19. Yüzyılın Asker Ressamlar IV: Hüseyin Zekai Paşa (1860 - 1919)

19. Yüzyılın Asker Ressamlar IV: Hüseyin Zekai Paşa (1860 - 1919)

Tarihler: 24 Mart 2021 Çarşamba ~ 24 Mart 2021 Çarşamba 24 Mart 20:00 - 24 Mart 21:30

Yer: Zoom

BİLET AL

Ücret: Biletino Fırsat Bileti - 125 TRY

Nereden Alınır: www.biletino.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mar 24, 2021 ~ Mar 24, 2021

Minyatürden Tabloya: Osmanlı’da Pentür Seminerleri Dizisi 5

19. Yüzyılın Asker Ressamlar IV: Hüseyin Zekai Paşa (1860 - 1919)

Eğitmen: Dr. Öğr. Görevlisi Ali Kayaalp

24 Mart Çarşamba 20:00 - 21:30

Hüseyin Zekai Paşa, bir nesil gerisinden geldiği Şeker Ahmet Paşa’nın rahle-i tedarisinden geçmiştir ve onun çizgisini devam ettirmenin yanında, mimari manzara gibi önemli bir konuda da çok sayıda eser vermiş olmasıyla dikkat çeker. “Mübeccel Hazineler” gibi erken tarihli ve arkeolojiden mimarlığa, hat sanatından müzeciliğe ve eski eserlerin korunmasına değinen önemli bir eseri yazılıp yayımlanmasından da sorumlu olan Hüseyin Zekai Paşa, bu seminerde sadece ressamlığıyla değil, bu önemli eseri çerçevesinde bir kültür figürü oluşuyla da ele alınacaktır.


Atölye online olarak zoom.us üzerinden gerçekleşecektir.
Etkinlik günü katılım linki iletişim bilgilerinize iletilecektir.

Dr. Öğr. Üyesi Ali Kayaalp:
Dr. Öğretim Üyesi Ali Kayaalp 1984'te İstanbul'da doğdu. Saint-Joseph Fransız Lisesi'nden 2002'de mezun oldu. Lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nden aldı. Restoratör Doç. Fethi Kayaalp’in restorasyon ve ekspertiz çalışmaları çerçevesinde Osmanlı ve erken Cumhuriyet dönemi resim sanatını malzeme, teknik ve üslup değişimleri bağlamında incelediği “Fethi Kayaalp'in 1963-2010 dönemi restorasyon çalışmaları kapsamında Türk resminin değerlendirilmesi” adındaki yüksek lisans çalışmasını Prof. Dr. Semra Germaner’in danışmanlığında 2013 senesinde tamamladı. Erken Cumhuriyet döneminin görsel kültürünün tarihçesini incelediği “Asrîleşen İstanbul: 1923-1940 Yılları Arasında İstanbul’da Güzel Sanatlar ve Mimarlık Alanında Art Déco Estetiği” adındaki doktora çalışmasını ise Prof. Dr. Zeynep İnankur’un danışmanlığında 2018’de tamamladı. Hâlen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Fen-Edebiyat Fakültesi'ne bağlı Sanat Tarihi Bölümü'nde öğretim üyesidir. İlgi alanları arasında erken Cumhuriyet döneminin sanatı ve görsel kültürü, Türkiye'de Art Déco estetiği ve İstanbul'un kentsel tarihi bulunmaktadır.

BİLETLER:

1 - Biletino Fırsat Bileti - 125 TRY

2 - Genel Satış - 155 TRY

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Biletino Etkinlikleri Çocuk Oyunları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT