9. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali

Tarihler: 12 Mart 2011 Cumartesi ~ 20 Mart 2011 Pazar

Yer: Cezayir, Fransız Kültür Merkezi, İstanbul Modern

Nereden Alınır: www.filmmor.org

Adres: Filmmor Kadın Kooperatifi, İstiklal Caddesi Bekar Sokak No:7 /6 Beyoğlu İstanbul Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 251 59 94

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mar 12, 2011 ~ Mar 20, 2011

Elbette Eşitiz diyerek 25 ülkeden, 88 kadın yönetmenden 60’ı aşkın filmle Fransız Kültür Merkezi, İstanbul Modern ve Cezayir salonlarında 9. Filmmor Kadın Filmleri Festivali 12 Mart’ta başlıyor!

Eşitiz Dedik!
Yılı yine, bir yandan yaşamın her alanına sirayet etmiş bunca eşitsizliklerin cinskırım halini alan kadın cinayetlerine varan sonuçları, bir yandan kadın-erkek eşitliğine karşı açıklamalar, eylemlerle geçirince artık duyulması dileğiyle: Eşitiz Dedik!

Bu yılki festivalin tema-sözüne:
- Alınamaz, verilemez, çalınamaz, kazanılamaz, dikilemez, biçilemez olan ama hala metreyle ölçüp teraziyle tartmaya kalkanlara rastlanan,
- Yasalarda olan ama fiiliyatta evrile çevrile yok edilen,
- İdraki ve inşası için fizik-biyoloji, fıtrat-yaradılıştan öteye geçmeyi gerektiren eşitliğin artık anlaşılır ve yaşanır olması dileğiyle: Eşitlik Dedik!

Şimdi bültenle, afişle, yaklaşan festivalle söze devam ediyoruz:
Hiç tartışılacak yanı yok Elbette Eşitiz!
Asıl mesele Yaşarken Eşit miyiz?

Festival Başlıyor!:
12 Mart Cumartesi Fransız Kültür Merkezi, İstanbul Modern ve Cezayir salonlarında başlayıp 20 Mart’a kadar sürecek olan festivalde 25 ülkeden 88 kadın yönetmenin 60’ı aşkın filmi var! Kadınların Sineması, Farida Benlyazid Toplu Gösterimi, Kadınlardan Ortadoğu, Kendine Ait Bir Cüzdan, Annelik Meselesi, Cins-iyet-ler bölümlerindeki film gösterimlerinin yanı sıra festival atölye, panel, söyleşi ve etkinliklerle festival bu yıl Eşitiz! diyor.

Kadınların Sineması’nda bu yıl yine Uganda’dan Afganistan’a, Çin’den Slovenya’ya son bir-kaç yılın, kadınların belgesel, öykülü, uzun-kısa filmleri var.

Toplu Gösterimde Entrikalar filmiyle Fas’ta yılın en çok gişe yapan filmini yapan, kadınların kurnaz olduğu önermesiyle infial yaratıp ‘erkekler de kurnazdır’ filminin çekilmesine vesile olan Fas’lı yönetmen Farida Benlyazid Toplu Gösterimi var.

Kadınlardan Ortadoğu bölümünde: Hayallerin Peşinde (Looking for Pink, Soudade Kaadan), Her Gün Bayram (Every Day is Holiday, Dima El-Horr), Nar Ağaçları (Pomegranates and Myrrh, Najwa Najjar) filmleriyle “kadınların kamerasından Ortadoğu” var.

Kendine Ait Bir Cüzdan bölümünde: Cam Duvar (The Drifter, Tatjana Turanskyj), Erkeksiz Hayat (Living Without Men, Luo Yi) ve Garsonluğun Kadın Hali (Dish: Women Waitressing and the Art of Service, Maya Gallus), Satılık (Sold in America, Chelo Alvarez-Stehle) ile kadınların ekonominin esnek üretim, cam tavan, cam uçurumlarıyla cebelleşme hikâyeleri var.

Annelik Meselesi bölümünde: kutsalın vazifenin ötesinde siyahı-beyazı ve ille de moruyla annelik mevzusunu dert eden filmler; Aile İçi Mutluluk (The Happy Housewife, Antoinette Beumer ), Doris (Doris, Anna Erlandsson, Carin Bräck, Mia Hulterstam, Cecilia Actis, Cecilia Torquato, Maria Eng, Lena Koppel, Åsa Johannisson, Lena Hanno-Clyne, Anna Hylander) var.

Cins-iyet-ler bölümünde: Aile Meselesi (Family Matters, Sarah Horst), Bikinisiz (No Bikini, Claudia Morgado Escanilla), Durak (Pitstop, Melanie McGraw), Gevald-Queer Müzikal (Gevald-A Queer Musical, Netalie Braun) gibi teması cinsiyet ve (dile getirilip yasaya geçirmekten imtina edilen) cinsel kimlik meselelerine dair filmler var.

Dahası var:
Atölye: O İş Anlattığınız Gibi Değil!- Ayşe Düzkan ile sinemada cinsellik…
Atölye: Yasaklar ve Yalanlar – Alin Taşçıyan ile sinemada sansür…
Atölye: Hülya Uğur Tanrıöver ile Film Okuma…
Atölye-Söyleşi: Queer?
Panel: Eşitlik: Ne Hediye Ne Lütuf Ne de Gaspa Müsait
Buluşmalar: Filistin Shashat Kadın Filmleri Festivali ve Uluslararası İsrail Kadın Filmleri Festivali ile ve festivale katılan yönetmenlerle buluşmalar, söyleşiler var. Ve tabii, her daim film sonrası, yetmezse film arası halleşme, sohbet…

Diğer –Ortak Etkinlikler:
3. Altın Bamya Ödülleri: Altın Bamya Akademisi ortaklığıyla verilecek 3. Altın Bamya Ödül Töreni - 20 Mart Pazar Cezayir’de…

Konferans; Kadınlar ve Sinema: Ortadoğu: Galatasaray Üniversitesi-Medya ve Toplumsal Cinsiyet Araştırmaları Merkezi (MEDİAR) ortaklığıyla yapılacak konferans Galatasaray Üniversitesi’nde…

Mor Nokta - Kadınlardan Sinemaya: İstanbul Modern-Sinema ortaklığıyla kadınların sinemaya baktığı 4 film; 70-80-90 Masum, Küstah, Fettan (Melek Özman), Kameralı Kadınlar (Shooting Women, Alexis Krasilovsky), Sessiz Sinemada Sufrajetler (Suffragettes in the Silent Cinema, Kay Sloan), Tutkuyu Filme Almak (Filming Desire, Marie Mandy) ile Mor Nokta etkinliği - 8 Mart Salı günü İstanbul Modern Sinema’da…

Silva Bingaz Fotoğraf Sergisi “Beyan”: Beyan’ın Kuzey Irak’tan Türkiye’ye, Türkiye’den Almanya’da mülteciliğe uzanan 3 yıllık şiddetten kaçışından kareler Mart sonuna kadar - Fotoğrafevi’nde...

Festival programı ve biletler: Festival programı Filmmor web sayfasında. Festival biletleri ve kartları Tickettürk’ten ya da festival süresi boyunca festival salonlarındaki Filmmor standlarından alınabilir.

Haydi Festivale…
Evin işi, çarşının telaşı, hayat gailesinden ötesini hak ettiğimiz için,
Şehre-çoğu festivale-sinemaya gelmeyen kadınların sinemasından filmler görmek için,
Dünyanın yirmi beş ülkesinden kadınlarla, sözleri, deneyimleri, düşleri, filmleriyle buluşmak için…
Eşitliğe cinsiyetiniz ya da konumunuzdan dolayı direnmek eğilimindeyseniz kadın-erkek eşitliği fikriyatını anlamaya giriş için…
Ya da başka türlü bir festival keyfi yaşamak için… Haydi festivale…

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT