Belgelerle Lozan

Belgelerle Lozan

Tarihler: 13 Haziran 2021 Pazar ~ 13 Haziran 2021 Pazar 13 Haziran 12:00 - 13 Haziran 14:00

Yer: Zoom

BİLET AL

Ücret: Online Seminer - 455 TRY

Nereden Alınır: www.biletino.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Haz 13, 2021 ~ Haz 13, 2021

Osmanlıca adıyla “Düvel-i Muazzama” denilen Batı'nın büyük devletleri son 150-200 yıldır uluslararası ilişkilerin ana gündem maddesi olan “Şark Meselesi” ni çözmek üzere politikalar üretmekteydi. “Hasta adam” olarak tanımlanan Osmanlı İmparatorluğu’nu nasıl bir sonun beklediği konusunda uzunca bir süre uzlaşıya varamadılar. Çözülme sürecine girmiş imparatorluğun paylaşımı önemli bir sorun olarak gündemi meşgul etmekteydi. Gelinen noktada sorunun çözümü Birinci Dünya Savaşı ile mümkün olacaktı.

İmparatorluğa dayatılan Sevr Barış Antlaşması bu konuya son noktayı koyacak, ve 600 yıllık imparatorluk ömrünü tamamlayacaktı. Büyük devletlerin bu paylaşım planı, Anadolu’da yükselen Milli Mücadele anlayışı ile engellenecek ve askeri zaferin kazanılmasıyla uygulanmak istenen plan devre dışı kalacaktı. Artık yapılması gereken meydanlarda kazanılan bu askeri zaferi bir de masa başında taçlandırmaktı. İşte Lozan bunu gerçekleştirmek amacıyla diplomasi alanında verilen mücadelenin öyküsüdür.

Bu seminerde Sevtap DEMİRCİ ile birincil kaynaklar yani İngiliz ve Osmanlı/Türk arşiv belgeleri üzerinden Türkiye Cumhuriyeti’nin doğum belgesi olan masa başı mücadelesi ele alınacaktır.

Etkinliğimiz her hafta aynı gün ve saatte ZOOM üzerinden canlı yayın ile 3 oturum olarak yapılacaktır.


Misafirlerimize Whatsapp üzerinden bağlantı linki, ID ve şifre gibi bilgiler iletilecektir.

BİLETLER:

1 - Online Seminer - 455 TRY

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Biletino Etkinlikleri Çocuk Oyunları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT