İstanbul Modern’de Konferans ve Film Gösterimi

Tarihler: 06 Kasım 2009 Cuma ~ 15 Kasım 2009 Pazar 12.00, 13.30, 15.00 ve 17.00

Yer: İstanbul Modern

Adres: Meclis-i Mebusan Cad. Liman İşletmeleri Sahası Antrepo No:4 Karaköy - İstanbul Karaköy İstanbul

Telefon: 0 212 334 73 00

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Kas 6, 2009 ~ Kas 15, 2009

Bu yıl 6-15 Kasım tarihlerinde üçüncüsü düzenlenecek olan “Amber Sanat ve Teknoloji Festivali” kapsamında, İstanbul Modern’de iki günlük konferans gerçekleşecek ve dört siborg filmi gösterime sunulacak.

Türkiye’den 6, yurtdışından 19 sanatçının katılımıyla, sanat ve teknoloji alanında festival düzeyinde gerçekleştirilen ilk ve tek etkinlik olan “Amberfestival”, uluslararası sanat arenasının en güncel ürünlerini Türkiye’deki sanatçı ve izleyiciye sunarken, Türk sanatçıların işlerini dünyada görünür kılmayı ve uluslararası zeminde yeni işbirliklerine olanak sağlamayı hedefliyor.

Bu kapsamda, İstanbul Modern Sinema işbirliğiyle, 6 Kasım Cuma günü saat 12.00, 13.30, 15.00 ve 17.00’de dört siborg filmi gösterilecek.

Siborg Filmleri
6 Kasım Cuma

İstanbul Modern Sinema, Amber Sanat ve Teknoloji Festivali kapsamında dört siborg filmi sunuyor:Demir Adam Tetsuo /
Tetsuo, the Iron Man, 1989
Saat: 12.00
Yönetmen: Shinya Tsukamoto, 67’,
Japonca, Siyah-Beyaz
Oyuncular: Tomorowo Taguchi, Kei
Fujiwara, Nobu Kanaoka

Siborg filminden öte eşi benzeri bulunmayan bir yapım... Tetsuo, vücuduna metal parçalar sokan bir metal fetişistiyle onu öldüren genç bir memur arasında geçen biomekanik bir savaşın etrafında gelişiyor. Bu iki rakibin intikamları mutasyona uğrayarak metalik makineye dönüşür, sonra güçlerini birleştirip tüm dünyayı pasa çevirmek üzere yola koyulurlar. Siyah-beyaz tonlarda hareket eden bu film, gerçeküstü ama gerçekçi konusu, manik oyunculuğu, inanılmaz kamera açıları ve çiğ hardcore müziğiyle kaçık, romantik bir aşk hikâyesi belki de!

Appleseed / Appurushîdo, 1988
Saat: 13.30
Yönetmen: Kazuyoshi Katayama, 71’, Japonca, Renkli
Seslendirenler: Ai Kobayashi, Jûrôta Kosugi

Distopik bir gelecekte geçen ve 80’lerin Japon anime ürünlerinin en önemli temsilcilerinden biri. Hikâyedeki Olympus adlı kentte siborglar yaşamaktadır. Kenti kontrolü altına almaya çalışan teröristlere karşı biri siborg, diğeri insan olan iki polis harekete geçer. Büyük bir kargaşa ve felaketi önlemek için Olympus’taki barışı korumaya çalışırken, yaşadıkları toplumda kenti kontrol eden GIA isimli bilgisayarın mı, yoksa teröristlerin mi doğru olduğunu sorgulamaya başlarlar. Şiddeti, argosu ve felsefi sorgulaması yerinde, aksiyonu sağlam bir manga!

Beyaz Cevher / Liquid Sky, 1982
Saat: 15.00
Yönetmen: Slava Tsukerman, 112’, İngilizce,
Renkli
Oyuncular: Anne Carlisle, Paula E. Sheppard,
Susan Doukas, Otto von Wernherr

Siberpunk filmlerinin sıradışı örneklerinden biri olan Beyaz Cevher’de punk-rock, bilimkurgu ve kara komedi tuhaf bir uyum içinde. Bir grup uzaylı eroin bulmak üzere Dünya’ya iner, New York’taki bir apartmana yerleşir. Burada androjen, uyuşturucu bağımlısı, punk bir fotomodel, Anne Carlisle yaşamaktadır. Rus göçmeni yönetmen Tsukerman’dan düşük bütçeli, bağımsız ve aykırı bir 80’ler filmi; Üçüncü Türden Yakınlaşmalar filminin “kafası iyi” versiyonu...

Batı Dünyası / Westworld, 1973
Saat: 17.00
Yönetmen: Michael Crichton, 88’,
İngilizce, Renkli
Oyuncular: Yul Brynner, Richard Benjamin, James Brolin, Norman Bartold

Film, zengin turistler için farklı fantastik dünyalarda maceralar sunan bir eğlence parkında geçmektedir. Buradaki görevliler robotlardır. “Vahşi Batı” macerasını seçen iki kafadarın parktaki ana bilgisayarın çökmesi sonucu başlarından geçenler anlatılıyor. Teknoloji, yaratanlarına karşı gelir, robotlar ayaklanır, insanlardan intikam almak ister. Yul Brynner’ı katil bir android tiplemesinde izleyeceğimiz film, bir yandan H. G. Wells’in uzaylıların dünyayı işgal edeceği kehanetini işlerken, diğer yandan izleyiciyi Jurassic Park, Terminator gibi filmlere götürüyor.

İstanbul Modern’de Konferans ve Film Gösterimi

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT