37. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali

Tarihler: 05 Haziran 2009 Cuma ~ 30 Haziran 2009 Salı 5-30 Haziran 2009

Yer: İstanbul

Nereden Alınır: Biletix satış noktaları, Biletix Çağrı Merkezi (0216 556 98 00), www.biletix.com ve IKSV merkezi

Adres: Aya İrini Müzesi, Topkapı Sarayı, Süreyya Operası, Arkeoloji Müzesi ve Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı. İstanbul İstanbul

Telefon: www.iksv.org/muzik

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Haz 5, 2009 ~ Haz 30, 2009
37. ULUSLARARASI İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ
5–30 HAZİRAN 2009

PROGRAM İÇİN TIKLAYIN
Borusan Holding sponsorluğunda İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, müzikseverleri etkileyici bir programla karşılıyor.
Festival sponsorluğunu 2006 yılından bu yana Borusan Holding’in üstlendiği Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, bu yıl 5–30 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. 500’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’da ağırlayacak olan Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, 37. yılında yine seçkin ve etkileyici bir programla yaza merhaba diyor.
İstanbul Müzik Festivali’nde bu yıl, senfoni ve oda orkestraları, vokal konserler, oda müziği, resitaller olmak üzere toplam 18 etkinlik yer alıyor. Festival mekanları ise, geçtiğimiz senelerde olduğu gibi Aya İrini Müzesi’nin yanı sıra, Topkapı Sarayı, Süreyya Operası, Arkeoloji Müzesi ve Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı.

FESTİVALİN YAŞAMBOYU BAŞARI VE ONUR ÖDÜLLERİ
İstanbul Müzik Festivali 2003 yılından bu yana klasik müzik dünyasına büyük katkılarda bulunmuş Türkiye ve yurtdışından seçkin sanatçılara bu başarılarına bir teşekkür niteliğinde Yaşam Boyu Başarı ve Onur Ödülleri sunuyor.
37. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nin 2009 yılı Onur Ödülü, yurtiçi ve yurtdışında opera alanında gerçekleştirdiği üstün nitelikli çalışmalarla hem klasik müziğe hem de ülkemizin sanat alanında saygın bir varlık göstermesi için yaptığı katkılardan dolayı opera sanatçımız Ayhan Baran’a veriliyor. Ayhan Baran’a ödülü 5 Haziran’daki Festival’in açılış gecesinde takdim edilecek.
37. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nin Yaşamboyu Başarı Ödülü ise Daniel Barenboim’e sunuluyor. Hem şef hem solist olarak yalnızca klasik müzik alanındaki olağanüstü çalışmaları ve başarılarıyla değil; müziğin iyileştirici ve birleştirici gücünü kültürlerarası barış için de kullanmayı bilmiş ender insani vasıfları ile de tartışmasız yaşayan bir efsane olan Daniel Barenboim’ın ödülü sanatçının 30 Haziran’da La Scala Filarmoni Orkestrası’yla vereceği konser öncesinde takdim edilecek. Daniel Barenboim en son 2006 yılında kendi kurduğu Doğu-Batı Divânı Orkestrası’yla beraber bir konser vermek üzere yine IKSV’nin konuğu olarak İstanbul’a gelmişti.

FESTİVAL’DEN SEÇMELER
İstanbul’un kültür ve sanat yaşamının en önemli simgelerinden biri olan Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nde müzikseverleri klasik müzik dünyasının yıldızlarından ödüllü genç solistlere; seçkin orkestralardan heyecan verici müzik buluşmalarına uzanan yoğun bir konser maratonu bekliyor. Festivalde konserlerin yanı sıra; geçtiğimiz yıl başlanan ve müzikseverlerden büyük ilgi gören “Konsere Doğru” söyleşileri de devam edecek.

FESTİVAL’DE EĞİTİM VE SOSYAL PROJELER
37. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nde geçtiğimiz yıl ilk kez yapılmaya başlanan “Konsere Doğru” söyleşileri ile festival sanatçılarını gençlerle okullarında buluşturan “İstanbul Müzik Festivali Okullarda” eğitim projeleri bu sene de devam ediyor.
• “KONSERE DOĞRU” SÖYLEŞİLERİ
İzleyicileri bazı konserlerden önce festival sanatçıları ve müzik yazarlarıyla buluşturan “Konsere Doğru” Söyleşileri bu yıl da devam ediyor. Geçtiğimiz yıl büyük ilgi gören bu söyleşilerde gecenin solistiyle sanat yaşamı üzerine keyifli sohbetler, konunun uzmanlarından konser programı ve besteciler üzerine kısa bilgilendirmeler ve döneme dair çarpıcı gözlemler yer alacak. “Konsere Doğru” söyleşileri, klasik müzik ile ilgili merak edip de sormak istedikleriniz için kaçırılmayacak bir fırsat olacak.
“Konsere Doğru” söyleşilerine katılacak isimler arasında Cem Mansur, Sol Gabetta, Han-Na-Chang, Toros Can gibi sanatçıların yanı sıra Türkiye’nin tek klasik müzik dergisi olan Andante yazarları Serhan Bali ile Aydın Büke ve Evin İlyasoğlu gibi müzik eleştirmenleri de yer alıyor.
• İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ OKULLARDA
Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, geçen yıl pilot okullarda başlattığı “İstanbul Müzik Festivali Okullarda” sloganıyla festival sanatçılarını öğrencilerle buluşturan eğitim amaçlı sosyal projelerine devam ediyor. Bu yıl Mayıs ayında başlayacak projelere Gülsin Onay ve Atilla Aldemir gibi festivalde daha önce yer alan sanatçılar da gönüllü olarak destek verecekler.
Program kapsamında: solist kimliğinin yanı sıra besteci olarak da öne çıkan en önemli trompet solistlerimizden Erden Bilgen, 4 Haziran Perşembe günü Nişantaşı Anadolu Lisesi ve Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’ni ziyaret ederek trompetin tanımı ve tarih boyunca serüveni ve Türk Trompeti hakkında kısa bilgiler verdikten sonra farklı enstrüman çalan öğrencilerle ortak bir atölye çalışması yapacak. Erden Bilgen, 5 Haziran Cuma günü ise klasik müzik kariyerinin ötesinde pop ve caz gibi farklı müzik dallarında da önemli başarılara imza atmış bir başka bakır üflemeli ustası Lars Ranch ile Beşiktaş Anadolu Lisesi’nde açıklamalı kısa bir dinleti ve ardından bir atölye çalışması düzenleyecekler.
Repertuarı Bach’tan Beatles’a kadar uzanan ünlü İsveç gitarist Göran Söllscher ise 8 Haziran Salı günü Vefa Lisesi’nde öğrencilerle buluşacak. Aynı gün ünlü şef Seiji Ozawa’nın “bir dünya starı” olarak tanımladığı viyolonsel sanatçısı Jian Wang, Pertevniyal Lisesi’nde öğrencilere anlatılı bir dinleti sunacak. (Eğitim Amaçlı Sosyal Projeler Programı halen oluşturulma aşamasında olup, Mayıs ayının ilk haftasında kesinleştirilecektir.)

BİLETLER NE ZAMAN VE NEREDE?
37. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’ndeki konserlerin biletleri 18 Nisan Cumartesi günü satışa çıkıyor. Sanatseverler biletlerini saat 10.00’dan itibaren :
Biletix satış noktaları,
Biletix Çağrı Merkezi (0216 556 98 00)
www.biletix.com ve
IKSV merkezinden (İstiklal Cad. No:64 Beyoğlu) (Ana Gişe) satışa sunulacak.
Tüm bilet alımlarında kredi kartı geçerli olacak.

FİYATLAR VE İNDİRİMLER
37. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali bilet fiyatları 15 TL ile 350 TL arasında değişiyor. Bu yıl yine sınırlı sayıda öğrenci bileti de satışa sunulacak.
Lale Kart sahipleri Festival biletlerinde %20 - 25 oranındaki “Lale üyelerine özel indirim”lerden yararlanabilecekler. Lale üyeleri ayrıca, biletlerini öncelikli olarak da alabilecek. Lale Kartı sahipleri için ön satış Siyah ve Beyaz Laleler için 13 -14 Nisan, Kırmızı ve Sarı Lale Üyeleri için 15 -17 Nisan.
Sanatseverler, İstanbul Müzik Festivali’ndeki programlara bilet alırken İKSV ve ÇYDD’nin yeni yetişen gençleri kültür ve sanatla buluşturmayı amaçlayan yeni projesi “BitamBiöğrenci” kapsamında, 15 veya 50 TL’lik bir katkıyla İstanbul Müzik Festivali ve diğer etkinliklere 3 ila 10 öğrencinin katılmasını sağlayabilecekler.

FESTİVAL AÇILIŞINI İZLEMEK İSTEYENLER İÇİN…
37. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nin 5 Haziran akşamı Aya İrini Müzesi’ndeki Açılış Töreni ve Konser ile öncesinde Aya İrini Müzesi bahçesinde verilecek kokteyl için 18 Nisan Cumartesi gününden itibaren Biletix satış sistemiyle ve IKSV merkezinden sınırlı sayıda bilet satılacak.
37. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali program kitapçığı İKSV binasından (İstiklal Caddesi No: 64, Beyoğlu) ve Biletix satış noktalarından temin edilebilir.
Ayrıntılı bilgi için: www.iksv.org/muzik


37. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT