İskenderiye Kütüphanesi

Tarihler: 06 Mayıs 2021 Perşembe ~ 06 Mayıs 2021 Perşembe 06 Mayıs 2021 21:00

Yer: Online Etkinlikler

Ücret: 1. Kategori - 95.00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Adres: Çeşitli Mekanlar İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr May 6, 2021 ~ May 6, 2021
"İskenderiye Kütüphanesi: Antik Dünyanın Hafızası" konferansı sizlerle.

Helen medeniyetindeki belirleyici rolü, yirmi dört yaşındaki İskender’in, MÖ 332-331 yıllarında Mısır seferi sırasında kurmuş olduğu, üretim ekonomisi ve bilim için nicelikli bilgiye çok ihtiyaç duyan, bir şehir oynar: İskenderiye. Makedonyalının Nil deltasına gelmesinden, yunan medeniyeti ile birleşmenin meyvesi olan, yeni ve sıra dışı Helen uygarlığı ortaya çıkar, İtalyan matematikçi Lucio Russo’nun açıkladığı üzere modern bağlamda anladığımız bilim doğar. Mısır İskenderiyesi en az yedi yüz yıl boyunca bilim dünyasının araştırma merkezi olur.  MÖ 323 yılında genç lider ölünce imparatorluğu halefleri arasında paylaşılır. General Soter  Ptolemaios Mısır’da hüküm sürer, firavunlar diyarında yeni bir hanedanlığın kralı ve lideri olur. Ptolemaios, modern üniversitenin bir dengi olan Müzlere adadığı Müzeyi kurarak İskenderiye’yi bir kültür şehri haline getirir. İskender’in halefi, Müzenin yalnızca mükemmel bir okul olmasını değil, özellikle yeni bilgilerin ortaya çıkarılacağı bir merkez olmasını da arzu eder. Bundan dolayı Helenistik felsefe ve bilim kültürünün en büyük temsilcilerini davet eder. Matematikçiler Eratosthenes, Öklid ve Arşimet, astronomlar Aristarkos ve Hipparkos, hekimler Herofilos ve Erasistratos,  Apollonius, Hypatia ve daha niceleri..

Konuşmacı: Profesyonel Rehber TİMUR GUDA

Bu konferansa neden katılmalısın?
İskenderiye kütüphanesinden modern bilime giden bir yolculukta; astronomi, aritmetik, geometri, mekanik konularının hikâyelerini ve kökenlerini öğrenmeyi arzu ediyorsan bu konferansa katılmalısın.
Bu konferansta neler öğreneceksin?
İskenderiye Kütüphanesi’nin kuruluş öyküsü
İskenderiye mimari tarzı nedir?
Hellenistik Çağ’da hangi bilim adamları İskenderiye’de çalıştı
İskenderiye’de hangi bilim dallarında çalışmalar yapılır
İskenderiye’nin sonraki yüzyıllarda yaptığı etkiler

Eğitim Seviyesi
Her seviye

Konferanslarımız Hakkında Genel Bilgilendirme
Bu konferans bilgisayar ya da telefonunuzdan görüntülü olarak gerçekleşmektedir.
Görüntüler verilirken eğitmen müzede eserler, olaylar ve görüntüde olan yapı/müze hakkında yorum ve anlatım yapmaktadır.
Konferans sırasında anlatım sürerken eğitmene yazılı olarak soru sormak ya da notlar iletmek mümkündür
Konferans 2 saat sürmektedir. Her konferans sonrasında 30 dakikalık soru / sohbet bölümü vardır
Canlı yayın Zoom üzerinden gerçekleşecektir. Yayının gerçekleşeceği Zoom bağlantısı, kayıt yaptıranlara 24 ile 48 saat öncesinden e-posta yöntemi ile paylaşılacaktır.
Canlı yayına katılabilmek için bu deneyime kayıt yaptırmanız gerekmektedir. 
Konferansa katılımcı sayısı 75 kişi ile sınırlıdır
Kayıt Yaptırma Koşulları
Program öngörülemeyen durumlar nedeniyle değişiklik gösterebilir.
Antonina Online Mektep etkinliğin akışında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
Konferansı kaçıranlar için telafi ders yapılmayacaktır.

Konferansın Konuşma Akışı
İskenderiye Kütüphanesi:
Tarihçesi
Mimarisi
İskenderiye’de çalışan Bilim Adamları
İskenderiye’de gerçekleşen bilimsel buluşları
İskenderiye’nin modern bilime katkıları

Konuşmacı
Profesyonel Rehber TİMUR GUDA

1966 yılında İzmir’de doğdu. Orta ve Lise eğitimini İstanbul İtalyan Lisesi’nde, Üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi İİBF Uluslararası Pazarlama ve Reklamcılık Bölümü’nde tamamladı.
1989 -1996 yılları arasında Net Holding bünyesindeki Net Turizm A.Ş.’de dış pazarlama departmanında İtalya sorumlusu olarak çalıştı.
1996 yılında Turizm Bakanlığı Profesyonel Turist Rehberliği Sertifika Programını tamamlayarak Profesyonel Turist Rehberi Kokartı aldı.
1996 – 2000 yılları arasında Roma’da Vatikan Devleti tarafından düzenlenen;’’ Dinler Tarihi’’, ’’İkonografi’’, “Felsefe’’, “Mitoloji’’ ve ’’Anadolu’daki İlk Hıristiyan Toplulukları’’ konularında sertifika programlarına katıldı.
1996 – 2001 yılları arasında kurduğu Seyahat Acentesi ile incoming-outgoing turlar düzenledi. 
1996 yılından bu yana Profesyonel Turist Rehberliğine devam etmektedir. Türkiye ve İtalya başta olmak üzere İspanya, Fransa, Portekiz, Almanya, Yunanistan, Balkanlar, Baltık Ülkeleri, Finlandiya, Arjantin, Patagonya ve İngiltere’de Türk gruplarıyla medeniyetler tarihinin izlerini sürmektedir.
2001 – 2005 yılları arasında İzmir İtalyan Ticaret Odasında tercümanlık ve çevirmenlik yaptı. 
2017 yılında Doğu-Batı Yayınevi tarafından, İtalyancadan Türkçeye çevirdiği Francesco Petrarca'nın Secretum Meum ve Niccolo Machiavelli'nin Prens kitapları yayınlandı.
2021 yılında Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından yayınlanacak Pietro Greco'nun Pi Sayısının Tarihi ve Dante Alighieri'nin Ziyafet kitapları basıma hazırlanmaktadır.  
2005 yılından bu yana farklı sektörlerde faaliyet gösteren Türk işadamlarına İtalya’da katıldıkları fuarlarda ve iş gezilerinde eşlik etmekte, İtalyan firmaları ile ticari ilişkilerini planlama ve koordinasyonu alanında danışmanlık hizmeti vermektedir.
Timur Guda evli ve bir çocuk babasıdır.

- Etkinlik video konferans yazılımı üzerinden gerçekleştirilecektir.- Etkinlik linki ve şifresinin size iletilebilmesi için biletinizi satın aldıktan sonra güncel e-mail adresinizden Biletix işlem referans numaranızı, satın almış olduğunuz etkinliğin adını ve tarihini antonina@antoninaturizm.com adresine mail atmanız gerekmektedir.- Belirtilen bilgilerin tüketici tarafından doğru olarak verilmemesi nedeniyle katılım linki ve şifresinin size iletilememesi ve buna bağlı olarak seminere katılamamanız halinde Biletix'in veya organizasyon firmasının sorumlululuğu bulunmamaktadır.- Tüketicinin elektrik, internet kesintisi veya kişisel sebeplerle eğitime zamanında katılamaması, bu sebeplerle eğitimin bir kısmını veya tamamını almaması organizasyon firmasının veya Biletix'in sorumluluğunda değildir. Bu tür durumlarda iade veya değişiklik hakkı sağlanmayacaktır.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT