Semaver Kumpanya “Titus Andronicus” ile 17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nde!

Tarihler: 11 Mayıs 2010 Salı ~ 15 Mayıs 2010 Cumartesi

Yer: Çevre Tiyatrosu

Nereden Alınır: www.biletix.com.tr

Adres: Arabacı Beyazıt mah. Kuvayi Milliye cad. Çevre sokak. Kocamustafapaşa / İstanbul İstanbul İstanbul

Telefon: 0 212 585 59 35

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr May 11, 2010 ~ May 15, 2010

Şiddet, dünya var olduğundan beri bir şekilde kendini var etmiş, gücünü insandan ve nedensizlikten alan bir kavram. Sebebini anlamadan büyüyen ve sonu gelmeyen… Shakespeare’in bundan beş yüzyıl önce yazdığı bu oyun metni, Roma Hükümdarlığı üzerinden tüm devletlerin kendi çıkarları için neler yapabildiklerinin; bir yandan gerçekçi, bir yandan da sürreel bir göstergesi. Roma Uygarlığı, dünya tarihinin en şiddetli ve vahşi dönemlerinden biridir. Shakespeare, buradan yola çıkarak, imparatorluk ve intikam için başlayan şiddetin bulaşıcı olduğundan bahsediyor. Oyunun başından sonuna kadar onlarca karakter ölüyor ve bu sanki yemek yemek kadar doğal bir eylemmiş gibi gerçekleştiriliyor. Kana kan, intikam!

Işıl Kasapoğlu’nun yönettiği, Semaver Kumpanya oyuncularının yer aldığı oyunda, tüm bu şiddet olaylarına karşı bir de görsel bir yorum sunuluyor. Oyunda yeraltı fikri etkileyici bir buluşla realize ediliyor. Sinan Fişek’in ilginç yorumuyla Türkçe’ye ‘’BEŞ PERDELİK MANZUM MAGANDA FACİASI’’ olarak uyarladığı Wililiam Shakespeare’in Titus Andronicus’u şiddet üzerine yazılmış bir eserdir. Semaver Kumpanya’nın Sİnan Fişek çevirisini sahneleme amacı ise; metni çok daha anlaşılır ve katmanlı olarak ele alışıdır.

Oyunun Konusu:

Romalı general Titus Andronicus, Gotlarla savaşından büyük bir zaferle geri döner. Döndüğü gün, imparatorluk seçimi yapılacaktır. Esir Gotlar’dan Tamara’nın büyük oğlu Alarbus kurban edilir ve imparator olarak Saturninus seçilir. Saturninus, imparator olur olmaz, Titus’un kızı Lavinia’yla evlenmek ister ama kardeşi Bassanyus Lavinia’yı kaçırır. Saturninus esir Gotların başı Tamara’yla evlenmeye karar verir ve olaylar gelişir. Gotlarla savaşı kazanmak uğruna yirmi iki oğlunu kaybeden Titus’un gözünün önünde, Tamara kölelikten eceliğe yükselir ve korkunç bir intikam savaşı başlamış olur. İntikam bulaşıcı bir hastalık gibidir. Titus’un oğulları, Saturninus ve ailesi ve Roma’da yaşayan halk da bu savaştan paylarını almadan kurtulamayacaklardır.

Oyun: 11 Mayıs Salı 20.30 ve 15 Mayıs Cumartesi 18.30

Semaver Kumpanya “Titus Andronicus” ile 17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nde!

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT