Pera Müzesi Film Etkinlikleri`nde Jacques Demy

Tarihler: 12 Kasım 2011 Cumartesi ~ 20 Kasım 2011 Pazar

Yer: Pera Müzesi

Ücret: Pera Film gösterimleri indirimli müze giriş biletiyle izlenebilir.

Adres: Evliya Çelebi Mah. Meşrutiyet Cad. No: 65 Beyoğlu İstanbul Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 334 99 00

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Kas 12, 2011 ~ Kas 20, 2011

Pera Müzesi film etkinlikleri Pera Film’de Kasım ayında da devam ediyor.

Pera Film, 12 - 20 Kasım tarihleri arasında Fransız sinemasının önemli isimlerden biri olan ve müzikal türüne taze bir soluk getirmesiyle tanınan sinemacı Jacques Demy'yi (Pontchâteau, 1931 - Paris, 1990) saygıyla selamlıyor.

Pera Müzesi Oditoryumu’nda 12 – 20 Kasım tarihleri arasında gösterime sunulan programda Demy'nin beş uzun metraj filminin yanı sıra Agnès Varda'nın yönettiği önemli belgesel-kurmaca Jacquout de Nantes da yer alıyor. Demy, yine bir yönetmen olan Varda'nın kocasıydı. Varda'nın belgeseli, Demy'nin çocukluğu ve hayat boyu devam eden tiyatro ve sinema sevgisinin içten bir anlatımıdır. Demy, 1990 yılında AIDS hastalığı sebebiyle 59 yaşındayken hayata veda etti (bu bilgi 2008 tarihli Varda filmi Les Plages d'Agnès'da yer alır.)

Önceleri adı Yeni Dalga sinemasının genç yönetmenleri ile bir arada anılmış olsa da Demy'nin çalışmaları o denli benzersiz ve kategorize edilmesi güç olmaya başlamıştır ki, zaman içinde tamamen kendine özgü bir yönde ilerlemiştir. Onun “şarkı söyleyen filmler”e olan orijinal yaklaşımı ve eşsiz sanatsal yönetim anlayışı daima dönemin sinemasındaki trend ve modalardan uzak durmuştur.

Demy, Güzel Sanatlar eğitimi aldıktan sonra Paul Grimault'nun asistanı olarak animasyon filmlerinde çalışmaya başladı, birkaç kısa film yönettikten sonra ilk uzun metraj filmini çekti. Bu film, yönetmenin en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilen Lola’dır (1961) ve aynı zamanda Fransız yeni dalga sinemasının simgesel filmlerinden biridir. Yönetmenin kumarhaneler dünyasında geçen melodramatik filmi La baie des anges, (Melekler Kıyısı, 1963), yeteneğini bir kez daha ispat ettiği ikinci filmidir. Fakat, Demy'nin isminin dünya çapında duyulmasını sağlayan ve eşsiz sinema vizyonunu tam anlamıyla oturtan onun üçüncü filmidir. Bu film, Les parapluies de Cherbourg, (Chergbourg Şemsiyeleri, 1964), Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ödülünü alır ve En İyi Yabancı Dilde Film Akademi Ödülü'ne aday gösterilir.

Demy'nin müzikallere olan tutkusu, Hollywood filmlerine saygı duruşu niteliğindeki hoş filmi Les demoiselles de Rochefort, (Rochefortlu Genç Kızlar, 1967) ile devam eder. Demy, daha sonraki filmlerinde de değişik estetik anlayışını ve sinematik anlatımını sürdürür. Bu filmler arasında Model Shop, (Model Dükkanı, 1969), Peau d’âne (Koyun Derisi, 1970) ve Une chambre en ville, (Şehirde bir Oda, 1982) yer alır.

Filmler Türkçe altyazılıdır.

Gösterim Programı - Screenıng Schedule
12 Cumartesi / Saturday

14:00 Melekler Kıyısı / The Bay of Angels
16:00 Cherbourg Şemsiyeleri / The Umbrellas of Cherbourg
18:00 Lola
13 Pazar / Sunday
14:00 Koyun Derisi / Donkey Skin
16:00 Nantesli Jacquot / Jacquot de Nantes
16 Çarşamba / Wednesday
19:00 Cherbourg Şemsiyeleri / The Umbrellas of Cherbourg
19 Cumartesi / Saturday
14:00 Koyun Derisi / Donkey Skin
16:00 Rochefort’lu Genç Kızlar / The Young Girls of Rochefort
19:00 Melekler Kıyısı / The Bay of Angels
20 Pazar / Sunday
14:00 Lola
16:00 Rochefort’lu Genç Kızlar / The Young Girls of Rochefort
18:00 Nantesli Jacquot / Jacquot de Nantes

Lola
Yönetmen / Director:
Jacques Demy
Oyuncular / Cast: Anouk Aimée, Marc Michel, Jacques Harden, Alan Scott, Elina Labourdette, Margo Lion, Annie Duperoux, Catherine Lutz
Fransa / France, 1960, 85’, siyah-beyaz / black & white
Fransızca, İngilizce; Türkçe altyazıyla / French, English with Turkish subtitles

Demy’nin ilk uzun metraj filmi, kariyeri boyunca tekrar tekrar ziyaret edeceği tema, motif ve arka planları sunar: Melankolik aşk hikayelerinde tutsak karakterler, arka planda sevgili şehri Nantes ve müzikal öğeler... Filmdeki Lola karakterini Anouk Aimée canlandırır ve bu karakter Demy'nin filmlerindeki simgesel karakterlerden biridir. Bu film aynı zamanda müzisyen Michel Legrand'ın da yönetmen ile ileride de devam edecek işbirliğinin ilk örneğidir.

Melekler Kıyısı - Bay Of Angels
Yönetmen / Director:
Jacques Demy
Oyuncular / Cast: Jeanne Moreau, Claude Mann, Paul Guers, Henri Nassiet, André Certes, Nicole Chollet
Fransa / France, 1962, 89’, siyah-beyaz / black & white
Fransızca; Türkçe altyazıyla / French with Turkish subtitles

Fransız sahil şeridindeki kumarhanelerde geçen, Demy'ye özgü tipik bir fırtınalı aşk hikayesi. Jeanne Moreau, Demy ile beraber çalıştığı bu tek filminde, yegane tutkusu kumar oynamak olan bir 'femme fatale'i canlandırır. Moreau'nun baştan çıkaran kadın karakteri, taşra kasabasındaki hayatından sıkılmış genç bir adamın takıntısı haline gelir.

Cherbourg Şemsiyeleri - The Umbrellas Of Cherbourg
Yönetmen / Director:
Jacques Demy
Oyuncular / Cast: Catherine Deneuve, Nino Castelnuovo, Anne Vernon, Marc Michel, Ellen Farner
Fransa / France, 1964, 91’, renkli / color
Fransızca; Türkçe altyazıyla / French with Turkish subtitles

Demy'nin tüm kariyerinin en popüler ve unutulmaz filmi, yönetmene Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ödülünü kazandırdığı gibi dünya çapında da ün kazanmasını sağladı. Catherine Deneuve'ün güzelliğinin kuşkusuz etkisi ve Michel Legrand'ın harika melodileriyle çekilen müzikal, baştan sona dul annesi ile birlikte yaşayan, Cherbourg'da bir şemsiye dükkanının sahibi 17 yaşındaki Geneviève üzerinedir. Tüm diyalogların şarkılardan oluştuğu muhteşem bir aşk hikayesi.

Rochefort’lu Genç Kızlar - The Young Girls Of Rochefort
Yönetmen / Director:
Jacques Demy, Agnès Varda
Oyuncular / Cast: Catherine Deneuve, Gene Kelly, Jacques Demy, Michel Piccoli, Danielle Darrieux, Michel Legrand, George Chakiris, Jacques Perrin, Bertrand Tavernier, Mag Bodard, Françoise Dorléac, Bernard Evein, Jean-Louis Frot, Jacques Riberolles
Fransa / France, 1967, 120’, renkli / color
Fransızca; Türkçe altyazıyla / French with Turkish subtitles

Les parapluies de Cherbourg (Cherbourg Şemsiyeleri) ile müzikal tarzını kökten değiştiren Demy, klasik Hollywood müzikallerine, tüm renkleri, şarkıları ve dansları Rochefort kasabasına taşıyarak saygı duruşunda bulunmaya karar verir. Kurguda olduğu gibi gerçek hayatta da kız kardeş olan Catherine Deneuve ve Françoise Dorléac'ın güzellik ve yetenek saçtığı bu filmde, Gene Kelly ve George Chakiris misafir oyuncu olarak karşımıza çıkar. Aynı zamanda Michel Legrand'ın canlı ve büyüleyici müziği oyunculara eşlik eder.

Koyun Derisi - Donkey Skin
Yönetmen / Director:
Jacques Demy
Oyuncular / Cast: Catherine Deneuve, Jean Marais, Jacques Perrin, Delphine Seyrig, Micheline Presle, Fernand Ledoux, Henri Crémieux, Sacha Pitoëff, Pierre Repp
Fransa / France, 1970, 90’, renkli / color
Fransızca; Türkçe altyazıyla / French with Turkish subtitles

Demy, en sevdiği çocukluk hikayelerinden biri olan Charles Perrault'nun Donkey Skin'i (Külkedisi) beyaz perdeye taşır. Yönetmenin en sevdiği aktris Catherine Deneuve ve Jean Cocteau filmlerinin daimi yıldızı Jean Marais'nin rol aldığı film, ensest bir hikayenin arka plan oluşturduğu pop fantazisidir. İlginç müzikal dokunuşların yer aldığı filmin açık ve net bir anafikri vardır: “Küçük kızlar asla babalarıyla evlenmezler”.

Nantesli Jacquot - Jacquot De Nantes
Yönetmen / Director:
Agnès Varda
Oyuncular / Cast: Philippe Maron, Edouard Joubeaud, Laurent Monnier, Brigitte De Villepoix, Daniel Dublet, Clément Delaroche, Rody Averty
Fransa / France, 1991, 118’, renkli / color
Fransızca; Türkçe altyazıyla / French with Turkish subtitles

Demy'nin neredeyse 30 yıllık eşi olan Agnès Varda, Jacques Demy'nin çalışmalarını anımsatan bu nefis filmde sanatçının çocukluğunu ve gençliğini portreler: Alman ordusu işgali, erken yaşta başlayan tiyatro ve sinema sevgisi, filmlere olan tutkusu, amatör olarak çalıştığı ilk birkaç işi..

Pera Müzesi Film Etkinlikleri`nde Jacques Demy

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT