Bu Yaz Kukla Yapıyoruz

Tarihler: 04 Temmuz 2011 Pazartesi ~ 15 Temmuz 2011 Cuma

Yer: Ahşap Çerçeve Kukla Atölye

Adres: Katip Mustafa Çelebi Mah. Çukurluçeşme Sok. No:12-3 Beyoğlu İstanbul Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 252 88 35

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Tem 4, 2011 ~ Tem 15, 2011

Ahşap Çerçeve Kukla/Atölye’nin düzenlediği Yaz Atölyeleri 4 Temmuz’da başlıyor. Katılımcılar iki hafta boyunca sürecek yoğunlaştırılmış atölyelerde ipli kukla yapmayı öğrenecekler.

Uluslararası pek çok festivale katılmış ve ödüller almış Ahşap Çerçeve Kukla Tiyatrosu’nun kurduğu atölye bu yaz kukla yapım atölyeleri düzenliyor. İki hafta sürecek atölyelerde katılımcılar kukla sanatçısı Çağrı Yılmaz eşliğinde kendi tasarladıkları ipli kuklaları yapmayı ve oynatmayı öğrenecekler.

4-10 Temmuz ve 11-15 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek iki farklı atölye boyunca katılımcılar kendi tasarladıkları kuklalarını kesecek, oyacak, boyayacak, kostümlerini tasarlayacak ve oynatmaya hazır hale getirecekler. Atölyeler ile ilgili ayrıntılı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz:

Yaz Atölyesi I: 4-10 Temmuz 2011

Bir hafta süren bu yoğunlaştırılmış atölyede katılımcılar günde beş saat çalışarak kendi tasarladıkları 50 cm boyunda bir ipli kuklayı tamamlarlar.

Çalışmaya kuklanın teknik çiziminin yapılmasıyla başlanır. Yapılan çizimlerden çıkarılan kalıplar strafor ve tahta üzerine aktarılarak kesim için gerekli bloklar hazırlanır. Eğitmenlerce yapılacak kesim işleminden sonra katılımcılar oyma aşamasına geçer ve oyma için gerekli aletlerin kullanımını öğrenirler. Strafor olan parçalar kağıt hamuruyla kaplandıktan sonra boyama işlemi yapılır. Oynatım için kontrol paneli yapıldıktan sonra kuklanın ipleri bağlanarak çalışma tamamlanır.

Atölye için katılımcı sayısı beş kişiyle sınırlıdır.

Yaz Atölyesi II: 11-15 Temmuz 2011

Beş gün sürecek bu atölyede katılımcılar günde beş saat çalışarak 35 cm boyunda tahtadan bir ipli kukla yapacaklardır.

Çalışmaya kukla yapımı için gerekli aletler ve bunların kullanım biçimleri öğretilerek başlanır. Kuklanın vücut parçaları standart kalıplar üzerinden kesilerek oyma işlemi yapılır. Kafa, katılımcının istediği karakter özelliğine göre çizimi yapılarak oyulur. Boyama, kostüm ve aksesuar süslemelerinden sonra oynatım için gerekli mekanizma yapılarak kukla tamamlanır.

Atölye için katılımcı sayısı beş kişiyle sınırlıdır.

Bu Yaz Kukla Yapıyoruz

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT