Flower Secret - Butoh Space Dance

Tarihler: 14 Nisan 2018 Cumartesi ~ 14 Nisan 2018 Cumartesi 14 Nisan 2018 20:00

Yer: Zorlu PSM, Sky Lounge

Ücret: Tam - 60.00 TL Öğrenci - 40.00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 14, 2018 ~ Nis 14, 2018

Flower Secret - Butoh Space Dance Performansı, Zorlu PSM, Sky Lounge'ta gerçekleşecek.

Performans, Dancentrum iş birliği ile gerçekleşmektedir.

Koreograf ve Butoh dansçısı Tetsuro Fukuhara'nın yeni solosu 'Flower Secret' Varşova'dan sonra İstanbul'da seyirci ile buluşuyor.

Bu performansta, önceden planlanmış koreografi ya da özel teknik yok, çünkü geleneksel ve ritmik adımların, dansçının iç enerjisini keşfetmesine engel olduğu inancına dayanır. Yavaş hareketler gerçekliği kontrol eder ve yeniden oluşturur. Burada her küçük jest daha fazla şeyi ifade eder. Dansçı kendini içeriden görebilir, fakat gözlemci gibi kendisine dışarıdan bakar.

Tetsuro Fukuhara'nın yeni solo performansı 'Flower Secret', hayat ve ölümün kozmik döngüye ait olduğu düşüncesinin mükemmel bir yansımasıdır. Bu doğal düzenin güzelliği, onun geçicilik ve tekrarlanabilirliğini gösterir. Mask ve makyaj kişinin cinsiyet, ırk veya yaş özelliklerini siler. Böylelikle Tetsuro Fukuhara, sadece bir kültüre ya da bir kişiye ait olmayan evrensel bir gösteri yaratır. Kişi, tarih, zaman ve kültürel kimliği ne olursa olsun dünyanın herhangi bir yerinde yer alır. Bu dansta beden hikayeyi ifade etmenin aracı değildir, beden hikayenin kendisidir. Adımların her biri geçmişle bağlantı kurar ve birincil içgüdüleri açığa çıkarır. Bu performansta klasik butoh'un yavaş hareketleri ile doğaçlama butoh'un hızlı hareketlerine tanık oluruz.

Performans Süresi: 50 dakika

*Butoh Space Dance Atölyesi’ne bilet almış olanlar, bu etkinliğe PSM Gişesi’nden atölye biletlerini göstermek koşulu ile 20% indirimli bilet alabilirler.

Butoh Dansçısı: Tetsuro Fukuhara

Butoh dansçısı Tetsuro Fukuhara koreograf, eğitmen, yazar, fotoğrafçı ve Tokyo Space Dance'in yönetmenidir. İlk eğitmeni Akira Kasai sayesinde 1972-75 yıllarında doğaçlama Butoh Dance tekniği ile tanıştı. Kazuo Ohno sayesinde Butoh'dan nasıl keyif alınabileceğini keşfetti. Son olarak Tatsumi Hijikata ile tanışarak, yeni bir sanat yaratma misyonu edindi. 1983 yılında, Hijikata'nın 'Story of Seven Herbs' isimli performasında yer aldı.

Butoh'u bir doğaçlama dans ve Butoh Space Dance olarak 1983 yılında yeniden yarattı. 1990 yılında Japon Vakfı tarafından desteklenen performansını Paris ve Berlin’de sundu. 1994 yılında, Shusaku's Site of Reversible Destiny, Yoro performansında dans etti. 1995 yılında Londra’da gerçekleştirdiği performansı yoğun ilgi gördü.

Shusaku Arakawa ve Affordance teorisinden etkilenerek sosyal ilişkiler ve kamusal alanda sanat üzerine fikirler geliştirmeye başladı. Mekan ile ilişkilendirdiği dansını mimarlık, tasarım, bilim ekseninde geliştirdi. Japonya Eğitim Bakanlığı tarafından desteklenen 'Digital Space Dance' projesini 1998 yılında sundu. 2003 yılında Boston'da MIT Medya Laboratuvarı'nda, 1997-2001 yılları arasında Musashino Sanat Üniversitesi’nde, 2001-2003 yılları arasında ise Kantogakuin Üniversitesi’nde dersler verdi. 2004-2006 yıllarında Tokyo'da Japonya Uzay Araştırmaları Ajansı (JAXA)’da düzenli eğitimler verdi. 2006 yılında 'Robotik Evrende Space Dance' çalışmasıyla Unesco'nun uluslararası dijital sanatlar ödülünü kazandı. 2007 yılında 440 çocukla Tokyo'da çocuk atölyesi yaptı.

'Space Dance' adlı ilk kitabı 2008 yılında Tokyo’da basıldı. Sanatçı 2010 yılından bu yana Amerika, Güney Amerika, Avrupa, Afrika, Orta Doğu, Asya ve Orta Asya’nın birçok şehrinde yetişkinlere ve çocuklara yönelik Butoh Space Dance atölyelerini yoğun ilgi ile gerçekleştiriyor.

 

- Butoh Space Dance atölyelerine bilet alanlar, bu etkinlik için PSM Gişesi'den atölye biletlerini göstermek şartıyla 20% indirimli bilet alabilirler. - Etkinlik süresi 50 dakikadır. - Etkinlik Zorlu PSM - Sky Lounge mekanında gerçekleşecektir. - Organizasyon şirketinin programda ve bilet fiyatlarında değişiklik yapma  hakkı saklıdır. - Zorlu Performans Sanatları Merkezi, indirimli bilet satın alma koşullarında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT