Sanat Kritik-Bir Politik Eylem Olarak Feminist Edebiyat Eleştirisi

Sanat Kritik-Bir Politik Eylem Olarak Feminist Edebiyat Eleştirisi

Tarihler: 15 Şubat 2021 Pazartesi ~ 08 Mart 2021 Pazartesi 15 Şubat 19:00 - 08 Mart 21:00

Yer: Zoom

BİLET AL

Ücret: Sanat Kritik Atölyeleri - 255 TRY

Nereden Alınır: www.biletino.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şub 15, 2021 ~ Mar 8, 2021

SANAT KRİTİK SÖYLEŞİLERİ

"Bir Politik Eylem Olarak, Feminist Edebiyat Eleştirisi"

Edebiyat muhalif midir? Yoksa bir ideolojik aygıt mıdır? Peki edebiyatın cinsiyeti olur mu? Edebiyat tarihini kim yazar? Edebi ölçütleri kim koyar? Mizojeni edebiyatın hangi yanına düşer? Peki ya dildeki şiddet? Bu atölyede, öncü teorisyenlerin yapıtları eşliğinde, edebiyata politik bir eylem olarak feminist eleştirinin gözünden bakacağız. Bu bağlamda 19. yüzyıldan Cumhuriyet'e Türkçe edebiyata önemli katkılarda bulunmuş kadın yazarların yapıtlarını değerlendireceğiz.

Zoom üzerinden online yürütülecek olan atölye 4 hafta devam edecek ve toplam 8 saat sürecektir. Kontenjan sınırlaması: Sınırlaması yoktur. Atölye en az 10 kişilik bir grup ile açılacaktır.  Atölye ücreti 250 TL, öğretmen ve öğrenciler için 200 TL'dir. Atölye, 20 Şubat-13 Mart 2021 tarihleri arasında Cumartesi günleri 19:00-21:00 saatlerinde yapılacaktır. Ayrıntılı bilgi almak için atolye@sanatkritik.com dan bizimle bağlantıya geçebilirsiniz.

Dr. Senem Timuroğlu: 2017'de Paris Sorbonne IV'te savunduğu doktora tezi 2020 Ocak ayında, Kanatlanmış Kadınlar adıyla, İletişim Yayınları'ndan  çıktı. Fatma Aliye'nin Refet ve Levayih-i Hayat romanlarını, İş Bankası Yayınları'nın Türk Edebiyatı Klasikleri serisinde günümüz Türkçesine sadeleştirdi. Halen yazarın diğer romanlarını hazırlamaktadır. 2009 yılından beri Özyeğin Üniversitesi'nde Türk Edebiyatı derslerinin yanı sıra toplumsal cinsiyet ve edebiyat; feminist teori üzerine seçmeli dersler vermektedir. Araştırma alanları 19. yüzyıl Osmanlı kadın edebiyatı tarihi, 1950'lerden 1970'lere Osmanlı kadın edebiyatı tarihi, transnasyonal karşılaştırmalı tarih ve feminist edebiyat teorileridir.

SANAT KRİTİK

BİLETLER:

1 - Sanat Kritik Atölyeleri - 255 TRY
Bir Politik Eylem Olarak, Feminist Edebiyat Eleştirisi

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Biletino Etkinlikleri Çocuk Oyunları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT