İstanbul Film Festivali Etkinlikleri - 2

Tarihler: 02 Nisan 2011 Cumartesi ~ 17 Nisan 2011 Pazar 2-17 Nisan 2011

Yer: İstanbul Film Festivali 2011

Nereden Alınır: www.biletix.com, Biletix Gişeleri, - Biletix çağrı merkezi (0216) 556 98 00, Festival sinemaları Gişe

Adres: http://film.iksv.org/tr Adalar İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 2, 2011 ~ Nis 17, 2011

30. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ ETKİNLİKLERİ
İstanbul Film Festivali etkinlikleriyle de yoğun bir program sunuyor.

• 15 Nisan Cuma, Beyoğlu Sineması, saat 16.00 / HİSAR KISA FİLM SEÇKİSİ 2011
Uluslararası İstanbul Film Festivali, her yıl olduğu gibi yılın en iyi kısa filmlerine ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi tarafından düzenlenen Hisar Kısa Film Seçkisi’ne bu yıl başvuru yapan 198 film arasından, oyuncu Tülin Özen, yönetmen kardeşler Durul Taylan ve Yağmur Taylan, sinema yazarı Murat Özer’den oluşan jürinin seçtiği “En İyi On Film”den oluşan “Hisar Kısa Film Seçkisi”nin ilk gösterimi İstanbul Film Festivali’nde kapsamında 15 Nisan Cuma saat 16.00’da Beyoğlu Sineması’nda gerçekleştirilecek. (Ayrıntılı bilgi için: www.mafm.boun.edu.tr; T: (212) 359 73 81)

• 16 Nisan Cumartesi, Akbank Sanat, saat 16.30 / SÖYLEŞİ: İSTANBUL İSTANBUL
Son on yılda İstanbul, önceki elli yılda değişmediği kadar değişti; bu hıza kendi de ayak uyduramadı. Finans merkezi olma hayalinin peşinde tıkanmış bir megakent olan İstanbul’un dokusu kayboldu; geleneksel “kent” kavramının da sorgulandığı bir yere dönüştü. Mahallelerin yerini gökdelenler alıyor, Beyoğlu dönüşürken Emek Sineması yıkılmak isteniyor, lüks siteler genişlerken ormanlar hızla yok oluyor, planlanan yeni köprü kentin su havzalarını yarıyor. Farklı kollardan gelen ve devam eden değişim, Aslıhan Ünaldı’nın Son Sürat: İstanbul ve İmre Azem’in Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir belgeselleriyle festival filmlerine de yansıyor. Akademisyenler, yönetmenler ve İstanbul sevdalılarının kentin dönüşümünü, değişimin dinamiklerini ve bu durumun günlük hayatla sanata nasıl yansıdığını tartışacağı İstanbul İstanbul söyleşisi 16 Nisan Cumartesi günü saat 16.30’da Akbank Sanat’ta…

• 10 ve 17 Nisan Pazar, Akbank Sanat, saat 14.00 / AKBANK 7. KISA FİLM FESTİVALİ: ÖDÜLLÜ FİLMLER
İstanbul Film Festivali kapsamında, Akbank 7. Kısa Film Festivali’nde ödül alan filmler 10 ve 17 Nisan Pazar günleri saat 14.00’de Akbank Sanat’ta ücretsiz olarak izleyiciyle buluşacak.
Yarışmalı bölüme katılan eserler, Kadir Has Üniversitesi Öğretim Görevlisi Melis Behlil, yönetmen Murat Şeker ve yönetmen Melisa Önel’den oluşan ön eleme kurulu tarafından değerlendirildi. Festivalin En İyi Kurmaca Filmi’ni belirleyen jüri kurulu, fotoğraf sanatçısı ve yönetmen Ebru Ceylan, oyuncu Lale Mansur, yönetmen Seyfi Teoman, Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’dan oluştu. Akbank 6.Kısa Film Festivali’nin En İyi Belgesel Filmini belirleyen Belgesel Kategorisi Jüri Kurulu’nda bu yıl, bu yıl yönetmen Pelin Esmer, yönetmen Mehmet Eryılmaz, İz TV kurucularından yapımcı ve yönetmen Vedat Atasoy, yönetmen Selim Evci ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı yer aldı.

• 10-16 Nisan / KÖPRÜDE BULUŞMALAR
Uluslararası İstanbul Film Festivali kapsamında bu yıl altıncısı düzenlenen Köprüde Buluşmalar Platformu, Avrupa ve Türkiye’den yapımcı, yönetmen, senarist ve kurum temsilcilerini bir araya getirmeye ve yeni uzun metraj projelerinin ilk uluslararası sunumunu yapmaları için olanaklar yaratmaya devam ediyor. 10-16 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek olan platform kapsamında bu yıl Türkiye-Almanya Ortak Yapım Film Geliştirme Fonu proje duyurusu, Türkiye-Fransa Ortak Yapım ve Türkiye-İtalya İşbirliği Görüşmeleri ile Film Geliştirme Atölyesi yapılacak. (Başvuru ve sorular için: onthebridge@iksv.org; T: (212) 334 07 91)

Film Geliştirme Atölyesi, 13-14 Nisan Fransız Büyükelçiliği’nde bu yıl dördüncüsü yapılacak olan atölye, Türkiyeli sinemacılar için projelerini Avrupalı profesyonellere sunacakları uluslararası bir platform sağlamayı ve yapım sürecini başlatmaları için gerekli desteği bulmalarına olanak vermeyi amaçlıyor. Eurimages, ARTE, Cinelink, Cinemart, Binger Lab, Torino Film Lab ve Fortissimo Films gibi kurum ve kuruluşların temsilcilerinin yer aldığı jüri, projelerin sahipleri ile görüşmeler yürüttükten sonra festivalin kapanış töreninde. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 10.000 USD ve Fransız Sinema Merkezi CNC tarafından 10.000 Euro destek ödüllerinin yanı sıra Melodika tarafından 25.000 TL değerinde post prodüksiyon ödülü verileceği projeyi seçecek. Ayrıca bu yıl ilk kez, özellikle senaryo doktorluğu konusunda uzman bir kurum olan Binger Lab tarafından seçilecek bir projeye 2.500 Euro değerindeki Binger Senaryo Geliştirme Ödülü verilecek.

Türkiye-Almanya Ortak Yapım Film Geliştirme Fonu İstanbul Film Festivali Köprüde Buluşmalar Platformu, 30. yılında bir ilke imza atarak, Medienboard Berlin-Brandenburg ve Hamburg Schleswig-Holstein film fonlarının işbirliğiyle Türkiye-Almanya Ortak Yapım Film Geliştirme Fonu’nu hayata geçiriyor. İki ülke arasındaki kültürel işbirliğini arttırmak ve ortak yapımları desteklemek amacıyla alanlarında öncü bu üç kurum tarafından oluşturulan fon, toplam 150.000 Euro bütçesiyle çekimine henüz başlanmamış tüm Türkiye-Almanya ortak yapımlarına açık. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleştirilen bu fondan bu yıl yararlanacak olan film projelerinin duyurusu, her kurumdan temsilcilerin oluşturduğu seçici kurul değerlendirmesinin ardından 14 Nisan tarihinde yapılacak.

Türkiye-Fransa Ortak Yapım Görüşmeleri ve Paneli Fransa’nın önde gelen sinema kurumları CNC, Unifrance ve Fransız Kültür Merkezi’nin işbirliğiyle bu yıl ilk defa yapılacak olan ve Fransa ile Türkiye’den film profesyonellerini bir araya getirerek ortak yapımlara zemin oluşturmayı amaçlayan Türkiye-Fransa Ortak Yapım Görüşmeleri’nde projeleri seçilen Türkiye’den sinemacılar, uzun metraj film projelerinin sunumunu Fransa’dan yapımcı, dağıtımcı ve televizyon, fon temsilcilerine yapacaklar. Proje sunumlarının yanı sıra, 12 Nisan Salı günü Fransız Kültür Merkezi’nde, Türkiye-Fransa ortak yapımlarının örnek vakalar üzerinden tartışılacağı bir panel yer alacak. Tüm sinema profesyonellerine ve sinemaseverlere açık olan panele ön kayıt ücreti 75 TL ve kapıda kayıt 100 TL olacak.

Türkiye-İtalya İşbirliği Görüşmeleri İstanbul Film Festivali Köprüde Buluşmalar Platformu kapsamında bu yıl Türkiye ve İtalya arasındaki işbirliği de konuşulacak. İtalyan Ticaret Merkezi ve Roma MedFilm Festivali, 14 Nisan Perşembe günü Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde İtalyan film yapımcıları ile Türkiye’den yabancı film alıcıları, dağıtımcılar ve Türk televizyon kanalları arasında karşılıklı işbirliği olanaklarının geliştirilmesi amacı ile ikili görüşmeler düzenleyecek. (Bilgi içi: Zeynep Özbaşaran; E: z.ozbasaran@ice.it)

FESTİVAL PROGRAMI İÇİN TIKLAYIN
İstanbul Film Festivali Etkinlikleri - 2

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT