Sinematerapi: Yakınlık - Mesafe

Tarihler: 31 Ocak 2018 Çarşamba ~ 31 Ocak 2018 Çarşamba 31 Ocak 2018 20:00

Yer: Zorlu PSM, Sky Lounge

Ücret: 1. Kategori - 150.00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Oca 31, 2018 ~ Oca 31, 2018
Sinematerapi: Yakınlık - Mesafe - Sınırlar etkinliği Zorlu PSM, Sky Lounge'ta gerçekleşecek.

Sinematerapi:
Yakınlık - Mesafe - Sınırlar

Atölye, Zorlu PSM ve Human Art iş birliğiyle gerçekleşmektedir. 

Eğitmen:
Psikoterapist Şule Öncü 
Sinematerapi Atölyesi, film izleme hazzıyla içgörü ve farkındalık kazandıran psikolojik yorumları bir araya getiren, iyileştirici bir öğrenme ve gelişim platformudur. İlişkilerimizin kaderini belirleyen temaların ele alındığı seminerlerden oluşur. 

Atölye; kendini ve ötekileri daha iyi anlamak, ilişkilerindeki aksaklıkları gidermek,sorunlarına farklı bakış açılarıyla bakabilmek ve çözüm üretebilmek, gündelik ve varoluşsal zorluklara karşı daha esnek ve dayanıklı olmak, bireysel potansiyelini gerçekleştirmek,hayatını anlamlandırmak ve yaşamını renklendirmek isteyen yetişkin bireyler içindir.

18 yaşını doldurmuş, her meslekten bireyler katılabilir. Çiftlerin ve ailelerin birlikte katılımları mümkün ve uygundur. 

Her atölye oturumunda ele alınan temayla birebir örtüşen beş ila yedi filmden sahneler izlenir. Her sahnenin ardından Şule Öncü, psikoterapi birikimi ve deneyimi çerçevesinde sahneyi yorumlar: Filmdeki bireyler ne istiyorlar, ihtiyaçları ne, kendilerinden ve birbirlerinden ne yapmaya çalışıyorlar, dirençleri ne yönde, bireylerdeki ve ilişkideki sorun nerede, nasıl daha iyi olabilir… Filmi bu hatlar üzerinden okuyarak; bir durumu, sorunu ya da ilişkiyi anlamaya ve baş etmeye çalışırken neye, nasıl, neden ve hangi perspektiflerden bakılabileceğini anlatır ve katılımcılardan gelen soruları yanıtlar. 

Atölyede film sahnelerine hep birlikte gösterilen dikkat, gerçek hayatta da karşılığını bulmakta; işlevsel ve iyileştirici bir dikkat ve farkındalık pratiğine dönüşmekte. 

Bu dikkat, aynı zamanda bir terapistin danışanına gösterdiği dikkat olduğundan, katılımcılar atölyede kendilerine ve ilişkilerine bir terapist gözüyle bakmayı, kendilerinin terapisti olmayı da deneyimliyorlar.  

Film izleyerek, dolayısıyla özdeşim üzerinden duyguya ulaşarak çalışıldığı için atölyede öğrenilenler kalıcı oluyor, duygusal zekayı destekliyor. Kişiyi yaşama ve başkalarına karşı daha açık, daha dayanıklı kılıyor. Kendi çözümlerini ve anlamlarını üretebilmesine, ilişkilerine yerleşebilmesine katkı sağlıyor. 

Sinematerapi 24 Ocak’tan itibaren Çarşamba günleri saat 20:00 - 22:30 saatleri arasında gerçekleşecek.

Aylık program:
24 Ocak - Bağlanma - Bireyselleşme
31 Ocak - Yakınlık – Mesafe – Sınırlar
7 Şubat - Cinsellik
14 Şubat - Aşk
21 Şubat - Aldatma
28 Şubat - İlişkide Aile Etkileri
7 Mart - Kadınlık Erkeklik Sorunları
14 Mart - İlişkinin Dönüşümü

Yakınlık / Mesafe / Sınırlar 
Filmler:
- Hysterical Blindness - The Remains of the Day - Issız Adam - The Hours - The Chumscrubber - Temple Grandin - Secretary - Masumiyet - Who’s Afraid of Virginia Wolf - The Straight Story - Happiness 

Oturumda ele alınacak olan alt konular: 
Yapışma-eklemlenme ilişkisi
İlişkiden geri sekişler
Issız ilişkiler
Çelişkili yakınlık
Yakınlık maskeli mesafe
Sado-mazoşist yakınlık
Med-cezir yakınlığı (bir yakın bir uzak olmak)
Rahatsız eden mesafe sabitliği
Küslük
Yüz-göz oluş Narsisistle yakınlaşmak
Sınır tayini İlişkilerde mesafe ayarı (makul mesafeyi belirleme ve koruma yolları)

Atölyeden kesitler:
“İnsan ruhu hipermetroptur. Çok yakınımızdakinin gerçekliğini net göremeyiz. Aşırı yakınlıkta kopuş ya da kaynaşma (füzyon) iki ekstrem ihtimaldir.Yapışma/eklemlenme ilişkileri, yüz-göz oluş ve küslük, ayarı tutturulamayan ilişki aralığında uğran-an, maalesef bazen yıllarca, hatta ömür boyu kalınan kopuş/kaynaşma durakları olabilir. 

Kişiler arasındaki mesafenin daraldığı yer gerilimin, anksiyetenin arttığı yerdir. Dolayısıyla sürtüşme, çatışma, kısa devre yapma ihtimali artar. “Çok muhabbet tez ayrılık getirir” sözü, daralan ilişki aralığına bağlı gerilim artışı sonucu ilişkiden geri sekişleri tanımlar. 
Makul ilişki aralığı, her şeyden önce, ilişkinin gerçekleşebilmesi için gereken uzamı teşkil eder. İlişkiye varolma alanı sunar. Tarafların ilişki içinde nefes alabilir, rahatça hareket edebilir olmalarını sağlar. Bu sayede taraflar ilişki içinde bireyselleşebilir, kendilerini gerçekleştirebilir, ilişkiden beslenir ve ilişkiyi besleyebilirler.

Sınır olmadan samimi olunmaz. Olsa olsa yüz-göz olunur. Yüz-göz oluş, dejeneratif bir ilişkilenme halidir. En belirgin özelliği zihin/niyet okuma pratiğidir. Kişi karşısındakinin yaşanan andaki gerçekliğiyle ilgilenmek yerine, onun ne düşünüp ne hissettiği hakkında ezbere tahmin yürütür. Dolayısıyla yüz-göz oluş, gerçek bir etkileşim değil, kapalı devre bir yanılsamalar silsilesidir. 

Küslük, görünürde mesafe alma çabası olsa da duygusal ve düşünsel füzyon halidir. Küsen kişi, kendini de ötekini de koruyamayacak kadar yakınlaşmış olmanın bedelini bir çeşit tutsaklıkla öder. Küstüğünü cezalandırmak için onun içsel temsilini zihnindeki zindana hapseder ve onunla uğraşır durur. Onun kadar, kendi de giyer bu hükmü. Zira tutsak kadar gardiyan da tutukludur.” 

Alıntılar: Şule Öncü / Yatıyorum bir şey diyor musun?

*Filmleri önceden izlemiş olmak şart değildir. Sunum sırasında gerekli bilgi verilir.

Şule Öncü kimdir?
Şule Öncü, Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümü mezunu psikoterapist ve yazar. Uzmanlık alanları; bireysel psikoterapi, çift ve aile terapisi, psikodrama grup terapisi. Psikoterapinin yanı sıra kendi tasarımı olan Sinematerapi Atölyesi ve Yaratıcı Psikoloji Atölyelerini yönetiyor, üniversitelerde konferanslar veriyor. Kadın-erkek ilişkilerini konu alan psikoterapi kitabı Yatıyorum bir şey diyor musun? Eylül 2017’de yayımlandı. Diğer kitapları; insan doğasına dair ikilemleri konu alan Gertrude 2’ye nasıl bölündü? (roman) 2008’de, erkeklik-kadınlık halleri üzerine metinlerden oluşan Zaaf (öykü) 2012’de yayımlandı.  Bazı metinleri; Psikeart, Psikesinema, Psychologies, Radikal gazetesi, Tempo dergisi, Eşik Cini ve İZ dergileri ile kendi internet sitesinde yer almakta. Psikoterapi çalışmalarını İstanbul Nişantaşı’nda sürdürüyor. 

- 18 yaş sınırı vardır.- Organizasyon şirketinin programda ve bilet fiyatlarında değişiklik yapma hakkı saklıdır.- Zorlu Performans Sanatları Merkezi, indirimli bilet satın alma koşullarında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT