Potemkin Zırhlısı

Tarihler: 20 Haziran 2012 Çarşamba ~ 24 Haziran 2012 Pazar 20 Haziran Saat: 19.00, 24 Haziran Saat: 17.00

Yer: Pera Müzesi Oditoryumu

Nereden Alınır: Pera Film gösterimleri indirimli müze giriş biletiyle izlenebilir.

Adres: Meşrutiyet Cad. No: 65, Tepebaşı İstanbul Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 334 99 00

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Haz 20, 2012 ~ Haz 24, 2012

Pera Film, 2 Mayıs – 24 Haziran 2012 tarihleri arasında, Pera Müzesi’nde sergilenen Goya, Zamanının Tanığı, Gravürler ve Resimler sergisine paralel film gösterimlerine Ah! Ne Tatlı Savaş; Sinema, Savaşın Felaketlerine Yoğunlaşıyor programı ile devam ediyor.

Program savaş konusuna ve savaşın yıkımlarına odaklanıyor. Bu serginin de bir parçası olan Goya’nın gravür serisi Savaşın Felaketleri, savaşı zaferden tamamen azade bir biçimde gösteriyor; savaşın bu görsel ifadesinde şövalyece teselliler yok, din merhametsiz ve kederin sonunda kimse günahlarından arınmıyor.

Bu gravür serisine paralel olarak seçilen filmler de sinemanın savaşa mahsus her türlü felaket etrafında şekillenen başyapıtlarından oluşuyor. Savaş hikayeleri, tarihin çeşitli hayati ve anlamlı olaylarından alınmış: Amerikan İç Savaşı, 1905 Rus İhtilali, Birinci Dünya Savaşı, İspanya İç Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı. Program, muhteşem anlatı ve teknik başarılara sahip çığır açıcı öyküleme yöntemlerini içeriyor ve savaşın sebep olduğu şiddet, trajedi, felaket ve kayıpları ortaya seriyor.

Potemkin Zırhlısı
Battleship Potemkin
Yönetmen / Director: Sergei M. Eisenstein
Oyuncular / Cast: Aleksandr Antonov, Vladimir Barsky, Grigori Aleksandrov
Sovyetler Birliği / Soviet Union, 1915, 75’, siyah-beyaz/ black and white
Sessiz / Silent

Sergei Eisenstein'ın devrim yaratan uzun metrajlı filmi uzun bir süre için, pek çoklarının sonradan ne denli canlandırıcı bir sinematik deneyim yarattığını unuttuğu, montaj kurgunun kitabi bir örneği olarak görüldü. 1905 İhtilalinin 20. yıldönümü kutlaması için yapılan bu filmde Eisenstein, isyanı bir mikrokozmos ölçeğinde, Potemkin zırhlısında yaşanmış olan gerçek bir ayaklanmanın perdedeki canlandırılması ile anlatıyor. Hikaye ezilen işçi sınıfının (bu durumda gönüllü bahriyeliler) gelecek yıllardaki devrimcileri önceleyen nitelikteki Vakulinchuk karakteri etrafında örgütlenerek kendilerini ezenleri alaşağı edişi hakkında partinin alışılagelmiş çizgisinden bir mesaj aktarıyor.

Film, Odessa Merdivenleri kıyımı sahnesi ile doruğa ulaşır. Eisenstein itinalı direktifleri ile geniş hareket şeritleri, bir ritim yaratan çeşitli uzunluktaki çekimler, perspektif ve şok etkisi yaratan yakın çekimler ve yorumda bulunmaktan kaçınmayan sembolik bir imgelem kurgular ve böylece film tarihinin en heyecan verici sekanslarından birine imza atmış olur. Eisenstein’ın filmi hiç şüphesi Marksist propagandanın bir ürünüdür; ancak bu başyapıtın gücü vaazında değil, şiirinde yatar.

Potemkin Zırhlısı

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT