İstanbul Misafirleri Programı Açık Atölye Günü

Tarihler: 27 Haziran 2009 Cumartesi ~ 27 Haziran 2009 Cumartesi 27 Haziran 2009 Saat: 14:00-18:00

Yer: Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi

Nereden Alınır: http://platformgaranti.blogspot.com/

Adres: İstiklal Cad. No: 115A, Beyoğlu, İstanbul Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 293 23 61

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Haz 27, 2009 ~ Haz 27, 2009
Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi`nde İstanbul Misafirleri Programı Açık Atölye Günü
Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi`nin 2003`den beri devam eden İstanbul Misafirleri Programı (İMP) kapsamında İstanbul’da bulunan sanatçılar atölyelerini ve üzerinde çalıştıkları projeleri ziyaretçilerle paylaşacaklar.

Katherine Hymers:
Platform Garanti 3. Kat, Stüdyo No:5
Saat: 14:00-14:15
Katherine Hymers`ın işlerindeki görüntü kullanımı sinemadaki anlatım alışkanlıklarına şiddetle direnmekte. Açık Atölye Günü`nde Hymers, üzerinde çalıştığı Untitled`ı (Abandon) sunacak. İki ekranlı video sanatçının İstanbul`da çektiği birbirinden bağımsız iki görüntüyü, ortak bir anlatının parçalarıymış gibi bir araya getiriyor. Hareket ya da hareketsizlik, zamanın akışında hissedilir bir gerilim yaratmak için kullanılıyor. İki imaj arasındaki çelişki sergilenirken, aynı zamanda izleyicilerin bu görüntüyü bir bütün içinde algılamaları yüreklendiriliyor.
http://www.axisweb.org/artist/katherinehymers

Can Altay:
Platform Garanti 3. Kat Stüdyo No:4
Saat: 14:20-14:35
Can Altay, kendisiyle aynı dönem içerisinde Platform`da bulunan Jeremiah Day ile geliştirdikleri ortak proje hakkında konuşacak. Popüler ama bir o kadar da riskli bir sokak yemeği olan midye dolma üzerinden İstanbul`un çeşitli dinamiklerine bir bakış niteliği taşıyan bu çalışmada, ikili, birbirinden bağımsız gözüken anlatı parçalarını biraraya getiriyor. İkili, "Boğaz`ın Böbrekleri" olarak da bilinen midyelerin içlerinden geçen suyu filtrelerken tuttukları kimyasal izlerin yanısıra daha soyut ve kentin sosyal, ekonomik ve siyasi coğrafyalarına dair izler de barındırdığı kanısında.

Frenchmottershead:
Platform Garanti 3. Kat Stüdyo No:3
Saat: 14:40-14:55
Rebecca French ve Andrew Mottershead kimlik, sosyal gelenekler, günlük kamusal ve özel alan üzerine işler üretiyor. Şimdiye kadar Brezilya, Çin, İngiltere, Finlandiya, Romanya ve Slovenya`da gerçekleştirdikleri “SHOPS -DÜKKANLAR” projesini İstanbul`da sürdürmekteler. Farklı dükkan sahipleri ile görüşerek bu dükkanlar çevresinde örülen iletişim ağlarını, kültürü, günlük yaşam unsurlarını incedikleri fotoğraf projesi 2009 yılı sonunda bir sergi ve yayın olarak tamamlanacak.
http://www.frenchmottershead.com
http://shopsproject.blogspot.com

Stefanos Tsivopoulos:
Platform Garanti 4. Kat Stüdyo No:1&2
Saat: 15:00-15:15
“Filmlerim, arşivlerin ve sinemanın, tarihi ve politik olayları araştırmak üzere kullanılması şeklinde tanımlanabilir. Yeni projem “As Others Continue to Fall” (Diğerleri Düşmeye Devam Ederken), miras kalan anıtların topluma yakınlığı sorusunu ortaya atıyor. Anıt (monument) kelimesi, latince `monere` den geliyor, yani `uyarmak`, `hatırlatmak` anlamını taşıyor. Bu durumda, etrafımızda gördüğümüz anıtlar bize tarihsel olayları hatırlatmak yerine politik gücün nasıl kötüye kullanabileceği konusunda bizi uyarmak üzere yapıldığında ne olur?”
http://www.stefanostsivopoulos.com

Hans Rosenström:
Platform Garanti 4. Kat Stüdyo No:3
Saat: 15:20-15:35
Hans Rosenström, Hasankeyf`te kamerayı Dicle nehrinin akışına bırakarak çektiği videosunu Açık Atölye`de sunuyor. Nehrin doğal akışı kamerayı Hasankeyf`in içinde taşırken görüntüler manzarayı tanımlıyor. Video, doğal ve kültürel oluşumların birbirinin içine geçtiği, uzun zamandır değişim içinde olan bir bölgeyi gösteriyor.
http://www.hansrosenstrom.com

Aslı Cavusoğlu:
Platform Garanti 4. Kat Stüdyo No:4
Saat: 15:40-15:55
Aslı Çavuşoğlu, Açık Atölye Günü`ne son işleri ile katılıyor. Dünyayı Nasıl Dolaştım? Sanatçının hazır seyahat turları görüntülerinden yararlanarak yeniden kurguladığı bir video. William Blake okudum, orjinali bir Karadeniz türküsü olan şarkının sözlerinin sanatçı tarafından yazılmış ve kaydı payvon müzisyenleri eşliğinde yapılmış hali. Dünya saati ve Hiçbirşey İstemeyen Adam ise el yapımı iki adet kitap.
http://www.asli-avusoglu.blogspot.com

Alina Viola Grumiller:
Platform Garanti 4. Kat Stüdyo No:5
Saat: 16:00-16:15
Alina Viola Grumiller, Açık Atölye Günü`nde City Dialogues (Kent Dialogları) isimli işini gösterecek. Bu iş, sanatçının Viyana, New York ve İstanbul`da çeşitli kişilerle gerçekleştirdiği konuşmaların ses kayıtlarının metinlerinden oluşuyor. Platform`daki dönem içinde yazıya dökülen bu konuşmalar, bir video ya da kitap olarak tamamlanacak. Sanatçı ayrıca The Tree on the Hill ve The Serpentine Road isimli iki resmini de gösterecek.
http://www.qissah.com

Emre Hüner:
Platform Garanti 5. Kat Stüdyo No:3
Saat: 16:20-16:35
“Şu anda özellikle soğuk savaş dönemi Amerikan ve Rus kültürü, edebiyatı ve sineması referanslı yeni işimin araştırma safhasındayım. Bu iş, propoganda filmleri, mimarisi ve bilimiyle ilişkili. Özellikle NASA uzay programları, Walt Disney animasyonları, dünya fuarları, 80`li yılların Hollywood kült bilim kurgu filmlerini inceliyorum. Araştırmam için, bazen işlerimin çıkış noktasını oluşturan internet üzerindeki görsel, kitap, dergi, koleksiyon malzemeleri sitelerini tarıyorum”.

Karolin Fişekçi:
Platform Garanti 5. Kat Stüdyo No:4
Saat: 16:40-16:55
Sanatçı, Platform`daki çalışma dönemi sırasında yaptığı resimler üzerine bir sunum yapacak.

ha za vu zu:
Platform Garanti 5. Kat Stüdyo No:6
Saat: 17:30
Sanatçı kollektifi ha za vu zu stüdyolarında bir performans gerçekleştirecekler.
http://www.hazavuzu.blogspot.com

Açık Atölye Günü`ne katılan sanatçılar Arts Council, İngiltere; EU Culture Fund, FONDS BKVB, Hollanda; FRAME, Finlandiya ve Platform Garanti tarafından destekleniyor.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT