Sema, İstanbul`un Efsane Hanımlarının Sesi Oluyor

Tarihler: 14 Aralık 2010 Salı ~ 23 Aralık 2010 Perşembe

Yer: Çeşitli Mekanlar

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ara 14, 2010 ~ Ara 23, 2010

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı etkinlikleri kapsamında hayata geçirilen İstanbul`un Efsane Hanımları projesi, 1890-1940 yıllarında İstanbul`da yaşayan kadın şarkıcıların hayatlarını anlatan müzik eserlerinden derlenen konser dizisi İstanbul turuna başladı.

‘Taş plak sesli kadın’ olarak tanınan Sema’nın sahne alacağı konserler Aralık ayı sonuna kadar İstanbul’un dört bir yanında müzikseverlerle buluşuyor.

Tarihi şarkılarla şiirlerle anlatılan, mahallelerine teker teker şarkılar yazılan dünya üzerindeki tek şehir İstanbul`un Efsane Hanımları, İstanbul`un kültür tarihi envanterinin bir ayağını oluşturuyor, İstanbul`un tarihine tanıklık eden bu müzik eserlerini bir albüm ve bir kitapla ebedileştiriyor.

19. yüzyılın sonunda İstanbul`da modernleşme hareketleri ivme kazanmasında, İstanbul`un Efsane Hanımları büyük rol oynamıştır. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı etkinlikleri kapsamında hayata geçirilen İstanbul’un Efsane Hanımları projesi, bu dönemlerde İstanbul`da yaşayan kadın şarkıcıların öznel hikayelerinden ve şarkılarının bu hikayeleri yansıtabilme gücünden yola çıkıyor. Proje kapsamında, bu dönemlerde verilen eserlerden kalan belgeleri arşivleniyor, bu eserleri bir albümde toplanıyor, bu dönemin eserlerini canlı performanslarla dinleyicilerle paylaşılıyor ve bu şarkıların bulunamayan notalarını bir kitapta toplayarak müzik kültürümüzün bu gizli hazinesi kayıtlara geçiyor.

“Birkaç taş plak, silik fotoğraflar, birkaç afiş, çok az yazılı belge, çok az anı… Kulaklarda kalan cızırtılı sesler, unutulmayan sesler… Tangolar, fokstrotlar, operetler, kantolar… Elimizde bugünlere kadar ulaşan çok az iz var.” diyen Sema İstanbul ve Ankara Radyoevleri başta olmak üzere çeşitli kaynaklarda araştırmalar yaptı, dört yüzü aşkın şarkıyı arşivlerden çıkarıp yeniden derledi.

1890’lardan başlayarak İstanbul`un müzik hayatında büyük hareketlenmeler yaşanmış, bu dönemde birçok kadın sahnelerde yer almış, çok sayıda taş plak çıkartılmıştı. Avrupa’da Tango’nun yasak olduğu dönemlerde İstanbul’da Tango söyleniyordu. Fakat İstanbul kadın şarkıcılarının hayatlarına tanıklık eden bu eserler zamanla kaybolmuştur. Bu konserlerle İstanbul’un Efsane Hanımlarının tango, operet, fokstrot ve kantoları yeniden gün yüzüne çıkıyor.

İstanbul’un Efsane Hanımları – Konser Programı
Tarih: 8 Aralık 2010, Çarşamba Saat: 20.00 Yer: Güngören - Kültür ve Sanat Merkezi
Tarih: 14 Aralık 2010, Salı Saat: 20.00 Yer: Başakşehir - Kültür Merkezi
Tarih: 16 Aralık 2010, Perşembe Saat: 20.00 Yer: Tuzla - İdris Güllüce Kültür Merkezi
Tarih: 23 Aralık 2010, Perşembe Saat: 20.00 Yer: Ümraniye - Atakent Kültür Merkezi

Güngören - Kültür ve Sanat Merkezi
Adres:
Çinçin Deresi Caddesi. Genç Osman Mah. No:78 Güngören İstanbul
Tel:0212 568 60 80

Başakşehir - Kültür Merkezi
Adres:
Başakşehir II.Etap Mimar Sinan Cad.Ilgaz Sok.Başakşehir İstanbul
Tel:0212 486 29 73

Tuzla - İdris Güllüce Kültür Merkezi
Adres:
İçmeler Mah. Aydınlı Yolu Cad. Tuzla İstanbul
Tel:0216 494 26 56

Ümraniye - Atakent Kültür Merkezi
Adres:
Atakan Cad. Üstündağ Sok. No: 2 Ümraniye İstanbul
Tel: 0216 328 23 37

Sema, İstanbul`un Efsane Hanımlarının Sesi Oluyor

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT