212 Photography Festival

212 Photography Festival

Etkinlik Festival 212 Photography Festival

Tarihler: 03 Mayıs 2019 Cuma ~ 12 Mayıs 2019 Pazar

Yer: Bomontiada

Adres: Merkez Mah. Silahşör Cad. Birahane Sok. Tarihi Bomonti Bira Fabrikası No:1 Şişli İstanbul

Telefon: (0212) 296 29 29

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr May 3, 2019 ~ May 12, 2019

3-12 Mayıs tarihleri arasında hafta içi 10:00-20:00, hafta sonu 10:00-21:00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek olan 212 Photography Festival, ikinci senesinde de çağdaş fotoğrafçılık alanında dikkat çeken yerel ve uluslararası birçok ismi fotoğraf severlerle Yapı Kredi bomontiada’da buluşturuyor.

Festival boyunca sanatçı söyleşileri gerçekleşecek.
Sarah Cooper ve Nina Gorfer ikilisinin Bir Görsel Yaratmak üzerine konuşması ile Niels Ackermann’ın Lenin’in Peşinde isimli söyleşisi programda öne çıkan sanatçı oturumları arasında. Mimari ve Fotoğraf başlığı altında mimar Han Tümertekin ve fotoğrafçı Cemal Emden’in söyleşisinin yanı sıra bir sonraki nesli temsilen mimar Seyhan Özdemir ve fotoğrafçı Emre Dörter yine bu konu üzerine bir oturum yapacak. Programda festival sanatçılarından Ilona Szwarc ise Kendini Bulamayan Karakterler üzerine bir konuşması yer alırken fotoğrafçı ve yazar Dilan Bozyel ise Paris-Beyrut: Mutluluk Hattı başlığı altında yeni fotoğraf ve hikâye kitabıyla ilgili bir söyleşi yapacak.

Sergiler 4-12 Mayıs tarihleri arasında ziyaretçilere açık olacak.
Festivalde Fransız fotoğrafçı Charles Fréger’in sergisi ve oldukça ilgi gören Wildermann isimli fotoğraf serisinin yanı sıra, Amerikalı ve Avusturalyalı Cooper & Gorfer ikilisinin arktik bölgelerdeki Sámi kadınlarından oluşan ve masalsı tabloları andıran karmaşık fotoğraf kolajları da yer alacak. İsveçli belgesel fotoğrafçısı Niels Ackermann’ın fotoğrafladığı ve gazeteci Sebastien Gobert’in derlediği Ukrayna’nın komünizmden çekilme sürecinde Lenin heykelinin devrilmesinin şaşırtıcı yolculuğunu anlatan Looking for Lenin isimli etkileyici seri de festival kapsamında fotoğrafseverlerle buluşacak. Ayrıca, Polonyalı fotoğrafçı Ilona Szwarc’ın modern kültür ortamında şekillenen kadın kimliğine odaklanan Rodeo Girls ve American Girls serilerinden bir seçki de yine 4 -12 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen sergiler arasında yerini alıyor.Ali Bilge Akkaya ve Rena Effendi’nin çarpıcı eserlerinden oluşan fotoğraf serilerinin yanı sıra, Türkiye’nin ilk moda fotoğrafçılarından Tamer Yılmaz’ın küratörlüğünü üstlendiği ve Türk moda fotoğrafçılığına yön vermiş isimlerden oluşan bir seçki de yine festivalin öne çıkan sergileri arasında.

6-9 Mayıs tarihleri arasında film gösterimleri
Ingmar Bergman filmlerinden bir seçki ve aynı zamanda İsveç filmlerinden oluşan özel film gösterimi İsveç Konsolosluğunun desteği ile festival programında yer alacak.

5-12 Mayıs tarihleri arasında önemli sanatçıların ev sahipliğinde atölyeler düzenlenecek.
Festival kapsamında herkesin katılabileceği atölyeler arasında ise Metin Çavuş’un ev sahipliğinde Dönüşümü Fotoğraflamak: Bomonti'nin Yeni Katmanlarını Görselleştirmek, fotoğrafçı ve mimar Zeynep Tümertekin ile Mimari ve Fotoğraf üzerine bir atölyesi ile Abdullah Kırbaş tarafından Hava Fotoğrafçılığı hakkında drone üzerinden bir atölye çalışması olacak. Fotoğrafçılığı öğrenmeye can atan çocukları da unutmayan festivalde Lomography, çocuklar için Işığı Öğretmek isimli bir atölye düzenleyecek. Lomography’nin ne olduğunu anlatan bir başka atölye ise yetişkinlere özel olarak gerçekleşecek.

Bir kültür köprüsü: Uluslararası 212 Fotoğraf Yarışması
Ortak dil olarak fotoğrafı kullanan ve kutlayan festival, yerel ve uluslararası bir platform yaratmak adına bir fotoğraf yarışmasına da ev sahipliği yapıyor. Usta sanatçıların yanı sıra, genç yeteneklere de ışık tutan 212 Photography Festival’de 212 Studio tarafından düzenlenen ve fotoğraf tutkunlarını heyecanlandıran Uluslararası 212 Fotoğraf Yarışması Türkiye’nin yanı sıra, dünyanın farklı coğrafyalarından iddialı yetenekleri de bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Bağımsız bir girişim olan Uluslararası 212 Fotoğraf Yarışması’nın son başvuru tarihi 19 Nisan. Her yaştan ve her milletten profesyonel ve amatör fotoğrafçıların her türlü kamerayla çekilmiş fotoğraflarıyla başvurabileceği yarışmanın ödülü ise 5.000 Euro. İstanbul kaynaklı kültürel ve sanatsal bir geleneğe dönüştürmek amacıyla düzenlenen yarışmanın sonuçları ise, 212 Photography Festival sırasında açıklanıyor olacak.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Festival Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT