Gianina Carbunariu: Romanya`nın Kural Tanımayan Oyun Yazarı İstanbul`da!

Tarihler: 28 Ocak 2009 Çarşamba ~ 30 Ocak 2009 Cuma 28 – 29 – 30 Ocak 2009

Yer: Galataperform

Ücret: Ücretsiz

Nereden Alınır: http://www.galataperform.com

Adres: Büyük Hendek Cad. No:21 Galata Kuledibi Beyoğlu Beyoğlu İstanbul

Telefon: (0 212) 243 99 91

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Oca 28, 2009 ~ Oca 30, 2009
GIANINA CĂRBUNARIU: ROMANYA’NIN KURAL TANIMAYAN OYUN YAZARI İSTANBUL’DA!
Toplum içi çatışma ve zıtlıklara sert bir dille dikkat çeken Romanyalı oyun yazarı Gianina CĂRBUNARIU; “Ve Diğer Şeyler Topluluğu” tarafından düzenlenen “Yeni Metin Yeni Tiyatro” projesi kapsamında İstanbul’a geliyor.
Oyunlarını 25 – 30 yaş arası gençliğe yönelik yazan CĂRBUNARIU; bu jenerasyonun kendi derdini metaforsuz ve dolaysız anlatma isteğinin altını çiziyor. Göç ve işsizlik gibi güncel toplum sorunlarına değinen yazar, oyunlarında mağdur olmuş masum gençlik yerine, hayatları ve dünyadaki konumları için savaşan mücadeleci gençlere yer veriyor. CĂRBUNARIU, gazetelerde yer alan günlük olayların sansasyonel özelliklerinden çok oluşum nedenlerini irdeliyor.

İstanbul’a ilk kez gelen CĂRBUNARIU, tarihlerinde GalataPerform’da gerçekleştirilecek oyun yazarlığı atölyesi ile yerli oyun yazarlarıyla bir araya gelecek. Oyun yazarlığı atölyesine katılım için rezervasyon yaptırmak yeterli.
31 Ocak 2009, Cumartesi günü saat 15:00’te ise; ödüllü oyun yazarı Gianina CĂRBUNARIU’nun, “Kebap” adlı oyununun okuma tiyatrosu Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü Tiyatro Salonu’nda ücretsiz olarak seyredilebilecek.
İsteyen katılımcılar, etkinlik öncesi 13:00 – 13:20 – 13:40 ve 14:00 saatlerinde Taksim – AKM önünden kalkacak Bilgi Üniversitesi servisi ile Dolapdere Kampüsü’ne ulaşabiliyor.

Gianina CĂRBUNARIU Kimdir?
Ödüllü yazar ve yönetmen Gianina CĂRBUNARIU 1977 yılında Romanya’da doğdu. Fransız ve Romen edebiyatı okuduktan sonra, yönetmenliğe başladı. 2002 yılında çeşitli yönetmenlerle “DramAcum” projesine başladı ve bu proje ile AICT (Romanya Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği) ödülünü aldı. 2003 yılından bugüne dek çok sayıda uluslararası festivale davet edildi. Romanya, Polonya, Almanya, İrlanda, Bulgaristan, Fransa, Makedonya gibi ülkelerde yazarlık, yönetmenlik ve atölye çalışmaları yaptı. 2004’te Londra’daki Royal Court Tiyatrosu’nun “Uluslararası Oyun Yazarlığı” Programı’na katıldı. “Kebap” adlı oyununu bu süreçte geliştirdi. Oyun daha sonra Royal Court’ta sahnelendi ve Orion kitapları tarafından basıldı.

Yazar ve yönetmen olarak Romanya’daki tiyatroların durumu CĂRBUNARIU’yu çok etkilemiş. Öyle ki ilk oyunlarından “Stop the Tempo”yu bir barda sadece el fenerleriyle sahneleyerek ülkesinin devlet desteğiyle oluşturulan merkeziyetçi tiyatro anlayışına cevap vermek istemiş.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT