Beyoğlu'nun Mimari Tarihi

Beyoğlu'nun Mimari Tarihi

Tarihler: 18 Mayıs 2021 Salı ~ 25 Mayıs 2021 Salı 18 Mayıs 19:00 - 25 Mayıs 20:30

Yer: The Circle Zoom

BİLET AL

Ücret: Tam - 205 TRY

Nereden Alınır: www.biletino.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr May 18, 2021 ~ May 25, 2021

Eğitmen: Zafer Akay
Tarih: 18-20-22-25 Mayıs 2021
Saat: 19:00 - 20:30
Süre: 4 Oturum
Katılım: Ücretli

Program:

Bu seminer Beyoğlu'na tarihsel ve estetik kimliğini kazandıran mimarların hikayelerine ve çalışma tarzlarına odaklanacak. Çeşitli dönem ve üsluplardan seçilecek önemli yapılar ve mimarlar, Beyoğlu'nun tarihini mimari ve sosyolojik bir gözle incelememizi sağlayacak.

1. Ders: Tanzimat dönemi
2. Ders: 19. Yüzyılın son çeyreği
3. Ders: Yüzyıl dönümü
4. Ders: Mütareke ve Cumhuriyet

İçerik:

Tanzimat'tan sonra elçilik yapılarıyla başlayan yapı faaliyetinin Fossati'ler ve Laurecisque gibi birçok ilginç aktörü var. Başlangıçta daha çok Stampa, Barborini ve Semprini gibi Levanten İtalyanlar olan mimarlar, Paris ya da Roma'da eğitim gören Aznavour, Kambanakis gibi Ermeni veya Rum cemaatlerinden mimarların katılması ve Sanayi-i Nefise Mektebi'nin açılmasıyla giderek çeşitlendi. Tepebaşı - İstiklal Caddesi kafe ve tiyatrolarıyla Osmanlı başkentinin Avrupai eğlence merkezine dönüşürken, dönemin mimarlık tarz ve akımlarının da bir sergi alanı oldu. Neo-klasik'ten Neo-barok'a, Seçmecilik'ten Art Nouveau'ya bu stilleri ortaya koyan Karakaş kardeşler, Kyriakides ve Novokosmos gibi mimarların hepsi değilse de birçoğu hakkında temel bilgilerimiz var. Araştırmalar geliştikçe mimar öyküleri de büyük Beyoğlu resmine katılıyor.

Bu seminer Beyoğlu'nun mimari tarihini, farklı dönemlere yakından bakarak anlatmayı amaçlıyor.

Zafer Akay:

1963’te doğdu. İlk ve orta öğrenimini 1980’de TED Özel Ankara Lisesi’nde tamamladıktan sonra, 1984’te ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık bölümünden lisans derecesini aldı. 1985-87 yıllarında aynı kurumda araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1988-97 arasında Ankara’da serbest mimarlık çalışmalarını sürdürdü. 1991’de Arkitekt dergisinin editörlüğünü yürüttü. 1997’den sonra İstanbul’da, 1998-99’da ArchiScope genel yayın yönetmeni, 2000’de Total Aydınlatma’da proje yönetmeni olarak çalıştı. Mimarlar Odası ve Literatür Yayıncılık’ta mimarlık alanında editörlük çalışmalarını sürdürdü. 2004’te Zafer Akay Yapı İşliği adı altında yeniden serbest mimarlık çalışmalarına başladı. Yanı sıra, Erken Cumhuriyet dönemi Türkiye mimarlığı ve modernleşme alanlarında mimarlık tarihi çalışmalarını ve İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim görevliliğini sürdürmekte.

BİLETLER:

1 - Tam - 205 TRY

2 - Öğrenci - 155 TRY

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Biletino Etkinlikleri Çocuk Oyunları Festival Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT