Split Ulusal Bale Topluluğu

Tarihler: 27 Mart 2010 Cumartesi ~ 27 Mart 2010 Cumartesi 27 Mart Saat: 20.00

Yer: CRR Konser Salonu

Ücret: 1. Kategori: 33,00 TL 2. Kategori: 22,00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve CRR Konser Salonu Gişe

Adres: Darülbedayi Cad. Harbiye, Şişli Şişli İstanbul

Telefon: 0212 231 54 97

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mar 27, 2010 ~ Mar 27, 2010

HIRVATİSTAN ULUSAL SPLIT TİYATROSU BALESİ

Hırvatistan Ulusal Split Tiyatrosu’nun ilk bale gösterisi, İtalya, Milano’dan gelen misafir bale topluluğunun performansının gerçekleştiği 1921 yılına dayanır. Otuzlu yıllarda ilk bale okulu açıldı. Okul, daha sonra 1940 yılında, dünyaca ünlü balerin Ana Roje tarafından kurulacak olan bale topluluğunun kalbi oldu. Roje, eğitimini Zagreb ve Londra’da tamamladıktan sonra ana yurdu Split’e döndü ve hem Split hem de Hırvatistan için balenin altın çağı başladı. Ana Roje, ortağı ve eşi Oskar Harmos ile birlikte uluslararası camiada tanınan bir bale okulu açtı. O tarihten itibaren, Hırvatistan Ulusal Split Tiyatrosu bale topluluğu kalıcı olarak faaliyet gösterdi ve şimdiye kadar yalnızca standart bale klasiklerini değil, aynı zamanda bazıları ilk defa sahnelenen, Hırvatistan bestecilerinin bestelediği birçok parçayı da sahneye taşıdı. Şimdilerde topluluk, klasik ve moderni içinde barındıran bir repertuara sahiptir.

2000’den 2002 yılına değin grubun Sanat Yönetmeni tanınmış Portekizli koreograf Gagik İsmailian idi. Ünlü Hırvat prima balerini Almira Osmanoviç, 2002 yılında Split Balesi CNT’nin Sanat Yönetmenliği görevini üstlendi. Bu tarihten sonra, Split’te klasik bale geleneği en iyi şekilde korundu; öyle ki günümüzde topluluk hem klasik hem de modern parçalardan oluşan bir repertuara sahiptir: Fındık Kıran, Don Kişot, Kuğu Gölü Balesi, Cipollino, Romeo ve Jülyet, Bir Yaz Gecesi Rüyası, Pulcinella, Shpiel es, La Bayadére, Bolero ve Carmina Burana.

SHPIEL ES
Müzik: Kol Simcha
Koreograf: Marc Ribaud
İlk Temsil: Hırvatistan Ulusal Split Tiyatrosu, 18 Nisan 2008

BOLERO
Müzik: Maurice Ravel
Koreograf, yönetmen, dramaturg: Valentina Turcu
İlk Temsil: Hırvatistan Ulusal Split Tiyatrosu, 17 Ekim 2009

Split Ulusal Bale Topluluğu

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT