Sonbahar Esintisi Dans Trio

Sonbahar Esintisi Dans Trio

Tarihler: 01 Kasım 2019 Cuma ~ 07 Kasım 2019 Perşembe

Yer: Kadıköy Süreyya Operası

Adres: Bahariye Caddesi Caferağa Mahallesi No:29 34710 Kadıköy İstanbul

Telefon: 0216 346 15 31-32-33

Faks: 0216 346 21 00

Web: http://www.sureyyaoperasi.org

E Posta: info@sureyyaoperasi.org

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Kas 1, 2019 ~ Kas 7, 2019
p>İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Kasım ayının ilk günlerinde bale severler için üçlü bir bale olan DANS TRİO’ yu sahneye koyuyor. BAHAR, NOX ve BOLERO eserlerini kapsayan DANS TRİO; 1,2,5,7 Kasım tarihlerinde sahnede olacak.

Geçtiğimiz sanat sezonu dünya prömiyeri yapan BAHAR, S. RAHMANİNOV imzalı müziği ile neoklasik bir bale. Bu baleyi Orkan DANN İstanbul Devlet Opera ve Balesi için yaratmıştı. ‘’Eserin ismi, ilkbahar ya da sonbaharla güçlü bir bağlantı olduğuna dair cüretkar bir tahmin yapmaya iter insanı, ama gene de sırrını açıklamaz. İlk başta durgun görünen bir akışın, aslında içinde okyanus kadar sürprizler barındırması gibi. Bir çekiş, tutuş ve bırakış; ayrışma ve evrim: BAHAR.’’

İkinci eser “NOX”. Bu modern balenin koreografisi Deniz ÖZAYDIN’ a, müziği Utku ŞİLLİLER’ e ait. NOX, Deniz ÖZAYDIN’ ın İstanbul Devlet Opera ve Balesi için yaptığı ikinci koreografi. ‘’ Eğer insanlığın yeniden bir yaşam kurma şansı olsaydı sonuç yine aynı mı olurdu? Üzerinde yaşadığımız gezegenin bir parçası olmak yerine, onun sahibi olmak için mi uğraşırdık? Birlikte yaşamanın mutluluğunu paylaşmak varken, yine bencilliğimiz ön plana mı çıkardı? Günlük yaşamın koşuşturmacasında bunları kendimize ne kadar sık soruyoruz?

BOLERO; 20. yüzyılın en önemli bestecilerinden Maurice RAVEL’in 1928 yılında bestelediği en son bale müziğidir. Koreograf Uğur SEYREK’ in neoklasik baleden modern baleye geçişin gözlendiği etkileyici eserinin dünya prömiyeri, 1997 yılında Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Sanatçının Türkiye’de sahneye koyduğu ilk eseri olması açısından da önemlidir. BOLERO, Uğur SEYREK’ in tüm koreografilerinde olduğu gibi hayattan kesitler alınarak, kadın-erkek ilişkileri üzerine kuruludur.

‘’Bir türlü çözülemeyen, içinize girdiği zaman size sonsuz acı veya mutluluk veren, mantıklı düşünmemizi sıfırlayan aşk ve nefret... Yaşamda beni etkileyen, insan ilişkilerinde gördüğüm, duyduğum, zaman içinde oluşan ve bir koreograf olarak tüm bu durumların dışa vuruşunun bir yorumu bu eser. Yaşamı, aşkı, nefreti anlatan…’’

DANS TRİO; 1,5,7 Kasım tarihlerinde saat: 20.00’de, 2 Kasım tarihinde saat: 16.00’da Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’n de izleyicilerin karşısında olacak.

Bahar ( Neoklasik Bale / 1 Perde )
Koreografi:
Orkan DANN
Müzik:
S. RAHMANİNOV
Kostüm Uyarlama:
Orkan DANN
Işık Tasarımı:
Taner AYDIN

Nox ( Modern Bale / 1 Perde )
Koreografi:
Deniz ÖZAYDIN
Müzik:
Utku ŞİLLİLER
Kostüm Uyarlama:
Deniz ÖZAYDIN
Işık Tasarımı:
Taner AYDIN

Bolero ( Neoklasik Bale / 1 Perde )
Koreografi ve Libretto:
Uğur SEYREK
Müzik:
M. RAVEL
Kostüm ve Işık Tasarımı:
Uğur SEYREK

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Biletino Etkinlikleri Çocuk Oyunları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT