Senaryo Doktorluğu Eğitimi

Tarihler: 28 Nisan 2018 Cumartesi ~ 28 Nisan 2018 Cumartesi 28 Nisan 2018 10:30

Yer: Nişantaşı Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi

Ücret: - Tam 1.000.00 TL Nişantaşı Üniversitesi Öğrencisi 800.00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 28, 2018 ~ Nis 28, 2018
"Senaryo Doktorluğu Eğitimi Sertifika Programı", Nişantaşı Üniversitesi'nde gerçekleşecek.

Amaç
:  Sinema ve  Televizyon endüstrisinde , ‘’senaryo okuru’’, ‘’senaryo geliştiricisi’’, ‘’senaryo doktoru’’ olarak alt dallara ayrılan senaryo danışmanlığı ihtiyaç duyulan önemli bir uzmanlık alanıdır.  Nitelikli senaryoların üretimi için yaratıcı yazarlar ile yapımcılar ve yönetmenler arasında üretimin niteliğini artırıcı ve her iki tarafı da destekleyen bir işlevi yerine getirirler. Senaryo okurları bir yapım şirketinin bünyesinde ya da serbest olarak çalışır, okudukları senaryonun yapımcının değerlendirmesi için uygun olup olmadığını gösteren dramatik ve finansal rapor yazarlar. Senaryo geliştiricisi/ dramatik danışmanlar yazarla ve yapımcı ile birlikte çalışarak yaratım sürecini destekler, iyileştirmeler yapar, yazara geri bildirim raporları hazırlarlar. Senaryo doktoru senaryo bittikten sonra senaryonun tümünde iyileştirmeler yaparak finansal ve dramatik açıdan yeniden düzenler. Senaryo metninin filme dönüştürülmesi, yazar ve senaryo danışmanlarının yanı sıra, yaratıcı yapımcılar, yönetmenler, oyuncular, kurum temsilcileri ve sponsorları içeren geniş bir ilişkiler ağı içinde gerçekleşen, birçok kez tekrar yazılan, özenle ve sabırla geçilmesi gereken bir süreçtir. Bu alanda çalışanlar için ülkemizde Üniversite düzeyinde sertifikalı eğitim veren başka bir kurum yoktur. Nişantaşı Üniversitesi’nin sertifika programı, senaryo danışmanlığının bir meslek olarak kabulü ve kalıcı bir değer olarak endüstride yer edinmesine katkı sağlayacaktır. Bu sertifika programının amacı,  senaryo okuru, senaryo geliştiricisi/dramatik danışman ve senaryo doktorluğu alanında endüstride kendisine bir yer edinmek isteyenlerin eğitimlerle kendilerini desteklemelerini,  ustalıkla hazırlanmış raporlar sunabilmek için gerekli bilgi, güven ve becerileri kazanmalarını ve endüstriyel ilişkiler ağı ile tanışmalarını sağlamaktır.

Hedef Kitle: Senaryo okuru, geliştiricisi ve doktoru olarak kariyer yapmak isteyenler, Sinema Televizyon, Film Tasarım bölümü öğrencileri, kendi senaryosunu eleştirel gözle değerlendirme becerisi kazanmak isteyen senaryo yazarları, yaratıcı yapımcılar, senaryo analiz becerilerinin seviyesini yükseltmek isteyen, bir kuruma bağlı ya da serbest çalışan senaryo okurlar, geliştiricileri doktorları, sinema ve televizyon endüstrisi içinde çeşitli görevler yapan, senaryo konusunda kendilerini geliştirip ek kazanç sağlamak isteyenler. 

Katılımcıların Kazanımları:
Senaryo okuru, geliştiricisi ve doktorluğu yapmak için gerekli bilgi becerileri alanda deneyimi olan uzmanlardan eğitim alarak edinecekleridir.
Senaryonun özünü kavrayıcı, etkili ve işlevsel senaryo analizi yapabileceklerdir.
İyi bir senaryonun nasıl olması gerektiği hakkında bilgiler edineceklerdir.
Senaryo raporu hazırlamanın detaylarını ve yöntemini kavrayarak, senaryoların eksiklerini, gelişime açık alanlarını somut ve teknik kavramlarla ifade ederek raporlarına tüm endüstrinin konuştuğu ortak sinema dili ile aktarabilmeyi öğreneceklerdir.
Sinema ve Televizyon endüstrisinden yapımcı, yönetmen, senaryo yazarı ve danışmanları ile tanışarak bağlantılar kurabileceklerdir. 
Senaryo yazarları kendi senaryoların eleştirel ve objektif değerlendirme becerisi edineceklerdir.

Program Süresi :  3 Hafta (36 Saat)
Minimum Katılımcı : 15
Maksimum Katılımcı : 30
Tarih: 28 Nisan – 13 Mayıs,  Cumartesi- Pazar, Haftada 12 saat, Sabah: 10.30-13.30, 14.30-17.30

Haftalık Ders Konuları
1. Ders: "Sinema hikaye anlatırken, sözlü ya da yazılı dilden ayrı bir "anlatım dili" kullanır. Bu dilin unsurları ve özellikleri nelerdir?" İyi bir film senaryosu ne yapar? Eğitmenin senaryo yazarlığı ve film yönetmenliğine dair kişisel deneyimlerini de aktaracağı bu derste,  hikaye anlatma kalıpları gözden geçirilerek, hikayenin anlatım dili, zamanı ve bakış açısının önemi üzerinde durulacak,  senaryo analizi için bir çerçeve olarak film türlerine değinilecektir.

Eğitmen : Ümit Ünal

2. Ders: Bir meslek ve uzmanlık alanı olarak senaryo okuru, geliştiricisi ve doktorluğu nedir? Senaryo yazımının yapıma dönüşme süreci içindeki yeri nedir? Etkili bir senaryo raporu nasıl yazılır? Senaryoların eksikleri, gelişime açık alanları somut ve teknik kavramlarla nasıl ifade edilir, raporlar tüm endüstrinin konuştuğu ortak sinema dili ile nasıl aktarılır?  Derste katılımcılara eğitimleri sonunda rapor yazacakları senaryolar verilecektir. 

Eğitmen: Işıl Sönmez

3. Ders: Log- Line, Outline, Sinopsis ,Tretman yazımı, temayı ifade etme sorunları ve analizi. Eğitmen: Erdem AVŞAR4. Ders :  Senaryoların görünmez mekanizması olan dramatik yapının kurulması ile ilgili sorunlar: İyi bir yapı için neler gerekir? Öykünün bağlamı, odağı, kuruluşu ve sonucu nasıl tasarlanmalıdır? Yedili ve üçlü dramatik yapı üçgenleri, senaryo vurguları, dramatik çatışma türleri, görsel bir aksiyon olarak diyalog, hikâye ve olay örgüsü arasındaki farklar ve araçlar, görsel dilin ifade edilmesi sorunları gözden geçirilecek, örnekler üzerinde analizler yapılacaktır.

Eğitmen:  Erdem Avşar

5. Ders: Karakter yaratım sorunları:  Karakterin yolculuğu; dönüşen ve dönüşemeyen karakterler, konuşan ve konuşamayan karakterler. Çok katmanlı karakterlerin önemi; Karakterin dürtüleri, duyguları, arzuları, tutkuları ve amacı belli midir? Karakter için üç sorunun cevabı nedir; Kim?, Ne?, Niçin?, Nasıl? Karakterin psikolojisi, davranışlarının ardında yatan nedenler seyirciye geçecek midir? Seyirci karakter ile bağ kurabilecek midir? Bu soruların yanıtları örnek filmlerdeki etkili karakterlerin analizi yapılarak ve senaryolar analiz edilerek tartışılacaktır.

Eğitmen: Prof. Dr Gülseren Yücel

6. Ders: Senaryo geliştirimi nasıl başarılı bir süreç haline getirilir? Senaryo geliştiricisinin sahip olması gereken beceriler nelerdir?  Senaryo doktoru bitmiş bir senaryoda yazarın dünyasına nasıl girebilir, senaryo nasıl iyileştirilir? Yazarla iyi iletişim kurmanın ve geri bildirimler gönderirken olumlu ya da olumsuz tepkileri yaratıcı bir şekilde ifade etmenin önemi üzerinde durulacaktır. 

Eğitmen: Işıl Sönmez

7. Ders: Katılımcıların eğitim süresince edindikleri bilgiler doğrultusunda kendilerine verilen senaryolar üzerine yazdıkları raporların değerlendirilmesi. 

Eğitmenler: Işıl Sönmez

8. Ders: Endüstriye genel bakış; Film yapım şirketleri ve Televizyon kanalları yetkililerine nasıl ulaşılır?  Gerçekler, ihtiyaçlar, koşullarla ilgili bilgilendirme. 

Eğitmen: Hülya Vural

9. Ders: Endüstriye genel bakış; Film yapım şirketleri ve Televizyon kanalları yetkililerine nasıl ulaşılır?  Gerçekler, ihtiyaçlar, koşullarla ilgili bilgilendirme. 

Eğitmen: Faruk TURGUT ve Birol GÜVEN

Eğitmenler
Prof. Dr Gülseren Yücel Nişantaşı Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, Öğr. Üyesi , Program Koordinatörü
Ümit Ünal Yönetmen, Senaryo Yazarı
Işıl Sönmez Senaryo Yazarı, Senaryo Danışmanı
Erdem R. Avşar Oyun Yazarı, Eğitmen, Çevirmen
Hülya Vural Uluslararası Drama Proje Ve İçerik Geliştirme Danışmanı
Faruk Turgut GOLD Film, Yapımcı
Birol Güven Senaryo Yazarı, Yapımcı

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT