanlı ticaretinin bir zamanlardaki gümrük kapısıydı. Bu sadece imparatorluğa yeni gelen ürünler anlamında değil, kültürel anlamda da Beyoğlu İstanbul’un dışarıya açılan kapısıydı. Buradaki bu değişimin başrolü de Doğu Akdeniz’de yaşayan ve Latin kökenli insanların oluşturduğu Levantenlerdi.

Levantenler bilgi ve becerilerini bu topraklarla paylaşıp, harmanlayıp  pek çok yeni sektörün oluşmasını sağlamışlardır. Yüzyıllarca bu işlerin ustaları olmuşlar ve daha sonra da yerlerine yetiştirdikleri kişilerle meslek geleneklerini günümüze kadar sürdürmüşlerdir. Batı burjuvazisini doğunun oryantal havasıyla sentezleyen ve dünyada değişimin başladığı dönemde, levantenler, İstanbul’un değişen kültürel yapısına günümüze kadar kalan imzalarını atmışlardı. Sizleri caddenin kalabalığından soyutlayarak 19. Yüzyıl İstanbul’una götüreceğimiz, İstanbul’u pek çok “ilk”le tanıştıran Levantenlerin şehrini görmeye davet ediyoruz.

Güzergâh: AKM, Taksim, Cumhuriyet Anıtı, Taksim maksemi, Eptalofos Kahve ve Gazinosu (günümüzde yok), Fransız Başkonsolosluk Binası, Ayias Trias Kilisesi, Zapyon Rum Kız Okulu, Esayan Ermeni Kız Lisesi, Surp Harutyun Ermeni Kilisesi, St Jean-Baptiste Erkek Okulu, St. Pulcherie Cizvit Okulu, Afrika Hanı, Rasathane-i Amire, Rumeli Pasajı, Ağa Camii, Surp Asdvadzadzin Ermeni Katolik Kilisesi, Odeon Tiyatrosu (günümüzde yok), Cercle d’Orient binası, Emek Sineması, İnci Pastanesi, Alkazar Sineması, Anadolu Pasajı, Anadolu Birahanesi, Üçüncü Vakıf Han, Yunanistan Başkonsolosluğu, İtalyan Kız Ortaokulu, Zoğrafyon Rum Erkek Lisesi, Halep Pasajı, Tokatlıyan Oteli, Galatasaray Lisesi, Galatasaray Postanesi,  Çiçek Pasajı, Balık Pazarı, Ermeni Üç Horan Kilisesi, Avrupa Pasajı, Krepen Pasajı, Pera House (İngiltere Konsolosluğu), Hacopulo Pasajı, Panayia İsidion Kilisesi, Olivo Geçidi, Rejans, Aznavur Pasajı, Elhamra Hanı, Elhamra Sineması, Concordia Tiyatrosu (günümüzde yok), St.  Antuan (San Antonio) Kilisesi, Lion Mağazası (günümüzde yok), İngiliz Kız Okulu, Franz Liszt’in Evi, Masonlar Büyük Locası, Maison de France, St. Louis Kilisesi, İtalyan Lisesi, Venedik Sarayı, Fransız Kapitülasyon Mahkemesi, İspanyol Sefareti, Glavany Apartmanı, Hollanda Şapeli, Hollanda Sefareti, Santa Maria Draperis Kilisesi, Suriye Hanı, Markiz Pastanesi, Lebon Pastanesi, Rus Sefareti, Botter Apartmanı, Narmanlı Hanı, İsveç Sefareti,  Tünel Pasajı, Metro Hanı, Altıncı Daire-i Belediye Reisliği, Union Française, ABD Sefareti, Pera Palas.

- Tüm turlarımızda, turda anlatım yapan rehberinizi daha iyi duyabilmeniz için, rehber kulaklık sistemi kullanılmaktadır.- Buluşma Yeri ve Saati: Taksim Cumhuriyet Anıtı Önü, saat: 09.30- Bilet alanların 444 54 18 nolu telefondan kayıt yaptırmaları gerekmektedir

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Çocuk Oyunları Festival Konser Parti Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT