Zeynep Tanbay Dans Projesi: 4 Ayak

Tarihler: 26 Mart 2011 Cumartesi ~ 26 Mart 2011 Cumartesi 26 Mart Cumartesi Saat: 20:00

Yer: Akbank Sanat

Ücret: 30.00 TL, 25.00 TL, 20.00 TL, 15.00

Nereden Alınır: Akbank Sanat

Adres: İstiklal Cad. No:8 34435 Beyoğlu İstanbul Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 252 35 00 - 01

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mar 26, 2011 ~ Mar 26, 2011

2000 yılında kurulan Zeynep Tanbay Dans Projesi (ZTDP), dansta öncü, yenilikçi ve sağlam sanatsal kimliğiyle yıllardır haklı yerini kanıtlamış durumda. Nerdeyse her yıl yeni projeler üreterek, tutkulu bir seyirci kitlesi yaratmayı başaran ZTDP, sürekliliğini bağımsız bir şekilde 10 yıldır devam ettirerek, dans alanında Türkiye`de önemli bir boşluğu doldurdu.

2003 yılından beri ZTDP`nin sponsorluğunu üstlenmiş olan Akbank, Türkiye`de ilk defa dansın özel bir kurum tarafından sürekli desteklenmesinin yolunu açtı.

İlk 5 yıl proje bazında farklı dansçılarla çalışan ZTDP, 2005-2006 sezonundan itibaren Akbank Sanat`ın çatısı altında, kadrolu dansçılarıyla sabit ve sürekliliği olan bir yapılanmaya geçti ve kendi özgün repertuarıyla gerçekleştirdiği turnelerle yalnız yurtiçinde değil, yurtdışında da geniş bir izleyici kitlesine ulaşarak aranılan bir topluluk haline geldi.

10. yılında ZTDP repertuarındaki son üç projesini, Cemal Reşit Rey Konser Salonu`nda İstanbullu izleyicisiyle kutlamaya başladı. 11 Şubat`ta ARAZ`la başlayan coşkulu buluşma, 26 Mart`ta 4 AYAK ile devam ediyor.

4 AYAK:
Ayak (2006): Koreografisi Zeynep Tanbay`a ait olan 4 Ayak, ZTDP`nin ilk projesidir. 4 Ayak, insan ilişkilerini dört ayaklı materyaller etrafında anlatır. Yaşamımızın büyük bir bölümünü iskemlelerde, masalarda, banklarda, yataklarda geçiriyoruz, geri kalanını da ayakta! Dört ayak üzerine düşenler, tutunamayanlar, hayatta eğreti duranlar, kenarda kalanlar, sadece izlemekle yetinenler, karar verenler, hakkında karar verilenler, ezenler, ezilenler, hayata bir hücreden başlayıp, yaşamında hücresinden çıkamayanlar; hasılı, insan ilişkilerinin bin bir türü ve halleri, 4 ayaklılarla 2 ayaklıların ilişkisinden ortaya çıkan dansın büyüsünde buluşuyor.

Zeynep Tanbay, koreografilerinde odak noktası olarak insanı ele alırken, insan ilişkileri, halleri ve ruhunu kurcalar. Salt beden dilinin kullanıldığı bir anlatım tercihi ve minimalist bir sahne düzeni ise bütün eserlerin ortak noktasıdır. Zeynep Tanbay`ın yaşama ve toplum düzenine dair sorumluluğu, kaygıları ve eleştirisinin izlerini, üç projesinde de farklı konseptlerde görmek mümkündür.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT