İstanbul Ebru Atölyesine Hazırlanıyor

Tarihler: 18 Eylül 2010 Cumartesi ~ 16 Ekim 2010 Cumartesi

Yer: Çeşitli Mekanlar

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eyl 18, 2010 ~ Eki 16, 2010

Eminönü, Sultanahmet, taksim, Kadıköy`de sanatçıların gözetiminde ücretsiz ebru atölyeleri düzenleniyor.

İstanbul’un meydanlarında ebru atölyeleri kuruluyor. Eminönü, Sultanahmet, taksim, Kadıköy meydanında ebru sanatçılarınıngözetiminde ücretsiz ebru atölyeleri de düzenleniyor. Beş haftalık atölye çalışmalarından seçilecek eserler, Kasım ayında bir katalog halinde yayımlanıyor. Atölyeler, beş hafta boyunca her Cumartesi 12.00 – 17.00 saatleri arasında gerçekleşiyor.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Geleneksel Sanatlar Yönetmenliği projelerinden "Ebru Tekneden Çıkıyor", 1 Eylül Çarşamba günü Yeni Camii Hünkâr Kasrı`nda gerçekleşecek "Türk Ebrusu`nda Düzgünman Ekolü" sergisi ile başlıyor.

Sergi, Türk ebru sanatının en büyük ustası olarak bilinen Mustafa Düzgünman ve bugün her biri birer ekol olan üç öğrencisi, Alparslan Babaoğlu, Fuat Başar ve Sabri Mandıracı ile yine bu üç ustanın yetiştirdiği isimlerle Türk ebrusanatının en güçlü damarı olan Düzgünman Ekolü`nün üç kuşağını gözler önüne seriyor.

Geleneksel sanatlarımız arasında her eserin tek ve benzersiz olması bakımından özel bir yere sahip olan ve İstanbul`un kültür hayatında köklü bir geçmişi olan ebru sanatını, klasik üslubunu devam ettirmesine destek olmak ve genç kuşaklara tanıtmak amacıyla düzenlenen "Ebru Tekneden Çıkıyor" Alparslan Babaoğlu danışmanlığında, M. Sadreddin Özçimi koordinatörlüğünde gerçekleşiyor. Proje, 1 Eylül - 3 Ekim tarihleri arasında Yeni Camii Hünkâr Kasrı`nda görülecek "Türk Ebrusu`nda Düzgünman Ekolü" sergisi ile başlıyor. Sergi Pazar hariç her gün 10.00 - 17.00 saatleri arasında görülebiliyor.

Kuşaktan Kuşağa Geçen Bir Sanat
Sergi, Türk ebru sanatının en büyük ustası olarak bilinen Mustafa Düzgünman ve bugün her biri birer ekol olan üç öğrencisi, Alparslan Babaoğlu, Fuat Başar ve Sabri Mandıracı ile yine bu üç ustanın yetiştirdiği, Sadreddin Özçimi, Hülya Nurten Demirel ve Sedat Altınöz olmak üzere, Türk ebru sanatının en güçlü damarı olan Düzgünman Ekolü`nün üç kuşağını gözler önüne seriyor. Sergiye bir de katalog eşlik ediyor.

Proje kapsamında, ebru ustaları eşliğinde beş hafta boyunca Cumartesi günleri 12:00 - 17:00 saatleri arasında Eminönü, Sultanahmet, Taksim, Kadıköy meydanları ve Levent Metrocity önü olmak üzere, halka açık alanlarda ücretsiz ebru atölyeleri kuruluyor. Ebru sanatının klasik örneklerini toplumla buluşturmayı hedefleyen ve her yaştan katılımcıya açık olacak atölye çalışmaları sonucunda beğenilen çalışmalar katalog haline getiriliyor.

Atölyeler, beş hafta boyunca her Cumartesi 12.00 – 17.00 saatleri arasında gerçekleşiyor:
18 Eylül, Eminönü Meydanı (Yeni Camii önü)
25 Eylül, Sultanahmet Meydanı
2 Ekim, Taksim Meydanı
9 Ekim, Kadıköy Meydanı
16 Ekim, Levent Metrocity önü

İstanbul Ebru Atölyesine Hazırlanıyor

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT