'Sivil' Bir Asker Ressam: Hoca Ali Rıza (1858 - 1930)

'Sivil' Bir Asker Ressam: Hoca Ali Rıza (1858 - 1930)

Tarihler: 14 Nisan 2021 Çarşamba ~ 14 Nisan 2021 Çarşamba 14 Nisan 20:00 - 14 Nisan 21:30

Yer: Zoom

Ücret: Biletino Fırsat Bileti - 125 TRY

Nereden Alınır: www.biletino.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 14, 2021 ~ Nis 14, 2021

Minyatürden Tabloya: Osmanlı’da Pentür Seminerleri Dizisi 8

'Sivil' Bir Asker Ressam: Hoca Ali Rıza (1858 - 1930)

Eğitmen: Dr. Öğr. Görevlisi Ali Kayaalp

14 Nisan Çarşamba 20:00 - 21:30

Hoca Ali Rıza, askeri bir eğitim görmüştür, ancak onu çoğunlukla Oğur Arsal’ın yerinde adlandırmasıyla “Üsküdar’ın tutucu ressamı” olarak anımsarız–onları satmadığı, ancak sevdiklerine hediye ettiği gibi anlatılar, onun bu ‘geleneksel’ dünya görüşünün güçlü bir ahlaki yansıması olarak görülmüştür. Oysa Hoca Ali Rıza, aynı zamanda pitoresk bir İstanbul’u neredeyse her muhitini resmetmiş başarılı bir manzaracı ve usta bir ölüdoğa ressamıdır ve kendisinden sonra gelen kuşakları en çok etkilemiş olan Osmanlı sanatçılarından sayılır. Bu seminerde, Hoca Ali Rıza’nın bu kendine has resimsel tavrı ışığında, manzara ve ölüdoğa çalışmaları değerlendirilecek ve onun Osmanlı resmine yaptığı katkı ele alınacaktır.


Atölye online olarak zoom.us üzerinden gerçekleşecektir.
Etkinlik günü katılım linki iletişim bilgilerinize iletilecektir.

Dr. Öğr. Üyesi Ali Kayaalp:
Dr. Öğretim Üyesi Ali Kayaalp 1984'te İstanbul'da doğdu. Saint-Joseph Fransız Lisesi'nden 2002'de mezun oldu. Lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nden aldı. Restoratör Doç. Fethi Kayaalp’in restorasyon ve ekspertiz çalışmaları çerçevesinde Osmanlı ve erken Cumhuriyet dönemi resim sanatını malzeme, teknik ve üslup değişimleri bağlamında incelediği “Fethi Kayaalp'in 1963-2010 dönemi restorasyon çalışmaları kapsamında Türk resminin değerlendirilmesi” adındaki yüksek lisans çalışmasını Prof. Dr. Semra Germaner’in danışmanlığında 2013 senesinde tamamladı. Erken Cumhuriyet döneminin görsel kültürünün tarihçesini incelediği “Asrîleşen İstanbul: 1923-1940 Yılları Arasında İstanbul’da Güzel Sanatlar ve Mimarlık Alanında Art Déco Estetiği” adındaki doktora çalışmasını ise Prof. Dr. Zeynep İnankur’un danışmanlığında 2018’de tamamladı. Hâlen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Fen-Edebiyat Fakültesi'ne bağlı Sanat Tarihi Bölümü'nde öğretim üyesidir. İlgi alanları arasında erken Cumhuriyet döneminin sanatı ve görsel kültürü, Türkiye'de Art Déco estetiği ve İstanbul'un kentsel tarihi bulunmaktadır.

BİLETLER:

1 - Biletino Fırsat Bileti - 125 TRY

2 - Genel Satış - 155 TRY

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT