Dokunduğum Renk

Tarihler: 22 Mart 2010 Pazartesi ~ 11 Temmuz 2010 Pazar

Yer: İstanbul Modern Sanat Müzesi

Nereden Alınır: İstanbbul Modern Sanat Müzesi

Adres: Meclis-i Mebusan Cad. Liman İşletmeleri Sahası Antrepo No:4 34433 Karaköy İstanbul Karaköy İstanbul

Telefon: 0212 334 73 41

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mar 22, 2010 ~ Tem 11, 2010

“Dokunduğum Renk”

İstanbul Modern Sanat Müzesi, İstanbul Modern Eğitim Dostları’nın katkılarıyla görme engelli çocuklara yönelik “Dokunduğum Renk” başlıklı yeni bir eğitim programı düzenledi. 3 Mart 2010’da başlayan, 11 Temmuz 2010’da sona erecek olan ve sergi salonlarından gerçekleştirilen “Dokunduğum Renk” başlıklı eğitim programı, 9 drama çalışmasını, 13 atölye uygulamasını ve bir sesli betimleme film gösterimini içeriyor. Üç farklı etkinlikten oluşan “Dokunduğum Renk” başlıklı eğitim programına 6-13 yaş grubu çocuklar katılıyor. Program, görme engelli 173 çocuk ve 40 genç için düzenleniyor.

İstanbul Modern Eğitim Dostları’nın katkılarıyla düzenlenen “Dokunduğum Renk” başlıklı eğitim programı, Altı Nokta Körler Vakfı, Boğaziçi Üniversitesi Sesli Betimleme Öğrenci Grubu ve Veysel Vardal İlk Öğretim Okulu’nun işbirliği ve Pizza Pizza ile Gürsel Turizm’in desteğiyle gerçekleşiyor. “Dokunduğum Renk”, drama çalışması, atölye ve film gösteriminden oluşan zengin içeriğiyle görme engelli çocukların fiziksel ve zihinsel becerilerinin gelişmelerine, sanat eserleriyle birebir çalışma alışkanlığı kazanmalarına, sanat uygulamalarında edindikleri bilgileri pekiştirmelerine olanak tanıyor. İstanbul Modern, çağdaş ve modern sanatın görme duyusunun dışında da algılanarak yorumlanmasına aracı olarak, görme engelli çocuklara eğlenerek öğrenebilecekleri bir paylaşım ortamı yaratıyor. Pazartesi hariç hafta içi belirli günlerde görme engelli okul gruplarına yönelik olarak gerçekleştirilen “Dokunduğum Renk” başlıklı eğitim programı, 25 Nisan, 20 Haziran ve 5 Eylül tarihlerinde, 10.30 -12.00 saatleri arasında ise görme engelli çocuklar için düzenleniyor.

Keşfet ve Oyna: İlk okul düzeyindeki görme engelli çocuklar, sergi salonlarında gerçekleşen eğitim çalışmalarına resim ve heykelleri inceleyerek başlıyor. Etkinlikte çocuklar, malzemesi, üretim biçimleri, taşıdığı simge, sembol ve imgeleri, kompozisyon yapıları ile sanat eserlerini, müze uzmanlarının tanımlamalarından yola çıkarak oyunla yorumluyorlar. Çocuklar, eserle karşılaşmalarında edindikleri tecrübeleri, yine sergi salonlarında gerçekleştirdikleri drama çalışmalarına yansıtıyorlar. Bu etkinlikte müzenin sergi salonları, çocukların oyun alanına dönüşüyor.

Dokunduğum Renk Atölyesi: İkinci etkinlik, çocukların müze sergilerinde inceledikleri eserlerin malzemesine benzer malzemelere dokunarak, bu malzemelerle çeşitli düzenlemeler kurarak sanat çalışması gerçekleştirmelerine olanak tanıyor. Etkinlikte çocuklar, iki ve üç boyutlu kompozisyonlar oluşturuyorlar. Farklı renk ve dokularda malzemelerle, kendi bedenlerinden yola çıkarak biçimler, çok katmanlı kompozisyonlar yaratıyorlar.
Sanatta “derinlik”, “doku”, “kompozisyon” gibi kavramların başta dokunma duyusu ile ele alınarak sanat çalışmalarından yorumlandığı bu etkinlikte görme engelli çocuklar kolektif bir yerleştirme yaratıyor. Sesli Betimlemeli Film Gösterimi Projenin son etkinliği olan film gösteriminde, çocukları eğlenceli olduğu kadar eğitici bir program bekliyor. Boğaziçi Üniversitesi Sesli Betimleme Öğrenci Grubu’nun hazırladığı, sesli betimlemeli animasyon filminin gösteriminin ardından çocuklar, müze uzmanlarıyla birlikte izledikleri fimi çözümlüyor.

Dokunduğum Renk

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT