İstanbul'un Lüfer Bayramı

Tarihler: 14 Ekim 2011 Cuma ~ 15 Ekim 2011 Cumartesi

Yer: İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eki 14, 2011 ~ Eki 15, 2011

Bundan böyle her yıl Ekim ayının 3. Cumartesi'si, İstanbul'un Lüfer Bayramı! Zira;
Ortak Mirasımız İstanbul

Binlerce yıllık tarihi boyunca hemen her daim göç almış; enerjisini ve rengini bu göçlerin getirdiği çeşitlilik sayesinde kazanmış; fevkalade güçlü, fevkalade ışıklı bir çekim merkezidir İstanbul. Öyle ki pek çokları gelmiş, geçmiş, kimi de ama tepelerine, rüzgarına, Boğaziçi'ne, balığına, erguvanlarına, sularına, camiilerine, siluetine aşık olmuş, öyle kalmıştır bu şehirde. Işığından, renginden kaynaklanmaz cazibesi sadece; İstanbul kucaklayıcıdır da. Nereden geldiğine bakmaz, kucak açar herkese. Gelip geçene gösterdiği bu bitmez tükenmez konukseverlik bir yana, İstanbul, ama, herşeyden önce ona sahip çıkanındır..

Oysa 15 milyona dayanmış nüfusu, çılgınca yayılan ve her an biraz daha yükselen binaları, yokolan memba suları, fıstık çamları ve balığıyla, eğer bir durup bakmaz, ona sahip çıkmazsak, geçmişin fotoğraflarında sararan bir anı olmak üzere, bugünlerde.

Lüferin de dahil olduğu "Boğaz'ın Beş Efendisi" üzerine yazan Artun Ünsal'ın verdiği bir röportajda "Bu kitapta ben aslında bir güzelleme yazdım, amacım oydu; ama yer yer bir cenaze marşı havası da var." demesi boşuna değil..

O İstanbul ki kıtaların buluştuğu bir noktada kültürler arası köprü vazifesi görmesi bir yana, 3000 yıllık muazzam geçmişi, imparatorluklar başkenti kimliği ve ekolojik bir koridor olarak fevkalade değerli Bağaz'ı ile, aslında, bir dünya kültür mirasıdır da... Yokolan bir miras, ama. Durup bakmamızı, ona sahip çıkmamızı bekleyen bir miras...

Lüfer İstanbul'un Sembolü
Bu nedenle İstanbul Lüfer'e Hasret Kalmasın ile başlattığımız kampanyamızı, bir adım daha ileriye taşıyor ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin desteği ile başlattığımız İstanbul'un Lüfer Bayramı'na tüm İstanbulluları davet ediyoruz.

İstanbul kültürü, tarihi ve onu bereketli kılan tüm kaynakları ile ortak mirasımızdır.

Dileriz bundan böyle her yıl Ekim ayının 3. Cumartesi'si kutlamayı arzu ettiğimiz İstanbul'un Lüfer Bayramı, lüferle kısıtlı bir bayram olmasın, uskumruyu, fıstık çamlarını, erguvanları, memba sularını, çeşmeleri.. İstanbul'u alsın beraberine; bu bayram İstanbul'a sahip çıkanların gururu olsun, bu gurur da ortak mirasımızın bereketine teminat olsun.
İstanbul Lüfer'e Hasret Kalmasın!

Festival Etkinlik Programı ve Ayrıntılar için http://www.fikirsahibidamaklar.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul'un Lüfer Bayramı Program

I. Gün, 14 Ekim 2011, Cuma
Açılış
14 Ekim 2011, İstanbul Su Ürünleri Hali - Yenikapı
08:00 - 10:00
Mehdi Eker, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı
Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı sayın Mehdi Eker'in katılımıyla yapılacak ve Yenikapı'daki İstanbul Su Ürünleri Hali'nde gerçekleşecektir. Açılışa SürKoop, İstanbul Su Ürünleri Kooperatifler Birliği, İstanbul Kabzımallar Derneği, İstanbul Balık Müstahsilleri Derneği gibi belli başlı balıkçı STK'larının yanı sıra, Profesyonel Balıkçı Forumu gibi kıyı balıkçılarının temsilcisi sivil gruplar da katılacaklardır.

"Sucul Kaynaklarımızın Sürdürülebilirliği ve Yeme İçme Sektörü"
14 Ekim 2011, Mutfak Sanatları Akademisi - Maslak
14:00 - 17:00
Mehmet Gürs, chef/işletmeci
Kaya Demirer, Turyid başkanı
Ramazan Öztürk, SürKoop başkanı
Meriç Albay, SÜMDER başkanı

Mutfak Sanatları Akademisi, Maslak'ta gerçekleşecek bu etkinlikte sucul kaynakların küresel ve ulusal durumuna dair bir özet sunumun ardından; genel çerçevesiyle dünya, dar çerçevede ise Avrupa Birliği balıkçılık politikaları bağlamında Türkiye sucul kaynaklarının yönetimi ve yeme içme müesseselerinin geleceğine bu politikaların nasıl etkileri olabileceği tartışılacaktır.

II. Gün 15 Ekim 2011, Cumartesi
"İstanbul'un En Baba Lüferi" olta avı yarışması
15 Ekim 2011, Fındıklı Parkı - Fındıklı
08:00 - 11:30
Amatör ve profesyonel tüm balıkçılara açık bir olta ile balık avı yarışmasıdır.
Yarışmanın birincisine "fish finder" (balık bulucu) armağan ediyoruz! İlk 10'a giren amatör ve profesyonel olta avcılarına da çeşitli süprizlerimiz olacak!

"Anne bak! Lüfer Çizdim!"
15 Ekim 2011, Enstitü - Meşrutiyet caddesi, Tepebaşı
13:30 - 15:30
"Beş yaşındakinin karışı kadardır defneyaprağı'nın boyu, annesinin karışı kadar da sarıkanat'ınki" ya da "Artık büyümüş, olgunluğa erişmiş bir lüferi sırtındaki sarı çizgisinden tanırsın" gibi sözel ifadelerin duvarları bezediği bir ortamda, çocuklarla "lüferin resmi"ni çizeceğimiz ve 05-15 yaş grubuna yönelik olmakla beraber her yaştan katılımcıya açık bir resim atölyesi...

"Boğaz'ın Efendileri"
15 Ekim 2011, Yemek Sanatları Merkezi - Nuruosmaniye, Çemberlitaş
15:30 - 17:30
İstanbul'un son 50 yılında gerçekleşen balıkçılığa denizden tanıklık etmiş emektarları bir araya getiren bir sohbet.


istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT