KonuŞu: Su Kıtlığı Nedir

KonuŞu: Su Kıtlığı Nedir

Tarihler: 19 Kasım 2018 Pazartesi ~ 19 Kasım 2018 Pazartesi 19 Kasım 2018 19:30

Yer: The Circle Space

Ücret: - Tam 35.00 TL, Öğrenci 15.00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Kas 19, 2018 ~ Kas 19, 2018
Su Kıtlığı Nedir, Nasıl Aşılır? Orta Doğu’daki Denizsuyu Arıtımı Örneği ve Ötesi konuşmaları, The Circle Space'de sizlerle...

"Dünya sularının %90'dan fazlası, içerdiği aşırı tuz oranı nedeniyle doğrudan içme suyu ve günlük su tüketimi için kullanılamamaktaydı. 1970’lerde bulunan Denizsuyu Arıtımı Teknolojisi 2000’lerin başından beri özellikle az yağış, olumsuz iklim koşulları, hızlı kentleşme ve sanayileşme nedeniyle artan su talebine yönelik olarak su kıtlığı çeken coğrafyalarda sürdürülebilir ve makul bir çözüm sunuyor. Deniz suyundan tuzun uzaklaştırılmasıyla tüketilebilir su elde edilmesi teknolojisi sayesinde özellikle gittikçe azalan tatlı su kaynaklarına takviye yapılması hedefleniyor.

Uluslararası Denizsuyu Arıtımı Derneği’ne göre 2015’de dünyada bulunan 18,250 denizsuyu arıtımı tesisinin %45’i Orta Doğu ve Güney Asya’da bulunuyor. Bu teknoloji, topluluklara denizsuyundan içme suyu sağlamanın yanı sıra, sanayiler için su tasarrufu şansı yaratıyor. 

Bu etkinlikte, Türkiye’deki en eski ve en büyük denizsuyu arıtımı tesislerini kuran Aquamatch’in Satış Direktörü ve Aquamatch Pakistan CEO’su Vildan Canik ile MEF Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayşegül Kibaroğlu yaklaşık bir saat sürecek sohbet gerçekleştirecekler. Sohbet süresinde, Dr. Kibaroğlu su kıtlığının siyası boyutunu analiz edip, bu sorunu aşmanın farklı yöntemlerinden söz ederken, Vildan Canik piyasanın son yıllardaki değişimi ve teknolojilerin nasıl geliştiğiyle ilgili bilgilerini bizlerle paylaşacaktır. Etkinliğimiz 30 dakikalık soru cevap kısmı ile sonlanacaktır.

Etkinliğimiz, The Circle’da izleyicilerle buluşan “Havza: Bir Su Hikayesi” sergisine paralel olarak gerçekleşmektedir. Sergi son on yıldır Doğu ve Batı Afrika’da etkin ve sürdürülebilir su toplama sistemleri inşa eden PITCHAfrica projesi kapsamında tasarlanmış modeller, çizimler, fotoğraf ve videolardan oluşmaktadır. Suya ihtiyaç duyulan her yerde mimari yapıların (okullar, stadyumlar vs.) bir SU-BANKASI’na dönüştürülebileceğine inanan proje, tek bir coğrafyayla sınırlı olmayan ve iyileştirici bir tasarlama-inşa etme biçimi olarak karşımıza çıkıyor.

Kuruculuğunu Profesör David Turnbull’un yaptığı PITCHAfrica projesinin çıkış noktası, bölgenin su ihtiyacı ve aldığı yağmur miktarı arasındaki dramatik ilişki… Afrika, bütün kıta nüfusunun ihtiyaç duyduğu suyun 13 katı kadar yağmur almasına rağmen, bölgede yaklaşık 400 milyon kişi güvenli içme suyu erişimine sahip değil. Buradan hareketle yola çıkan PITCHAfrica, su kaynakları konusunda bilinç yaratarak kendine yeten “su toplama sistemleri” kurmayı ve Afrika’daki su kaynaklarını etkin bir şekilde kullanmayı hedefliyor. "

Konuşmacılar:
Vildan Canik | Aquamatch Pakistan CEO’su
Prof. Dr. Ayşegül Kibaroğlu | MEF Üniversitesi 

KonuŞu Hakkında:
KonuŞu, günümüzü anlamak ve anlamlandırmak için kurulmuş yepyeni bir konuşma platformudur. KonuŞu'nun amacı, sosyal konularda uzman analizlerini meraklılarıyla buluşturmak, tarihsel bilgi ve sosyolojik öngörü sahibi olmayı hızlandırmak ve günlük politika dışı konuları tartışmaya açmaktır. KonuŞu'da aynı konu üzerine çalışan ve farklı formasyonlardan olan iki konuşmacı konuyu bir saatlik bir sohbet içinde ele alır. Etkinlikler 30 dakikalık soru cevap kısmı ile son bulur. Konuşmalardan iki gün sonra gönderilen bir bülten ile konuşmada öne çıkan argümanlar ve sorulan yeni sorular etkinliğe katılanlar ile yazılı olarak paylaşılır. KonuŞu, 2018 yılında sosyolog Hale Ceren Zeytinoğlu tarafından kurulmuştur.

The Circle Hakkında:
The Circle mimari ve tasarım odaklı bir ortak çalışma, işbirliği, öğrenme ve eğitim topluluğu olarak kuruldu. The Circle ayrıca bir sergi alanı, bir işbirliği merkezi, bir etkinlik alanı, bir yaratıcı atölye, akademik bir araştırma platfomu, müzik için bir mekan ve hayat ile iş pratiklerini bir araya getiren bütüncül bir çalışma alanı olarak tasarlandı.  The Circle Avcı Architects öncülüğünde Selçuk Avcı, Sanja Jurca Avcı, Markus Lehto, Eda Çarmıklı, Yüksel Demir, Kemal Seyhan, Nurgül Türker, DilaraTekin Gezginti ve Yunus Tonkuş tarafından kuruldu.

- Etkinlik minimum 10 kişinin katılımı ile gerçekleşecektir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT