Sema Töreni

Tarihler: 11 Mart 2012 Pazar ~ 11 Mart 2012 Pazar 16:00

Yer: Galata Mevlevihanesi

Ücret: 45.00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: (0216) 556 98 00, Biletix Satış Noktaları, www.biletix.com, Galata Mevlevihanesi

Adres: Şahkulu Mah. Galip Dede Cad. 15 Beyoğlu İstanbul Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 245 41 41

Paylaş:

1 Yorum:

istanbul.net.tr Mar 11, 2012 ~ Mar 11, 2012

Galata Mevlevîhânesinde Sema Töreni
Mevlânâ Kültür Ve Sanat Vakfı’nın tertiplediği “SEMÂ Töreni” Galata Mevlevîhânesi Müzesi’nde gerçekleştirilecektir.

Sema töreninde Sultan 3.Selim Han'ın bestelediği Suzi Dilara makamındaki ayin icra edilecektir. Neyzenbaşı Mahmut Ekrem Vural ve Mevlana Kültür ve Sanat Vakfı Musiki Heyeti ile Tanınmış Profesyonel ses ve saz sanatçıları ile birlikte icra edilecek ,Sema Töreni,Türk Tasavvuf Mûsikîsi’nin değerli ismi Sayın Nezih Uzel ve İstanbul Sema Grubu’nun katılımlarıyla gerçekleşecektir.

Neyzenbaşı: M.Ekrem Vural
Kudûmzenbaşı: Nezih Uzel

Mevlânâ Kültür Ve Sanat Vakfı (MEKÜSAV), 1990 yılında Mevlevîlik kültürünün ocağı, Akademi ve Konservatuarı kabul edilen Mevlevîhânelerden yetişip hayatta olan son dönem yetkililerin direktifleri ile seçilen, Andaç Arbaş ve A.Doğan Ergin tarafından kurulmuştur.

(Andaç Arbaş ve Ali Doğan Ergin, 1958 yılında Konya’da başlatılmış olan “Mevlânâ İhtifalleri” Mevlânâ Celâleddin Rûmî’yi anma törenlerinde 1958 yılından itibaren neyzen olarak hizmette bulunarak bu görevi 1990 yılına kadar sürdürmüşlerdir. Ali Doğan Ergin 1978-1990 yıllarında Konya’da Neyzenbaşı ve Mûtrib Heyeti Başkanı olarak görevi yapmıştır.)

İnsalık âleminin müstesna değerlerinden biri olan Mevlânâ Celâleddin Rûmî’nin ve onunla gelişen kültürün yozlaştırılmadan gelecek nesillere ulaştırılmasını kutsal bir görev kabul ederek, titizlikle uygulayan Mevlânâ Kültür Ve Sanat Vakfı, Mevlânâ Celâleddin Rûmî’nin 800 yıldan günümüze akıp gelen manevî kültür potansiyeli içeriğinde güzel ahlâk, iç özgürlük, mutluluk, hoşgörü, aşk ve disiplin olgularını, her dil ve dinden toplumlara aktarmak ve kendisinin çizdiği sevgi, sanat, anlayış ve insanları yakınlaştırma yolunu geliştirmek amacında, Mevlânâ’nın öngördüğü ilâhî birlik, sevgi, akıl ve kültürün yardımı ile insanların iç zenginliğini geliştirmek ve yaşamı güzelleştirmek gayretindedir.

Bu amaçların gerçekleşmesi için 1990 yılında Konya’da Mevlânâ’yı anma haftasında vakfın Mûsikî Heyeti ile Semâ Töreni gerçekleştirilmiş, T.C.Kültür Bakanlığı’nın İstanbul’da Ayasofya’da düzenlediği konserde vakfın Tasavvuf Mûsikîsi Topluluğu Yunus Emre’nin şiirlerinden bestelenmiş eserleri sunmuştur. Gerçekleştirilen etkinlikler sonucu TURSAB tarafından 1994 yılında Vakıf, Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel eli ile altın plaketle ödüllendirilmiştir.

1994 yılında New-York’ta Saint John Katedralinde Mevlevî Âyîni icrâ edilmiş, aynı sene A.B.D.’nin 16 eyaletinde Klasik Türk Mûsikîsi konserleri, Semâ Törenleri gerçekleştirilmiş, Hammâmîzâde İsmâil Dede Efendi’nin Ferahfezâ Mevlevî Âyîni CD yapılarak bütün dünya ülkelerine yayımlanmıştır.

1996 yılında Alaska’dan başlamak üzere A.B.D.’nin 18 eyaletinde, 1997 yılında Kanada ve A.B.D.nin 14 eyaletinde semâ törenleri, sohbet toplantıları ile Televizyon ve Radyo programları yapılmıştır. İstanbul CCR'de gerçekleştirdiği etkinlikler TRT 2'de yayınlanmış, bu programda ilk defa Diyanet İşleri Başkanı dahil Türkiyedeki bütün dinlerin rûhanî liderleri de hazır bulunmuştur.

1997 yılında Lonra’da Kraliyet Ailesi ve özel davetli önünde vakıf sanatçıları gerçekleştirdikleri semâ töreni ile büyük beğeni ve ilgi ile izlenmiş, aynı yıl İtalya’da Guisappe Verdi Konser Salonu’nda verdiği konser ile Milanolu'ların hayranlığını kazanmış, Antalya Aspendos Tiyatrosu’nda da ilk defa binlerce yabancı izleyiciye Mevlânâ’nın manevî âleminin esintileri konferans ve semâ töreni ile yansıtılmaya çalışılmıştır.

Vakıf 1998 yılında A.B.D.’nin 24 şehri ile New-York’ta Birleşmiş Milletler Genel Merkez Binasında ve Sakıp Sabancı’nın “Osmanlı Hat Sanatı” isimli sergisinin açılışında Metropolitan Müzesinde özel davetlilerin izlediği Semâ törenini gerçekleştirmiş ve gazetelerde kendisinden övgü ile bahsettirmeyi başarmıştır.

2003 yılında, İtalya’nın Catanzaro şehrinde “Vis Musicae il Parco SonoroTra i Due Mari”Kültür Festivalinde Semâ töreni ile yer almış ve izleyicinin beğenisini kazanmıştır.

Vakıf, düzenleği sayısız etkinlikler ile kökleri Türk milletinin bin yıllık verimli geçmişinde olan Mevlânâ olgusunu, insanlık âlemine açmaya gayret ederek çalışmalarını sürdürmüş, yurtiçinde de konusu ile ilgili kültür etkinliklerini, aylık sohbet toplantılarını, Klâsik Türk ve Tasavvuf Mûsikisi Konserleri ile Semâ Törenlerini başarı ile gerçekleştirmiştir.

Vakıf 2010 yılında, Bahâriye Mevlevîhânesi Şeyhi, Bestekâr, Neyzen Hüseyin Fahreddîn Dede Efendi’nin “Müntehabât-ı Fahrî” isimli Tasavvuf ve Mevlevîlik hakkında çok önemli bilgiler içeren el yazması eserini günümüz Türkçesi ile yayınlayarak kültür hayatına sunmuştur.

T.C. tarihinde konusunda kurulmuş ilk Vakıf olma onurunu büyük bir sorumlulukla taşıyan vakıf, Mevlânâ Celâleddin Rûmî adına yüzyıllar içinde gelişmiş mûsikî, semâ ve diğer güzel sanatların gerçek ve titiz uygulayıcısı durumundadır.

Merkezi Ankara’da bulunan Mevlânâ Kültür Ve Sanat Vakfı (MEKÜSAV), Antalya Şubesi, İstanbul ve Konya illerinde çalışma ve faaliyetlerini sürdürmektedir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Sema gösterisi hoca pasa da izlenir sirkeci
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT