14. İstanbul Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali

Tarihler: 29 Eylül 2011 Perşembe ~ 03 Ekim 2011 Pazartesi

Yer: İstanbul

Nereden Alınır: www.1001belgesel.net

Telefon: 0212 245 89 58

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eyl 29, 2011 ~ Eki 3, 2011

İstanbul Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali’nin on dördüncüsü, 29 Eylül - 03 Ekim 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Festival, 1997 yılından bu yana Türkiye’den ve dünyadan yüzlerce belgesel filme ev sahipliği yaptı. Çok sayıda belgeselciyi ve belgesel kuramcısını seyirciyle buluşturdu. Sinema sanatının evrenselliğini önde tutarak, belgesel sinema aracılığıyla farklı toplumların birbirlerini tanımalarının ve anlamalarının da önünü açarak sıcak bir ortam oluşturdu. Şimdi, “14. 1001”de, tüm belgeselciler olarak, gerçeklerimizi ve hayallerimizi bir kez daha paylaşmaya hazırlanıyoruz.

1001 Belgesel Film Festivali’ne katılacak filmlerin seçimi, güçlü ve evrensel bir sinema dili kullanmış olmaları kadar; insanlığı yücelten değerleri, farklı kültürlerin birbirleri yerine geçirilmeden bir aradalıklarını savunmaları; insanlığın gelecek tasarımına katkı sağlamaları; farklı ve derin bakış açıları sunuyor olmaları temel ölçütleri çerçevesinde yapılır.

Gerçeğin 7 Rengi
İstanbul Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali ana gösterim programını yine renklerle belirlenmiş bölümler altında düzenliyor ve gerçeğin 7 rengini oluşturacak filmleri bekliyor:

Siyah - İnsanın İnsana Ettikleri: Haklar, haksızlıklar, savaşanlar, savaşılanlar, ezilenler, ezenler.

Kırmızı - İş ve emek, işçi ve emekçi öyküleri

Turuncu - Modern zaman öyküleri

Sarı - Göç öyküleri

Mavi - Olağanüstü insanların sıradan, sıradan insanların olağanüstü öyküleri

Mor - Sanat ve kültür

Yeşil - Sürdürülebilir bir dünya için uğraşan filmler.

14. 1001’e çağrımızı bu yıl bu ana programın yanı sıra, iki ayrı tematik bölüm için de yapıyoruz: Festivalin 2011 teması olan “Dar alanlar - Daralanlar” ve bundan sonra geliştirerek sürdürmek istediğimiz “Çocuklar için Belgeseller” bölümü.

Dar Alanlar – Daralanlar
Festivalin bu yılki teması “DAR ALANLAR (Confined Spaces) / DARALANLAR (Confined Souls)” olarak belirlenmiştir.

Belgesel sinema özü gereği, sıradan görme ve algılama zaafımızı sonuna kadar sömüren günümüzün medyasının görmezden geldiği “DAR ALANLAR”ın peşindedir. Kapıların ardına, taşların altına, dağların ötesine, arka bahçelere, dipsiz kuyulara, köşelere, ötelere, berilere burnunu sokar.

Öte yandan, son zamanlarda toplumsal yaşamın pek çok alanı da, kurallardan yasaklara uzanan değişik yöntemlerle “daraltılıyor”. Yönetme gücünü elinde tutanlar, bu gücü hayatın her alanının sınırsız denetimi anlamında kullanıyor. Teknoloji ile gelişen bilgi ağları kirlilik ve korku bombardımanı altında sığlaşıyor; sosyalleşme ile bireyselleşme birbirine karışıyor. Giderek keyfileşen, giderek kitleleri daha da sessizleştiren bir “daraltma” bu. Alanlar daralıyor, alanlardakiler daraltılıyor…

Belgesel sinemanın dar alanlarda, daralanlara hayatı değiştirme kılavuzu olduğuna inanıyor; 1001 Belgesel Film Festivali’nin, 14. Yılında, tüm dünyadan yöneten - yönetilen, çoğunluk - azınlık, erkek - kadın, yetişkin - çocuk, inanan - inanmayan, kalan - göçen, sermayedar - emekçi ilişkilerinde daralan alanların (confining spaces) ve daralanların (confining souls) gerçek öykülerini bir araya topluyoruz.

Çocuklar İçin Belgeseller
14. 1001’de bu yıl yeni bir bölüm açıyoruz. Gelecek yıllarda da sürdürmeyi, konferans ve atölyelerle geliştirmeyi planladığımız bu bölümün adı ve içeriği “Çocuklar için Belgeseller”. 7-15 yaş çocuklara yönelik olarak, konusu çocuk olan değil, çocukça konuşan, çocukların izlemesi için yapılmış her konuda belgesellerinizi bu bölüme bekliyoruz.

1001 Belgesel Film Festivali, yeryüzünün en eski metropolünde düzenlenen, İstanbul’un konumunun getirdiği şansla, aynı anda iki kıtada birden düzenlenen tek festivaldir. Ortadoğu, Kafkasya ve Balkanlarla, başka deyişle, günümüz dünyasının en sıcak coğrafyasıyla çevrili konumdadır. İşte bu nedenle, önceki yıllarda olduğu gibi, dünya belgeselcilerinin, sinemaları ve söyleyecek sözleriyle burada olmalarının, bu olağanüstü platformda belgesel sinemanın gücünü göstermelerinin önemine inanıyoruz. Tüm dünya belgeselcilerine 14. kez sesleniyoruz: Yenilenmiş atmosfer içinde, sinemanız, öykülerinizle bu yıl da bizimle, dört gözle festivali bekleyen belgesel izleyicisiyle birlikte olacağınıza inanıyoruz... 14. 1001’de buluşmak üzere…

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT