Dünya Çocuk Kitapları Haftası

Tarihler: 21 Kasım 2011 Pazartesi ~ 27 Kasım 2011 Pazar

Yer: Çeşitli Kütüphaneler

Telefon: 0530 640 47 71

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Kas 21, 2011 ~ Kas 27, 2011

“Dünya Çocuk Kitapları Haftası”, 21 – 27 Kasım 2011 tarihlerinde, İstanbul’daki halk ve çocuk kütüphanelerinde düzenlenecek çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şubesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul İl Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen “Dünya Çocuk Kitapları Haftası” kutlama programı kapsamında, yaklaşık dört milyon çocuğun yaşadığı İstanbul’da, çocuklarla kitap ve kütüphanelerin buluşması gerçekleşecek.

Program kapsamında; İstanbul’un çeşitli semtlerinde yer alan Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı altı halk ve çocuk kütüphanesinde; yaratıcı drama ile kitap okumadan, kitap ayracı tasarımına, kitap resimlemeden, deneme atölyesine kadar uzanan birbirinden renkli ve keyifli etkinlikler binlerce çocukla buluşacak. Etkinliklerin gerçekleştirileceği kütüphaneler ve bulunduğu semtler ise şöyle; 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Kütüphanesi (Üsküdar), Bakırköy Rıfat Ilgaz İlçe Halk Kütüphanesi (Bakırköy), Levent Fatma Banat Çocuk Kütüphanesi (Beşiktaş), Maltepe İlçe Halk Kütüphanesi (Maltepe), Refik Halit Karay Fatih İlçe Halk Kütüphanesi (Fatih), Serap Sedat Çocuk Kütüphanesi (Kadıköy).

İstanbul’daki yaşayan çocukların, yakın çevrelerindeki kütüphanelerle tanışarak, kitaplar ve kütüphaneler hakkındaki bilinç ve farkındalıklarının geliştirilmesinin amaçlandığı etkinliklerle, çocukların merak ve ilgisini uyandırarak okumaya, yazmaya, yaratıcı ve eleştirel düşünmeye teşvik edilmeleri, ve kütüphanelerin bulundukları bölgedeki çocukların uğrak yerlerinden biri haline gelmesine destek olunması gibi kazanımlar öngörülüyor.

Veliler ve çocuklar, http://www.cocukkitaplarihaftasi.org/ adresinde yer alan web sayfasını ziyaret ederek kutlama programı kapsamındaki etkinlik tarihlerini ve kütüphanelerin iletişim bilgilerini öğrenebilecekler.

Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şubesi tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen ve gelecek yıllarda da sürdürülmesi planlanan kutlama programının destekçileri arasında; Bir Dolap Kitap, Kütüphaneleri Seviyorum Girişimi, Günışığı Kitaplığı, Mavibulut Yayınları, Kelime Yayınları, Eğlenceli Bilim, Kahkecizade ve Okuyan Toplum Projesi Girişimi yer alıyor.

Dünya Çocuk Kitapları Haftası Hakkında:

Dünya Çocuk Kitapları Haftası, her yıl dünyanın birçok ülkesinde kasım ayının ikinci haftasında düzenlenen bir çok etkinlik ile kutlanmaktadır. Ülkemizde 1947 yılından bu yana özellikle okullarda “Belirli Gün ve Haftalar” kapsamında kutlanan Dünya Çocuk Kitapları Haftası’nın amaçları şunlardır: Çocuklara kitap okuma sevgisini kazandırmak, daha çok ve daha kaliteli çocuk kitabı yazılmasını ve yayınlanmasını sağlamak, aileler ve çocukları kitap almaya teşvik etmek, çocukların evlerinde kitaplık kurmalarını teşvik etmek, okul ve sınıf kitaplıklarına kitap sağlamak, çocuk kütüphanelerinin sayısını arttırmak, ders kitabı dışındaki kitapların da okunmasını sağlamak, bilinçli okurlar yetişmesini desteklemek, yeni çıkan çocuk kitaplarının takip edilmesini sağlamak, kitap okuma teknikleri, kitap tanıtımları ve not alma gibi konularda çocuklara rehberlik etmek, çocuklarla yazarların, imza günü etkinlikleri ile yüz yüze gelmesini sağlamak.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT