Tanzstück #1: Bildbeschreibung von Heiner Müller

Tarihler: 11 Haziran 2009 Perşembe ~ 11 Haziran 2009 Perşembe 11 Haziran 2009 Saat: 20:30

Yer: garajistanbul

Ücret: Tam: 23,00 TL, Öğrenci, Öğretmen: 19,00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00, Biletix Gişeleri, www.biletix.com ve Garajistanbul

Adres: Tomtom Mahallesi Yeni Çarşı Caddesi Kaymakam Reşat Bey Sokak No: 11/A Galatasaray Beyoğlu İstanbul İstanbul

Telefon: 0212 244 44 99

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Haz 11, 2009 ~ Haz 11, 2009
Tanzstück #1: Bildbeschreibung von Heiner Müller
Dans Parçası #1: Bir Resmin Tarifi – Heiner Müller

Koreografi: Laurent Chétouane
Dans: Frank James Willens
Yapımcı: Tom Stromberg
Ortak Yapımcı: PACT Zollverein / Choreographisches Zentrum NRW (Essen) and Landshoff Entertainment

Heiner Müller’in “Bildbeschreibung”u (Bir Resmin Tarifi), tiyatroya pek uygun görünmeyen bir metin, Müller’in kendi deyişiyle, “görüntü bombardımanına karşı bir siper” nasıl sahnelenebilir? Laurent Chétouane bir ilki gerçekleştiriyor: Dansçı Frank James Willens, Meg Stuart’la, ona yabancı bir dil olan Almanca’da bir görüntünün tarifini işliyor, böylelikle yazar/konuşmacı ifade etmekte güçlük çektiği, kendini kıstırılmış hissettiği bir dilin alanı içinde bir resmi anlatmaya çabalıyor. Bu anlatma çabası onu aktif bir rol oynayan özneden, sıradan bir nesneye dönüştürüyor; yerini korumak için verdiği savaşı kaybediyor böylece. Tariflenen resim, artık izleyecek hiçbir mesafenin söz konusu olmadığı bir mekâna dönüşüyor. Temsilin sonu.

Metin ve görüntü kendilerine bir yaşam kurarsa – hem sahnede, hem seyircinin kafasında - bedene ne olur? Beden, tarifin topografyası olursa ortaya çıkan, seslerin istila ettiği sessiz bir bedendir. Hareketi, dans adımlarını aramayı sürdüren, pasif bir beden. Artık hiçbir şeyin görülemediği bir odada, biyolojik bir tortudan başka nedir ki o? Beklemenin rol yapmanın yerine geçtiği politik bir deneyim, imkânsız tarif, özlenen çözüm.

Laurent Chétounane, büyük Alman drama tiyatrolarında Schiller’in DON KARLOS, Büchner’in LENZ ve Goethe’nin IPHIGENIE AUF TAURIS eserlerini sahneye koyduktan sonra tiyatro yönetmeni olarak ün yaptı. Tanzstück#1, dans alanındaki ilk çalışması oldu. Bu sırada, “Tanzstück#2: Antonin Artaud liest den 2. Akt von Goethes Faust 2”ı (Dans Parçası#2: Antonin Artaud, Goethe’nin Faust 2’sinin 2. sahnesini okuyor) sahneye koydu. “Tanzstück#3: Doppel / Solo / Ein Abend” (Dans Parçası#3: İkili / Solo / Bir Akşam) -yine Frank Willens’le ve ona eşlik eden Sigal Zouk ve Jan Burkhardt’la- prömiyerini Essen’de yaptıktan sonra Paris ve Viyana’da da sahnelenecek.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT